Průvodce pádem satelitu, který změní váš pohled na oblohu

  11:59
Nejen pro příležitost pádu velkého satelitu Rosat vám přinášíme přehled užitečných služeb, které vám prozradí, kdy a kde co spadne, ale pomůžou odhalit i nečekaně bohatý svět nad našimi hlavami.

Mapka větších kusů vesmírného smetí na oběžné dráze kolem Země. S malými výjimkami všechny tyto objekty časem spadnou do atmosféry, kde v drtivé většině rychle shoří. | foto: NASA

Za víc než půl století jsme do vesmíru vypustili téměř sedm tisíc satelitů. Funkčních je z nich nyní méně než desetina. Většina mrtvých satelitů pomalu padá k zemskému povrchu. Během tohoto víkendu by k nám měl přiletět jeden z těch největších, rentgenový satelit Rosat. Podrobněji jsme o něj psali zde.

V brzké době ho budou následovat další satelity. Zřejmě žádný z nich nebude tak rizikový jako Rosat. S největší pravděpodobností se všechny rozpadnou v atmosféře. Ale i tak neuškodí mít přehled o tom, co se děje nad námi.

Technet pro vás připravil malého průvodce po několika stránkách a aplikacích, které vám s hlídáním oblohy mohou pomoct. A přitom vám umožní dohlédnout do oblasti oběžné dráhy, která stále víc slouží pozemským věcem, ale kam se podívá jen málokdo z nás.

S prosíkem k vojákům

Začněme aktualitou. Satelit Rosat má spadnout v příštích dnech. Kvůli změnám v atmosféře se zatím nedá určit kdy, ale patrně někdy během soboty. Kde jsou k sehnání ty aktuální informace?

  • Space-Track.org. Primární zdroj informací o satelitech. Uživatelsky nepřívětivý, navíc váš přístup musí schválit armáda USA.

Pokud to opravdu chcete vědět, musíte si zadat s americkými ozbrojenými složkami. Mají k dispozici nejlepší informace o dění na oběžné dráze, založené na jejich radarových systémech. Tyto údaje poskytují i veřejnosti a jejich hlavním zdrojem je internetová stránka Space-Track.org.

Samozřejmě se z ní nedozvíte nic o vojenských satelitech, ale jinak tu najdete údaje o všech ostatních družicích. Space-track vydává také předpovědi zániků satelitů v blízké době a je důležitým zdrojem potvrzení o jejich zničení. Uživatelsky přívětivé informace ovšem od vojáků nečekejte, získáte jenom strohé řady číselných údajů.

Stránka má ještě tu nevýhodu, že armáda USA má právo schválit přístup každého uživatele k údajům. A tak si po registraci musíte pár pracovních dní počkat, než projdete lustrací. V případě Rosatu je tedy tato možnost už pasé.

Kdy už to spadne?

  • Rosat-reeentry tweet. Většina informací o pádu Rosatu v nejstručnější internetové podobě
  • Stránka Simona Corbelliniho. Důkladný a slušně vypadající přehled zásadních informací o Rosatu
  • Heavens-above.com Základní stránka pro sledování satelitů. V současné době má automaticky "zaostřeno" na Rosat
  • n2yo.com Jednoduché sledování satelitů v reálném čase

Naštěstí se můžete spolehnout na jiné zdroje, které přebírají informace z primárních zdrojů, tedy především ze Space-Track, a předávají je dále. Obvykle také ve stravitelnější podobě.

V případě Rosatu se vyplatí sledovat tweet Rosat-reentry (zde). Pravidelně se tam objevují i grafické souhrny odhadu času zániku satelitů z různých zdrojů. Ukázka ze čtvrtečního odpoledne je zde.

Stejné informace a ještě řadu dalších můžete potom najít na stránce Itala Simona Corbelliniho (je zde). Jednoduše shrnuje předpovědi o dopadu Rosatu a odkazuji i na jejich zdroje. Vše najdete na jednom místě a v celkem i povedené podobě.

Těžko ovšem říci, zda stránka dokáže během příštích dní vyhovět zvýšenému zájmu. Není příliš známá, takže jistá naděje tu je. Rozhodně ji stojí za to vyzkoušet, protože další podobné služby jako Heavens-above.com nebo n2yo.com zřejmě podobné potíže budou mít také. Alespoň pokud se můžeme řídit zkušenostmi z pádu UARS.

