Raketa nesoucí sondu s vozítkem odstartovala z kosmodromu Bajkonur 8. ledna 1973, let k Měsíci jí trval týden. Lunochod 2 vyjel na povrch den po přistání a nejprve pořídil snímky přistávací plochy a mateřské sondy. Než mohl rover skutečně začít plnit misi, musel do 18. ledna nabíjet baterie. I poté jej sovětští inženýři řídili ze Země pouze v průběhu lunárního dne, v noci hibernoval a dobíjel se.
Primárními cíli mise, navazující na činnost prvního sovětského vozítka Lunochod 1 z roku 1970, bylo mimo jiné pořízení snímků měsíčního povrchu, měření měsíčního magnetického pole, studium měsíční půdy či zkoumání slunečních rentgenových paprsků.
Snímky odhalily Lunochod 2 na Měsíci. Po sedmatřiceti letech![]() |
Lunochod 2 byl v provozu zhruba čtyři měsíce. Během té doby ujel 37 kilometrů, během kterých překonal kopce a údolí, a kromě provádění vědeckých experimentů pořídil přes 80 tisíc snímků, z toho 86 panoramatických.
V druhé polovině dubna se do útrob vozítka kvůli nedovřenému víku dostal prach a druhý Lunochod se později přehřál. Komunikaci přerušil 10. května a Sověti začátkem června 1973 oznámili konec mise. Rover dodnes setrvává na známých souřadnicích a jeho dálkový reflektor pozemské stanice stále využívají k určování vzdálenosti pomocí laserů.
Čína posílá k Měsíci vlastní Lunochod. Evropa bude poslouchat![]() |
Mise z roku 1973 navazovala na činnost premiérového Lunochodu 1 vyneseného sondou Luna 17 v roce 1970. Na Lunochod 2 měl navazovat další rover s plánovaným startem v roce 1977, mise však byla zrušena a žádné další vozítko na Měsíc už Sověti nevyslali.
Po poslední sovětské sondě Luna 24 z roku 1976, která žádný Lunochod nevezla, nastala ve zkoumání Měsíce skoro čtyřicetiletá pauza, kdy na jeho povrchu žádný lidský výtvor nepřistál.
Až v roce 2013 zahájila sondou s vozítkem Nefritový králík svůj měsíční program Čína, naopak bez úspěchu se své měsíční průzkumníky pokusily vyslat Indie a Izrael. Kromě toho je nyní na cestě i lunární vozítko Rašíd Spojených arabských emirátů a USA chystají návrat astronautů na Měsíc.