Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Kde uvidíte Discovery a kde Atlantis? Raketoplány míří do muzeí

Marcel Grün pro Technet.cz - Discovery zakotví ve Washingtonu, Enterprise OV-101 pojede do New Yorku, Endeavour poletí na zádech Boeingu přes celé státy až do Los Angeles.

Start raketoplánu Discovery

NASA v polovině dubna definitivně rozhodla, ve kterých institucích najdou raketoplány po posledním letu svůj nový domov. Jak řekl ředitel NASA Charles Bolden, do soutěže vyhlášené před třemi roky se přihlásilo mnohem víc zájemců, než bylo vyrobeno raketoplánů. V užším výběru se rozhodovalo mezi 21 americkými vědeckými a výstavními středisky.

Podmínkou byly samozřejmě výstavní podmínky: krytý prostor, dostatečně velký a klimatizovaný, prostředky na transport a přípravu expozice (minimálně kolem 28 milionů dolarů). Předpokládá se, že kosmické raketoplány budou do svých výstavních prostor převezeny nejpozději v první polovině příštího roku.

Letěl jím i nejstarší kosmonaut – 77letý Glenn

Discovery OV-103, který se 9. března vrátil z poslední cesty STS-133 byl služebně nejstarší – vyroben byl po "nekosmickém" zkušebním Enterprise (OV-101), Columbii (OV-102) a Challengeru (OV-99), poprvé startoval v srpnu 1984 a letěl nejčastěji (39x), takže při celkem 4 888 obězích kolem Země nalétal téměř 196 milionů kilometrů.

Řídící stanoviště raketoplánu Discovery

Řídící stanoviště raketoplánu Discovery

Kabina raketoplánu Discovery

Kabina raketoplánu Discovery

Kabina raketoplánu Discovery

Kabina raketoplánu Discovery

Byl pojmenován "objevování" především podle lodi Jamese Cooka, na níž v letech 1776-80 vykonal svou poslední objevitelskou cestu do Tichého oceánu. Na sklonku roku 1998 v něm při STS-95 letěl podruhé i první americký kosmonaut senátor John Glenn (letos během posledního letu raketoplánu devadesátiletý).

Discovery v budoucnu zaujme prostor v Steven F. Udvar-Hazy Center místo dosud zde vystavovaného exempláře Enterprise. Jde o výstavní halu poblíž Dullesova mezinárodního letiště ve Washingtonu, kterou spravuje Smithsonian's National Air and Space Museum.

Raketoplán Discovery se přesune do výstavní haly Steven F. Udvar-Hazy Center pravděpodobně v dubnu 2012.

Ale zatím je v jednom ze tří speciálních hangárů Kennedyho kosmického střediska na Floridě (Orbiter Processing Facility č. 2), kde ho tým techniků a dělníků připravuje pro plnění posledních úkolů. Počátkem července se přesune do obří hlavní montážní budovy, kde bude uskladněn, dokud se nebude přesouvat (asi v dubnu 2012) do muzea. A do OPF-2 přijde po svém poslední letu Atlantis.

V raketoplánech nesmí zbýt žádné toxické chemikálie. Všechny součásti, které se dostaly do kontaktu s pohonnými látkami nebo okysličovadlem musí být pečlivě vyčištěné.

Již na jaře byly demontovány hlavní motory SSME Discovery – ne proto, že by měly být utajovány, ale protože NASA je z úsporných důvodů hodlá ještě pro kosmické lety použít (nebo v to aspoň doufá). Ostatní motorické jednotky jsou nyní na cestě do New Mexico, odkud se po vyčištění a bezpečnostních úpravách znovu vrátí na Floridu.

Kabina raketoplánu Discovery

Kabina raketoplánu Discovery

Koncem léta budou instalovány i makety hlavních motorů. Všechny přístroje a veškerá kabeláž musí být uvedeny do dokonalého "přehlídkového" stavu. Je to opravdu nutné. Když jsem kdysi letoun raketoplánu viděl v provozní přestávce, vypadal nelákavě, otřískaný jak stará dakota.

Enterprise OV-101 sice do vesmíru nikdy nevzlétl, ale sloužil pro atmosférické letové zkoušky a od roku 2003 je muzeálním exponátem. Nyní se postěhuje do Intrepid Sea, Air and Space Museum v New Yorku.

Uvnitř raketoplánu Endeavour

Uvnitř raketoplánu Endeavour

Endeavour OV-105 byl pátým exemplářem, jehož stavbu schválil americký kongres v roce 1987 za účelem náhrady raketoplánu Challenger zničeného v roce 1986, přičemž některé subsystémy původně vyrobené pro Discovery a Atlantis byly použity při stavbě Endeavouru.

