Soukromá loď Cygnus veze na ISS i zmrzlinu a 3D tiskárnu

  • 18
Po dvoudenním zpoždění, které způsobilo deštivé počasí, odstartovala ze základny z kosmodromu na americkém ostrově Wallops u atlantického pobřeží USA raketa Antares. Patří americké společnosti Northrop Grumman a vynesla na orbitu nákladní kosmickou lodí Cygnus.

Loď vynesená raketou s délkou 42,5 metru se má k ISS připojit v pondělí, tedy den po ruské nákladní lodi, která k vesmírné stanici zamířila v pátek. 

První stupeň rakety Antares využívá palivové nádrže postavené na Ukrajině a ruské motory RD-181. Druhý stupeň má americké motory Castor 30XL. Ty se podle serveru Spaceflightnow 3,5 minuty po startu, kdy byl první stupeň odhozen, zapnuly a dokončily cestu lodi na oběžnou dráhu. 

Cygnus má na palubě zásoby a další materiál o váze víc než 3 200 kilogramů včetně 3D tiskárny a zásoby zmrzliny, recyklátoru plastů, který je schopen výrobky z 3D tiskárny znovu roztavit a vytvořit z nich vlákna pro tisk na 3D tiskárně. 

Na palubě ISS již jedna 3D tiskárna je. Ta nová má přispět k větším možnostem výroby různých předmětů a součástek přímo na palubě. Vyzkouší se tak, zda by budoucí vesmírné mise mohly vyrábět nářadí a náhradní díly na palubě, aniž by vyžadovaly dodávku ze Země. 

Posádku ISS nyní tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Tuto trojici měli v říjnu doplnit ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague, ale kvůli selhání nosné rakety Sojuz-FG se museli nouzově vrátit na Zemi.

Loď Cygnus se k ISS vydala už podesáté, poprvé to bylo v září 2013. Od ISS se odpojí příští rok v únoru, kdy bude naplněna odpadky. Při průletu atmosférou pak shoří a její případné zbytky dopadnou do Tichého oceánu. Ještě před tím ale vpustí na oběžnou dráhu dva miniaturní satelity označované jako CubeSat. 

,