Máte poslední šanci poslat zprávu na „druhou Zemi“. Vesmírem poletí 20 let

aktualizováno 
Planeta Gliese 581 je podle vědců podobná té naší a jedna z nejvhodnějších pro případný život. Už příští pátek na ni budou odeslány vzkazy z celého světa přeložené do dvojkové soustavy. Svoji zprávu můžete poslat i vy.

Pozdrav ze Země | foto: hellofromearth.net/Technet.cz

Autoři projektu Hello from Earth a redaktoři časopisu Cosmos se rozhodli oslavit Mezinárodní rok astronomie zvláštním způsobem. Na stránkách hellofromearth.net dali možnost všem uživatelům internetu zaslat osobní vzkaz na nejbližší Zemi podobnou planetu.

Do připravného formuláře stačí v angličtině napsat zprávu o maximální délce 160 znaků a v pátek 28.8.2009 bude přeložena do binární soustavy a odeslána na planetu Gliese 581. Uzávěrka vzkazů je v pondělí 24.8.2009.

Pošlete vzkaz mimozemšťanům

Za 40 let budete možná znát odpověď

Všechny zprávy budou odeslány do laboratoří tryskových pohonů NASA v USA v Kalifornii. Tam se překódují do dvojkové soustavy (binární soustava). Signál pak bude vypadat jako přerušované pípání. Do jakého formátu však bude obsah přeložen, není ze sdělení organizátorů jasné.

hellofromearth.net

Formulář na hellofromearth.net

Zprávy budou vyslány z Austrálie z vesmírného komplexu Canberra (NASA/CSIRO Canberry Deep Space Communication Complex). Ze stejného místa kdysi probíhala obousměrná komunikace s kosmonauty Apolla, s vozítky na Marsu nebo sondou Voyager. K odeslání poslouží, stejně jako před 37 lety v případě Apolla, sedmdesáti metrová anténa známá jako Deep Space Station 43.

Váš vzkaz bude doručen za 20 let rychlostí světla

Vzkazy poletí vesmírem rychlostí světla a budou muset překonat vzdálenost 20,3 světelných let. To je sice daleko, ale podle autorů projektu je Gliese 581 nejbližší planetou mimo Sluneční soustavu, kde by mohly být podobné podmínky pro život jako na Zemi.

Na případné odpovědi si prý počkáme minimálně 42 let, až do roku 2051. Pokud však obyvatelé planety Gliese 581 (jsou-li nějací) neznají způsob, jak poslat vzkaz zpět na Zem rychleji než rychlostí světla.

Signál vyslaný ze Země ve směru souhvězdí Vah, bude mít takovou sílu, že bez znehodnocení může urazit až 100 světelných let. Bude ale možné ho detekovat až do vzdálenosti stokrát delší. Autoři projektu předpokládájí, že může dorazit i k dalším Slunečním soustavám.

Pokud by případné mimozemské bytosti na zprávu odpověděly, vstoupil by v platnost pro tyto případy vytvořený protokol. Nikdo by nesměl na zprávu samostatně odpovědět, veškerá komunikace by vedla přes oficiální orgány, respektive Mezinárodní kosmonautickou akademii. Aby se iniciativním pokusům zabránilo, nebudou zveřejněny koordinační souřadnice místa, ze kterého odpověď přišla.

Hellofromearth.net není první pokus o komunikaci s mimozemskými civilizacemi, ale je první, který zprostředkuje vzkazy běžných obyvatel planety. NASA vyslala vzkazy již v letech 1973, 1974, 1977 a 1999. Loni odvysílala píseň Across the Universe skupiny Beatles směrem k polárce, 432 světelných let od Země.

O pokusech lidstva komunikovat s cizími civilizacemi si můžete přečíst v článku našeho spolupracovníka a ředitele pražského planetaria, Marcela Grüna: Láhve se vzkazem v oceánu hvězd

Náš vzkaz mimozemšťanům

Je otázka, co lze vůbec jiným civilizacím sdělit, aby to pro ně bylo pochopitelné. Naše sdělení je jasné:

hallofromearth technet

"Zdravíme ze srdce Evropy! Neposuzujte lidstvo podle internetových diskuzí. Hlasujte pro Technet.cz v soutěži Křišťálová Lupa 2051!!"

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Čína ukázala první video natočené sondou na odvrácené straně Měsíce

Nové záběry z přistání sondy na odvrácené straně Měsíce

Čínský národní vesmírný úřad CNSA se pochlubil záběry, které pořídilo jeho lunární vozítko. To jako vůbec první...

Podívejte se, jak vypadal letošní největší superúplněk po celém světě

V lednu, únoru i březnu se Měsíc v úplňku přiblíží k Zemi natolik, že můžeme...

V lednu, únoru i březnu se Měsíc v úplňku přiblíží k Zemi natolik, že můžeme hovořit o superúplňku. Vůbec nejblíže byl...

S posádkou už v červenci. SpaceX otestuje loď pro pilotované lety

Umělecké znázornění kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX

První zkušební let nové kosmické lodě americké společnosti SpaceX Crew Dragon určené pro přepravu lidí byl stanoven na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz