Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Jak vypadá „bombardování Země“. Satelit pořídil nečekaný snímek

Na sklonku minulého roku dopadl do zemské atmosféry jeden z největších meteorů za poslední desetiletí. Nemáme zprávy o tom, že by si všiml někdo na povrchu, přesto se podařilo okamžik zachytit na fotografii.

Meteorický roj Geminidy v roce 2012. | foto: NASA

Největší kosmickou srážkou posledních desetiletí je dramatický rozpad planetky na Čejlabinskem. Loni však naše planeta zažili řádově srovnatelnou událost, o které se ovšem prakticky neví.

Osmnáctého prosince 2018 těsně před půlnocí světového času totiž nad Beringovým mořem ve výšce kolem 25 kilometrů zanikl meteorit. Výbuch zachytily a místo určily infrazvukové detekční stanice, které tvoří mezinárodní systém pro kontrolu dodržování moratoria na jaderné zkoušky.

Záblesk také zachytily americké vojenské satelity sledující Zemi v infračerveném i viditelném spektru. Z těch vědci nedostanou přímo snímky, ale jen hlášení o podobných anomáliích, které podle armády nemají vojenský význam.

Byť tedy vědci měli o explozi v atmosféře informace brzy po události, dodnes nemáme zprávy o tom, že by si události všiml někdo přímo v oblasti Beringova moře. Byť vědci mimo jiné oslovili posádky letadel, která se v dané oblasti v té době pohybovala. Svědci tedy nejsou, přesto se podařilo najít snímek události. 

Pořídila ho japonská družice Himawari 8, která se pohybuje na geostacionární dráze nad Pacifikem, a z pohledu nás pozemšťanů tedy de facto nad touto částí světa nehybně „visí“. Družice mimo jiné pořizuje v 10minutových intervalech fotografické snímky.

Když se zpráva o „přehlédnutém“ meteoritu objevila ve třetím březnovém týdnu na BBC, jeden z vědců pracujících s materiály z Himawari, Simon Proud z Oxfordu, se rozhodl na daný den podívat podrobněji. A skutečně na snímku ze 23:50 světového času 18. prosince, objevil něco nezvyklého. Jde o oranžovou stopu v atmosféře, vysoko nad místní oblačností, takže Proud je přesvědčený, že jde o stopu právě „beringského“ meteoritu. Také proto, že stopa brzy mizí: „Stopa meteoritu byla vidět pouze pár minut, protože na dalším snímku (z 00:00 světového času) už slábne“, napsal Proud Technetu.

Snímek japonského satelitu Himawari z 18. prosince 2018 ve 23:50 zachycuje...

Snímek japonského satelitu Himawari z 18. prosince 2018 ve 23:50 zachycuje téměř přesně okamžik, kdy těleso zářilo v zemské atmosféře. Snímek by pořízen z geostacionární dráhy zhruba 36 tisíc kilometrů nad povrchem. Najdete stopu?

Pokud jste neuspěli, na tomto snímku jsme stopy průchodu tělesa atmosférou...

Pokud jste neuspěli, na tomto snímku jsme stopy průchodu tělesa atmosférou vyznačili. V červeném kolečku je „ohnivá stopa“ bolidu, ve žlutém stín, který vrhá na mraky.

Jak vidno z tohoto detailu, těleso zřejmě vstoupilo do naší atmosféry téměř...

Jak vidno z tohoto detailu, těleso zřejmě vstoupilo do naší atmosféry téměř kolmo k povrchu Země.

Co to bylo?

Snímek není samozřejmě tak podrobný, abychom se z něj o tělese dozvěděli detaily, jako je tvar, přesnější velikost či složení. Musíme si vystačit s tím, co nám o tělese řekl jeho zánik.

Celková kinetická energie tělesa odpovídala zhruba energii uvolněné při výbuchu 150-200 kilotun TNT, tedy odpovídající zhruba síle moderní taktické jaderné hlavice. Energie čeljabinského meteoritu byla zhruba trojnásobná, podle různých odhadů někde kolem 450-500 kilotun TNT (odhad zpracovaný na základě údajů z vojenských senzorů uvádí 440 kt). Toto srovnání ovšem neznamená, že těleso vybuchlo se stejnou silou, jde o celkovou energii meteoritu. Při jeho explozi se do atmosféry uvolnila pouze část, navíc postupněji než v případě bomby.

Externí obrázek

Externí obrázek

I když celková energie obou těles byla zhruba stejná, to z prosince 2018 mělo v okamžiku nárazu vůči Zemi podle dosavadních údajů výrazně vyšší rychlost, a to téměř dvojnásobně (32 km/s proti cca 19 km/s). Bylo ovšem výrazně méně hmotné, vážilo odhadem kolem 1 300-1 500 tun. Čejlabinský meteorit byl o řád hmotnější (odhaduje se 12-13 tisíc tun).

A byť k dopadu došlo nad neosídlenou oblastí, i tak je asi dobře, že těleso bylo poměrně malé. Jak je vidno i z fotografie, dopadlo do atmosféry v podstatě kolmo (podle měření byl rozdíl 7°), tedy po dráze, která by ho rychle přivedla k povrchu. Čejlabinský meteorit dopadl do atmosféry pod výrazně šikmějším úhlem. Díky tomu k jeho rozpadu a výbuchu došlo velmi vysoko. Kdyby to bylo jinak, škody mohly být větší. (Připomínáme, že i takto zranil cca 1 200 lidí, byť naštěstí nikoho smrtelně.) Těleso z prosince sice padalo do oceánu, ale kdyby bylo větší a dostalo se až k povrchu, mohlo by samozřejmě vyvolat přílivovou vlnu s těžko předvídatelnými následky.

Mapka zaznamenaných dopadů větších těles do zemské atmosféry během let 1988 a...

Mapka zaznamenaných dopadů větších těles do zemské atmosféry během let 1988 a 2019. Zobrazena jsou jen ta, jejichž odhadovaná energie přesáhla ekvivalent exploze jedné kilotuny TNT.

V každém případě je výbuch nad Beringovým mořem poměrně vzácnou událostí, k jaké podle dnešních odhadů dochází zhruba dvakrát, třikrát za století.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Trosky mohutné čínské rakety se mají zřítit na Zemi neznámo kde

Čínská raketa Dlouhý pochod CZ-5B vynesla minulý týden úspěšně na oběžnou dráhu první modul budované kosmické stanice....

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naše baterie vydrží desetiletí, slibuje český start-up

Malá česká firma Pinflow se pokouší vylepšit a do praxe prosadit dnes jen vzácně používaný typ baterií. Hlavní výhodou...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Raketa Vega vynesla satelit na oběžnou dráhu, pomohla i brněnská firma

Evropská raketa Vega v noci na čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu první družici pro snímání Země s velmi vysokým...

OBRAZEM: Jak růžový superúplněk cestoval po Česku i kolem světa

Od noci na úterý lze pozorovat jedno z letošních nejbližších přiblížení Měsíce v úplňku k Zemi. Úkaz se lidově nazývá...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

První plná mise soukromé lodi skončila, kapsule SpaceX přistála na Floridě

Po půl roce pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v neděli lodí Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...