Pareidolií "trpíme" všichni. Díky ní vidíme na fotografii, kterou pořídilo vozítko Curiosity 28. září 2012, vedle obyčejných kamenů i hlodavce. Na podobném snímku objevil jistý japonský blogger dokonce tvora, který připomíná ještěrku.
Ani krysa, ani ještěrka na Marsu pochopitelně zatím nežijí. To jen na senzacechtivého záhadologa zafungovala pareidolie. Tak se označuje psychologický jev, při němž si pozorovatel dotváří vizuální vjem pomocí fantazie v něco úplně jiného a reálného. Funguje to na oblaka, kde vidíme boží tvář, nebo třeba ovečky a stejně tak na kameny a skály třeba na Marsu.
Z jednoho úhlu pohledu a za určitého osvětlení se pak zjeví například lidská tvář. Tu vyfotografovala sonda Viking 1 na Marsu v roce 1976.
Pareidoliez řeckého para,παρά – postranní, falešný, eidolon,είδωλον zdrobnělina od eidos – vzhled, tvar, podoba Zdroj: Wikipedia.cz |
Snímek se ihned stal senzací a samozřejmě i "důkazem" přítomnosti mimozemské civilizace. Od té doby bylo stejné místo nasnímáno již několikrát a "lidského" na něm není vůbec nic. Sami se o tom můžete přesvědčit na snímku ve fotogalerii. Vše vykreslila jen šálivá stínohra a lidská fantazie. Podobné je to s fotografiemi marsovského slona a papouška.
Svým způsobem obdivuhodné na tom všem je, že záhadologové zřejmě museli pro objevení jedné takové ještěrky nebo krysy podrobně prozkoumat desítky, nebo možná stovky fotografií ve vysokém rozlišení, které NASA uveřejňuje. Když se podíváte na následující obrázek, bude vám asi jasné proč. Na první, na druhý ani na třetí pohled na něm totiž kromě kamenů nic neuvidíte.
Na závěr ještě dodejme, že jedna z marsovských krys už má i svůj vlastní Twitter účet a vypadá spíš jako morče. Ta druhá je prý veverka a na Mars ji vysadili vědci z NASA, aby vyzkoušeli, jak dlouho tam vydrží. S tímto lehce odvážným nápadem přišel server UFO sightings Daily, který také jako první na malého tvora upozornil.