Podívejte se, jak to vypadá na Marsu. Takhle podrobný snímek tu ještě nebyl

  • 52
Vozítko Curiosity se na Marsu činí. Na základě jím pořízených snímků se podařilo astronomům sestavit dosud největší fotografii marsovského povrchu.

Více než tisíc fotografií musela pořídit pojízdná laboratoř Curiosity, která toho času jezdí po povrchu Marsu, aby vznikl jeden unikátní snímek. Právě spojením mnoha fotografií vznikl jeden panoramatický obraz, který obsahuje 1,8 miliardy pixelů. Je to největší fotografie povrchu rudé planety, jaká dosud vznikla. Předchozí rekord patří snímku s 1,3 miliardami pixelů, který byl  pořízen v roce 2013

Snímek zachycuje oblast označovanou jako Glen Torridon na úbočí hory Sharp, která je vysoká asi 5,5 kilometru. Právě po ní nyní laboratoř šplhá a studuje okolí. 

Sérii snímků Curiosity pořídila mezi čtvrtkem 24. listopadu a nedělí 1. prosince, tedy v období, kdy měl tým spojený se sondou volno, aby mohl slavit americký Den díkůvzdání. Právě tato přestávka představoval unikátní příležitost k tomu, aby mohly být snímky pořízené z jednoho místa kamerou Mastcam s teleobjektivem.

Zároveň se jí podařilo jinou kamerkou zachytit podobnou scenérii, která obsahuje i palubu a robotické rameno vozítka. Tento snímek má rozlišení „jen“ 650 milionů bodů.

„Operátoři Mastcamu museli naprogramoval dlouhý seznam úkolů, který zahrnoval nasměrování stožáru roveru a kontrolu fotografií, aby byly ostré. Kvůli zajištění rovnoměrného osvětlení bylo třeba nastavit snímkování každý den mezi polednem a druhou odpolední hodinou marsovského času,“ popisuje operaci NASA na svém webu. 

NASA připravila dvě možnosti, jak si vzniklé obrázky prohlížet. Na těchto stránkách marsovského týmu si můžete obě vzniklá panoramata přibližovat do  detailu, na YouTube je pak možné snímek projít v rámci 360° videa. Pokud tedy máte brýle pro virtuální realitu nebo speciální držák na telefon typu Cardboard, můžete se virtuálně na Mars přenést.

Vlastní portrét vozítka Curiosity, které pořídilo 31. října 2012 na Marsu. Snímek je koláž z 55 fotografií.

A kdo má ještě trochu více času, může si na obrazovce s Curiosity zajezdit. To je možné díky projektu Experience Curiosity, který umožňuje divákům simulovat pohyb vozítka na Marsu ve 3D, a to na základě skutečných údajů z Curiosity. Tato aplikace vznikla v roce 2015 na oslavu tehdejšího třetího výročí dopravení pojízdné laboratoře na Mars.

Asi tunový šestikolový stroj se při dramatickém přistání 6. srpna 2012 snesl na povrch Marsu v oblasti označované jako Galeův kráter. Základní životnost nutná pro splnění hlavních předem vytčených cílů mise činila 23 měsíců. V roce 2014 vedení NASA rozhodlo prodloužit úspěšný program.

Pokud vozidlo nezastaví nějaká vážná technická závada, mělo by zásluhou radioizotopového generátoru, který mu dodává energii, pracovat až do roku 2026. Nyní má stroj na svém kontě téměř 22 najetých kilometrů a přes 655 tisíc pořízených fotografií. Jeho vědecké úspěchy jsme popisovali v mnoha článcích, jejichž přehled je zde.