Nejdelší čínská vesmírná mise skončila, kosmonauti jsou po 90 dnech zpátky

  • 29
Tři čínští kosmonauti se v pátek bezpečně vrátili na Zemi. Přistáli v poušti Gobi. Modul při přistávání brzdil velký padák. Na čínské vesmírné stanici strávili kosmonauti 90 dnů, šlo o nejdelší kosmickou misi pro Čínu.

Záběry přistávacího modulu, který se snesl do pouště Gobi v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, vysílala čínská státní televize CCTV.

Šestapadesátiletý Nie Chaj-šeng a jeho kolegové, čtyřiapadesátiletý Liou Po-ming a pětačtyřicetiletý Tchang Chung-po se od čínské vesmírné stanice odpojili ve čtvrtek.

Astronauty ve vesmírné lodi Šen-čou 12 na nízkou oběžnou dráhu vynesla raketa Dlouhý pochod 2F 17. června. Posádka zvládla dva výstupy do kosmu, nainstalovala desetimetrové robotické rameno a skrze video hovořila s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. 

Šlo o první osazenstvo na nové čínské vesmírné stanici. Její základní modul zvaný Tchien-che (Nebeská harmonie) vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země koncem letošního dubna a v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení.

Čínská vesmírná stanice má být po dokončení podobně velká jako bývalá sovětská, později ruská stanice Mir. Její hmotnost 66 tun bude přibližně pětinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), což je projekt, z něhož Spojené státy Čínu v roce 2011 vyloučily, respektive tehdy americký Kongres přijal zákon zapovídající oficiální spolupráci s Čínskou vesmírnou agenturou. Svou roli hrály i obavy z vojenského pozadí čínského vesmírného výzkumu. Na druhou stranu Čína již tehdy o spolupráci neusilovala, ale již plánovala vlastní stanici.

Čínská stanice by mohla fungovat asi 15 let, ale bude záležet na její údržbě.Komplex má být dokončen do konce roku 2022 s tím, že bude potřeba uskutečnit jedenáct misí. Zahrnují vypuštění tří modulů, čtyři zásobovací lety nákladních lodí Tchien-čou a čtyři cesty posádek loděmi Šen-čou.

Do výcviku je zapojeno nejméně 12 astronautů, kteří by se mohli na stanici vydat. Jsou mezi nimi jak lidé se zkušenostmi z předchozích letů do vesmíru, tak nováčci. Nechybějí ani ženy.

,