Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

aktualizováno 
První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly předchozí projekty. Jeden z nich nyní zase získává pozornost. Objevil se totiž ztracený modul z Apolla 10.

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu) | foto: NASA

Apollo 10 byla čtvrtá mise v rámci programu Apollo jejím cílem bylo simulovat celý let k Měsíci s jedinou výjimkou, tou bylo přistání na naší oběžnici. Byla to v podstatě generální zkouška s identickou lodí, na jejíž palubě byli astronauté Thomas Patten Stafford, Eugen Cernan a John Watts Young. Ta vyrazila k Měsíci 18. května 1969. Šlo o poslední zkoušku před prvním přistáním člověka na Měsíci. Celý test proběhl bez problémů zhruba dva měsíce před legendární misí Apolla 11.

Apollo 10:

Odkud to přilétlo? Astronauti řešili zatoulané hovínko

Mise byla naplánována do všech detailů včetně modulu Apollo Lunar Module, který se přiblížil do vzdálenosti necelých šestnácti kilometrů od měsíčního povrchu, ale nikdy nepřistál, a nakonec byl poslán na oběžnou dráhu kolem Slunce. Aby bylo vše co nejblíže budoucímu reálnému pokusu o přistání, měl lunární modul při svém manévru přiblížení k Měsíci na své palubě dva ze tří členů posádky a následně je bezpečně přivezl zpátky na mateřskou loď.

Maskotem mise byly dvě tehdy populární kreslené postavičky. Loď tak přezdívali „Charlie Brown“ a lunární modul „Snoopy“. Od té doby, co byl naveden na oběžnou dráhu kolem Slunce, se však Snoopy ztratil.

Fotogalerie

Hledat jej bylo velice složité a trvalo to dlouhých osm let. Hledáním se zabýval tým amatérských astronomů. Ti se se svým příběhem svěřili stanici Sky News s tím, že jsou na 98 procent přesvědčeni, že ztracený Lunar Module z mise Apollo našli.

Tým vedený amatérským astronomem Nickem Howesem, který je členem britské Královské astronomické společnosti, začal své pátrání roku 2011. Během mnoha a mnoha desítek let, co modul obíhal kolem Slunce, se jeho trajektorie měnila, jak ji ovlivňovala gravitace různých těles, které míjel.

Pro lidi zapojené do hledání to znamenalo analyzovat terabajty dat, které získali z různých teleskopů. Nyní se s jistotou ví, že nalezený objekt je umělého původu a byla spočítána jeho trajektorie.

„Dokud se k němu někdo nedostane tak blízko, aby získal podrobný radarový profil, nemůžeme si být jisti,“ uvedl podle Sky News Howes na Cheltenhamském vědeckém festivalu.

Nyní je modul příliš vzdálen, ale za několik let by se mohl dostat do takové blízkosti, aby jej mohli astronomové vyfotografovat.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Češi si založili firmu, aby mohli mít svou družici. Vyjde jim start?

Do vesmíru poletí česká vědecká družice Lucky-7, vyvinuli ji vývojáři z ČVUT

V pátek pátého července 2019 zamíří na oběžnou dráhu Země česká vědecká družice Lucky-7, kterou vyvinula a postavila...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz