Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Jak vypadá „bombardování Země“. Satelit pořídil nečekaný snímek

aktualizováno 
Na sklonku minulého roku dopadl do zemské atmosféry jeden z největších meteorů za poslední desetiletí. Nemáme zprávy o tom, že by si všiml někdo na povrchu, přesto se podařilo okamžik zachytit na fotografii.

Meteorický roj Geminidy v roce 2012. | foto: NASA

Největší kosmickou srážkou posledních desetiletí je dramatický rozpad planetky na Čejlabinskem. Loni však naše planeta zažili řádově srovnatelnou událost, o které se ovšem prakticky neví.

Osmnáctého prosince 2018 těsně před půlnocí světového času totiž nad Beringovým mořem ve výšce kolem 25 kilometrů zanikl meteorit. Výbuch zachytily a místo určily infrazvukové detekční stanice, které tvoří mezinárodní systém pro kontrolu dodržování moratoria na jaderné zkoušky.

Záblesk také zachytily americké vojenské satelity sledující Zemi v infračerveném i viditelném spektru. Z těch vědci nedostanou přímo snímky, ale jen hlášení o podobných anomáliích, které podle armády nemají vojenský význam.

Byť tedy vědci měli o explozi v atmosféře informace brzy po události, dodnes nemáme zprávy o tom, že by si události všiml někdo přímo v oblasti Beringova moře. Byť vědci mimo jiné oslovili posádky letadel, která se v dané oblasti v té době pohybovala. Svědci tedy nejsou, přesto se podařilo najít snímek události. 

Pořídila ho japonská družice Himawari 8, která se pohybuje na geostacionární dráze nad Pacifikem, a z pohledu nás pozemšťanů tedy de facto nad touto částí světa nehybně „visí“. Družice mimo jiné pořizuje v 10minutových intervalech fotografické snímky.

Když se zpráva o „přehlédnutém“ meteoritu objevila ve třetím březnovém týdnu na BBC, jeden z vědců pracujících s materiály z Himawari, Simon Proud z Oxfordu, se rozhodl na daný den podívat podrobněji. A skutečně na snímku ze 23:50 světového času 18. prosince, objevil něco nezvyklého. Jde o oranžovou stopu v atmosféře, vysoko nad místní oblačností, takže Proud je přesvědčený, že jde o stopu právě „beringského“ meteoritu. Také proto, že stopa brzy mizí: „Stopa meteoritu byla vidět pouze pár minut, protože na dalším snímku (z 00:00 světového času) už slábne“, napsal Proud Technetu.

Snímek japonského satelitu Himawari z 18. prosince 2018 ve 23:50 zachycuje...

Snímek japonského satelitu Himawari z 18. prosince 2018 ve 23:50 zachycuje téměř přesně okamžik, kdy těleso zářilo v zemské atmosféře. Snímek by pořízen z geostacionární dráhy zhruba 36 tisíc kilometrů nad povrchem. Najdete stopu?

Pokud jste neuspěli, na tomto snímku jsme stopy průchodu tělesa atmosférou...

Pokud jste neuspěli, na tomto snímku jsme stopy průchodu tělesa atmosférou vyznačili. V červeném kolečku je „ohnivá stopa“ bolidu, ve žlutém stín, který vrhá na mraky.

Jak vidno z tohoto detailu, těleso zřejmě vstoupilo do naší atmosféry téměř...

Jak vidno z tohoto detailu, těleso zřejmě vstoupilo do naší atmosféry téměř kolmo k povrchu Země.

Co to bylo?

Snímek není samozřejmě tak podrobný, abychom se z něj o tělese dozvěděli detaily, jako je tvar, přesnější velikost či složení. Musíme si vystačit s tím, co nám o tělese řekl jeho zánik.

Celková kinetická energie tělesa odpovídala zhruba energii uvolněné při výbuchu 150-200 kilotun TNT, tedy odpovídající zhruba síle moderní taktické jaderné hlavice. Energie čeljabinského meteoritu byla zhruba trojnásobná, podle různých odhadů někde kolem 450-500 kilotun TNT (odhad zpracovaný na základě údajů z vojenských senzorů uvádí 440 kt). Toto srovnání ovšem neznamená, že těleso vybuchlo se stejnou silou, jde o celkovou energii meteoritu. Při jeho explozi se do atmosféry uvolnila pouze část, navíc postupněji než v případě bomby.

Externí obrázek

Externí obrázek

I když celková energie obou těles byla zhruba stejná, to z prosince 2018 mělo v okamžiku nárazu vůči Zemi podle dosavadních údajů výrazně vyšší rychlost, a to téměř dvojnásobně (32 km/s proti cca 19 km/s). Bylo ovšem výrazně méně hmotné, vážilo odhadem kolem 1 300-1 500 tun. Čejlabinský meteorit byl o řád hmotnější (odhaduje se 12-13 tisíc tun).

A byť k dopadu došlo nad neosídlenou oblastí, i tak je asi dobře, že těleso bylo poměrně malé. Jak je vidno i z fotografie, dopadlo do atmosféry v podstatě kolmo (podle měření byl rozdíl 7°), tedy po dráze, která by ho rychle přivedla k povrchu. Čejlabinský meteorit dopadl do atmosféry pod výrazně šikmějším úhlem. Díky tomu k jeho rozpadu a výbuchu došlo velmi vysoko. Kdyby to bylo jinak, škody mohly být větší. (Připomínáme, že i takto zranil cca 1 200 lidí, byť naštěstí nikoho smrtelně.) Těleso z prosince sice padalo do oceánu, ale kdyby bylo větší a dostalo se až k povrchu, mohlo by samozřejmě vyvolat přílivovou vlnu s těžko předvídatelnými následky.

Mapka zaznamenaných dopadů větších těles do zemské atmosféry během let 1988 a...

Mapka zaznamenaných dopadů větších těles do zemské atmosféry během let 1988 a 2019. Zobrazena jsou jen ta, jejichž odhadovaná energie přesáhla ekvivalent exploze jedné kilotuny TNT.

V každém případě je výbuch nad Beringovým mořem poměrně vzácnou událostí, k jaké podle dnešních odhadů dochází zhruba dvakrát, třikrát za století.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Raketa SpaceX je sedmkrát levnější, než by ji vyrobila NASA, říká expert

„NASA se stala hostem v kosmické restauraci,“ říká o důvodech zapojení soukromníků do vesmírných letů v USA expert na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA i Evropa se šíření koronaviru v lednu ubránily. Pak přišel podruhé

Analýza malých genetických změn viru SARS-CoV-2 ze Spojených států i Evropy ukazují, jak se během prvního měsíce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Raketa SpaceX je sedmkrát levnější, než by ji vyrobila NASA, říká expert

„NASA se stala hostem v kosmické restauraci,“ říká o důvodech zapojení soukromníků do vesmírných letů v USA expert na...

Prototyp lodi, kterou letěl Gagarin, shořel v atmosféře až po letech

První loď, která měla vynést do vesmíru člověka, se dostala do kosmu prázdná, respektive její prototyp. Ten měl...

Tak blízko jsme černou díru ještě neměli. Na objevu se podílel i Čech

Zhruba jeden tisíc světelných let od nás leží v soustavě označené jako HR 6819 nově objevená černá díra. Je to zatím...

Selhala raketa společnosti Virgin Orbit. Do kosmu měla putovat z letadla

První demonstrační let rakety LauncherOne se nezdařil. Společnost Virgin Orbit tento nosič vypouští ze závěsu pod...

Najdete na iDNES.cz