I jeho jméno bylo primárně názvem lodi, které velel James Cook. Startoval do vesmíru 25krát, poprvé v květnu 1992 a naposledy se vrátil po letu STS-134 letos 1.června, kdy se na dráze č. 15 SLF (Shuttle Landing Facility) zastavil v 6 h 35 m 36 s UT.

Raketoplán Endeavour poletí na hřbetě Boeingu 747 do Los Angeles, kde bude vystaven.

Nyní je v péči téhož týmu ve vedlejším hangáru. Opět je zapotřebí všechno zbavit nebezpečných látek a připravit pro vystavování. Předposlední týden v červnu se technici zabývali demontáží trojice hlavních motorů, nyní jsou na řadě motory stabilizace a orientace. Všechny tři raketoplány čekají před vystavením tytéž úpravy.

Endeavour ale nakonec poputuje nejdál: na hřbetě stařičkého Boeingu 747 poletí přes celé Spojené státy do Los Angeles, kde bude vystaven v California Science Center, řízeném státem Kalifornie.

Vrátí se tedy tam, kde se zrodil - jen několik kilometrů od míst, kde sídlila firma Rockwell International (nyní Boeing North American) v dobách vývoje a konstrukce raketoplánu a vystaven bude společně s dalšími kosmickými loděmi úsvitu pilotovaných letů.

"Můj starý dobrý přítel Atlantis"

... najde svůj poslední domov ve výstavním komplexu Kennedyho střediska na mysu Canaveral,".řekl procítěně gen. mjr. Bolden, který, než se stal šéfem NASA, byl kosmonautem od roku 1980 do roku 1994. Ve vesmíru strávil při čtyřech letech přes 28 dní na raketoplánech Columbia, Discovery i Atlantis, kde byl poprvé velitelem výpravy.

"Palubní deska" raketoplánu Atlantis. Fotografováno ještě ve vesmíru.

"Palubní deska" raketoplánu Atlantis. Fotografováno ještě ve vesmíru.

Atlantis OV-104 byl čtvrtým postaveným exemplářem raketoplánu a díky zkušenostem odborníků byl o tři tuny lehčí a vznikl za kratší dobu. Byl pojmenován po první americké oceánografické lodi. Startoval poprvé v říjnu 1985 a celý program raketoplánů nyní končí jeho 30. letem STS-135, který je zároveň 37. expedicí Spojených států k Mezinárodní kosmické stanici.

SPECIÁL

Vše o letech raketoplánů do vesmíru.

Na Floridě má v návštěvnickém komplexu Kennedy Space Center zaujmout místo, jako by byl znovu na oběžné dráze v novém pavilonu za 100 milionů dolarů, kde v jeho pozadí bude rotovat obří digitální projekce naší planety.

Připojený snímek z reálného letu ukazuje to, co zhruba uvidí i návštěvníci expozice: řízení systémů raketoplánu zajišťovalo pět hlavních palubních počítačů (nyní IBM AP-101S, dříve AP-101) o výkonu přes milion operací za sekundu a s operační pamětí 256K 32bitových slov. Po dobu kritických fází letu byly čtyři počítače propojeny a navzájem se kontrolovaly...

To všechno se za pár dní stane minulostí, z níž bychom se občas měli poučit (nejen obdivovat muzeální exponáty).

Autor:
  • Nejčtenější

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Kobliha s béžovou polevou. Náš vesmír je možná konečný a docela malý

Premium Náš vesmír má podle astrofyziků tvar 3D americké koblihy a barvu kosmického latté. Pokud by byly tyto předběžné...

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé obojživelné vozidlo generály moc nenadchlo. Bylo příliš zranitelné

S obojživelným vozidlem LWS se počítalo i pro zamýšlenou invazi do Velké Británie. Jeho užitná hodnota na případném...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Německo si chce postavit vlastní kosmodrom. Za dva roky z něj poletí rakety

Po celém světě je kolem dvaceti vesmírných přístavů. Evropská vesmírná agentura přitom musí využívat buď kazašský...

Repasováním raket chtělo SpaceX ušetřit. Zpočátku to ale bylo příliš drahé

Před více než čtyřmi roky se poprvé do kosmu vrátila již jednou použitá raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Na jednu...

Zrušené projekty SpaceX: do vesmíru neletěly třeba Falcony 1e či 9 Air

SpaceX stejně jako řada jiných společností nepoužije všechny nápady, se kterými její pracovníci přijdou. Patří sem i...

Nejdelší čínská vesmírná mise skončila, kosmonauti jsou po 90 dnech zpátky

Tři čínští kosmonauti se v pátek bezpečně vrátili na Zemi. Přistáli v poušti Gobi. Modul při přistávání brzdil velký...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...