Kde můžete pozorovat jasnou kometu PanSTARRS za soumraku. | foto: NASA

Podívejte se na oblohu, poletí kometa PanSTARRS s jasným ohonem

  • 11
Zhruba týden budete moci nad západním obzorem pouhým okem pozorovat jasnou kometu PanSTARRS. Nejlepší pohled na její ohon nabídne malý dalekohled, například myslivecký triedr. Půjde i dobře vyfotografovat.

Kometa PanSTARRS byla objevena 6. června 2011 na havajském ostrově Maui v národním parku Haleakala dalekohledem Pan-STARRS 1. Kometa se zpočátku jevila jako velmi slabý objekt. Později se však ukázalo, že by letos mohla být opravdu jasná.

Kometa získala jméno po teleskopu, který ji objevil

Tento teleskop o průměru 1,8 m je jedním ze čtyř stejných přístrojů, které jsou součástí rozestavěného automatizovaného systému pro vyhledávání různých objektů sluneční soustavy, zejména pak blízkozemních planetek.

Z následujících pozorování astronomové spočetli, že kometa se ocitne nejblíže ke Slunci 10. března 2013 v našich ranních hodinách ve vzdálenosti asi 0,3 astronomické jednotky (přibližně vzdálenost Merkuru od Slunce).

Přibližně od 12. března se přesune na severní, zejména večerní oblohu a bude pozorovatelná další měsíce, dokud nezeslábne pod dosah dalekohledů. Až přibližně do počátku dubna bychom ji měli vidět za dobrých podmínek i pouhým okem.

Jak pozorovat a fotit kometu za soumraku

K pozorování komety si vyhledejte místo s velmi dobrým výhledem nad západní a severozápadní obzor. Shodou okolností je viditelnost komety situovaná do období jarní rovnodennosti, takže přesně na západě zapadá také Slunce. Rozhodně se však nedívejte do zapadajícího slunce ani pouhým zrakem, ani dalekohledem. Hrozí trvalé oslepnutí.

Na místo pozorování se přesuňte již v době západu Slunce a asi 20 minut po něm už můžete začít vyhlížet kometu nejlépe malým dalekohledem, například mysliveckým binokulárem. Asi půl hodiny po západu Slunce by se již měla dát najít bez větších problémů. V binokuláru se s přibývající tmou zvýrazní i její bělavý prachový ohon.

Kometu můžete zkusit i vyfotografovat. Stačí k tomu fotoaparát na stativu a delší expozice. Ideální je mít po ruce digitální zrcadlovku, na níž lze nastavit i citlivost (ISO) a délku expozice až 30 s. Pro snímání komety bez pointace, tedy bez poháněné montáže (zařízení, které udržuje sledovaný objekt stále ostrý a v zorném poli přístroje), doporučujeme volit kratší expozice (okolo 3-8 sekund v závislosti na objektivu) a mít nastavené vyšší ISO (800-1600).

Kometa bude za barev soumraku velmi fotogenická, zvláště pak za přítomnosti měsíčního srpku. Snímky komety můžete zaslat na server České astronomické společnosti přes tento formulář nebo k nám do redakce na e-mail jan.kuznik@idnes.cz. Nejlepší snímky zveřejníme.

Kdy můžete kometu pozorovat

Viditelnost komety na severní obloze začíná přibližně 12. března 2013 za soumraku a nejvýraznější bude přibližně do 20. března 2013. Vidět na obloze bude jen během několika málo desítek minut mezi 18:30 a 19:00, kdy bude západní obzor ještě světlý soumrakem.

V úterý 12. března bude kometa pozorovatelná půl hodiny po západu Slunce (tedy asi v 18:30) přibližně 7° nad západním obzorem. Napravo dole od komety pak za skutečně dobrých podmínek nalezneme i Měsíc ve fázi velmi úzkého srpku.

Ve středu se kometa ocitne ve stejný čas již 9° nad obzorem a Měsíc bude vysoko nad ní. Právě v tento den by mohla nastat mimořádně fotogenická situace pro fotografování ohonu komety, mířícího směrem k mladému Měsíci. 

V dalších dnech se budou podmínky zlepšovat jen mírně. Kometa sice bude každým dnem výš nad západním a později severozápadním obzorem a bude pozorovatelná déle (20. března zapadá až po 20. hodině), bude však slábnout a zároveň svit Měsíce bude její pozorování rušit (úplněk nastane  27. března).

V průběhu března se bude kometa sunout ze souhvězdí Ryb do Pegase, na konci měsíce se přesune do souhvězdí Andromedy. Toto souhvězdí je už částečně cirkumpolární, takže kometu budeme moci od počátku dubna pozorovat celou noc. Tato situace potrvá až do září tohoto roku, ovšem to již bude kometa pozorovatelná jen většími dalekohledy.

V noci ze 4. na 5. dubna, kdy se kometa ještě bude pohybovat na hranici viditelnosti pouhýma očima, se nabídne zajímavé nebeské přiblížení komety ke galaxii M31 v Andromedě. Galaxie je známa tím, že je na obloze nejvzdálenějším objektem vesmíru, který  lze  ještě  spatřit  pouhýma očima (leží ve vzdálenosti asi dvou milionů světelných let od Země). Celá situace je o to zajímavější, že v ten den uplyne přesně 11 let od doby, kdy se jiná kometa, 153P Ikeya-Zhang, promítla u stejného objektu oblohy.

Kometu se rovněž můžete pokusit pozorovat odbornějším způsobem a zapojit se do celonárodní kampaně Czech Comet Watch. Tu pořádá Společnost pro MeziPlanetární Hmotu (SMPH), sekce České astronomické společnosti, ve spolupráci s několika hvězdárnami ČR. Cílem kampaně je pozorování vývoje jasu komety, jejího ohonu i fyzikálních procesů odhalitelných například ze správně komponovaných fotografií. Další informace naleznete na stránkách SMPH www.kommet.cz.

Zjasňování komety objevili Češi v argentinské pampě

Vývoj komety byl v posledních měsících poměrně dramatický. Kometa byla od svého objevu nejprve považována za potenciálně mimořádně jasnou vlasatici, jejíž jasnost by krátce měla přesáhnout zápornou magnitudu, a zařadit ji tak mezi historicky známé vlasatice jako například Hale-Bopp z roku 1997.

Ke konci roku 2012 ovšem její zjasňování zpomalilo, což astronomové částečně očekávali. Jádro komety je totiž u Slunce poprvé a produkce plynů na jeho povrchu je intenzivní už ve velké vzdálenosti od Slunce. Při vyčerpání tohoto materiálu se produkce dalších plynů značně pozastavila a předpovědi maximální jasnosti komety spadly ke 4. magnitudě. Za těchto předpokladů by kometa byla na naší březnové obloze očima takřka nepozorovatelná.

Na počátku února ovšem český tým astronomů ukázal ze svých pozorování robotickým dalekohledem FRAM v argentinské pampě, že kometa opět zjasňuje rychleji. Ze snímků bylo jasné, že jádro komety produkuje značně více prachových částic a ty tvoří krásný vějířový ohon, na němž se rozptyluje sluneční záření. V tuto chvíli je již jasné, že kometa bude zejména v malých dalekohledech oplývat výrazným ohonem.