Za jistotu si zaplatíte

  • Rosat reentry app. Údajně jistota dostupnosti informací o Rosat v reálném čase. Placená (za 99 centů).

Pokud nechcete rychlý návrat satelitu Rosat za žádnou cenu zmeškat, je tu ještě další možnost, a to aplikace ROSAT Reentry. Za 99 centů získáte téměř naprostou jistotu, že budete moci zánik satelitu sledovat až do poslední chvíle.

"Našich pět serverů zvládne kolem 600 tisíc dotazů za minutu. Takže je velmi nepravděpodobné, že nás potká totéž, co se stalo veřejným službám na sledování satelitů v případě UARS," řekl Ian Exaudi, šéf firmy která stojí za aplikací serveru NewScientist. Aplikace má samozřejmě tu nevýhodu, že je sice placená, ale vysloveně jednorázová.

Pro stalkery u monitorů

Pokud by se vám sledování oblohy během víkendu zalíbilo, najdete na internetu dost dalších pomůcek. Základní informace můžete získat snadno, jednoduše a zdarma.

  • Heavens-above.com Nejoblíbenější internetová stránka pro sledování satelitů. A umí toho mnohem více, než se na první pohled zdá.
  • n2yo.com Jednoduché sledování satelitů v reálném čase. Spíše "nouzovka".

Již zmíněné stránky n2yo.com, a především Heavens-above.com jsou oblíbené a poskytnou vám téměř vše, co budete jako amatérský lovec satelitů potřebovat. Jde samozřejmě hlavně o údaje o oběžné dráze jednotlivých satelitů s vizualizací aktuální polohy dané družice a času jejích budoucích přeletů nad vaším stanovištěm.

Na méně zajímavém n2yo.com najdete přehled tiskových zpráv z kosmického průmyslu, které nejsou zrovna převratné, a také některé užitečné linky, třeba na databázi satelitů podle jejich určení. Na druhou stranu abízí alespoň jednoduché a intuitivní zobrazení pohybu satelitu v reálném čase.

Podstatně bohatší nabídka je na Heavens-above, kterážto stránka vám poskytne například vizuální znázornění budoucích průletů vybraných satelitů, jednoduché hledání všech pozorovatelných přeletů v bezprostřední budoucnosti. Pomůže i při pozorování přirozených nebeských těles a nabízí řadu dalších možností, které sami můžete snadno objevit. Z obou zmiňovaných stránek je to jednoznačná jednička (pro ty, kterým to ze dvou předchozích nepříliš jemných narážek nebylo jasné).

Obě služby jsou zdarma. Jak jsme ale už říkali, nemají také dostatečné kapacity pro případ opravdu velikého zajmu. Během pádu satelitu UARS byly dostupné jen těžko. 

Družice na dlani

Při sledování satelitů ovšem nemusíte hledět jen do monitoru. Pro příznivce mobilnějších elektronických zařízení je připravena spousta zajímavého softwaru do kapsy.

  • Heavens above app. Oblíbená aplikace s mnoha funkcemi pro android. Existuje verze zdarma i placená.
  • Space Junk (android zde, Apple zde). Další oblíbená klasika pro lovce satelitů i amatérské astronomy.
  • GoSatWatch pro Apple. Na pohled velmi hezky propracovaná. Pouze placená (10 dolarů).

Například Heavens-above si nemusíte prohlížet na internetu. Existuje i stejnojmenná aplikace, která také patří k nejlepším v oborou. Nejen, že vám pomůže zorientovat se v dění nad vaší hlavou, dokáže vás tak alarmem upozornit na přílet vaší oblíbené umělé oběžnice a samozřejmě vám ukáže, kterým směrem se dívat. Je určena pro android a svůj stánek na androidím trhu rozložila zde.

Značnou popularitu si získala také aplikace Space Junk. (Pro android zde, pro Apple zde). I ta obsahuje informace nejen o satelitech, ale i o astronomických jevech a úkazech.

Pomozte článek vylepšit

Rádi bychom požádali zkušené lovce satelitů, pokud se mezi čtenáři nějací najdou, aby pomohli tento článek doplnit. Náš přehled rozhodně není kompletní a řada našich návštěvníku by ho nepochybně dokázala doplnit. Chybí například odkazy na fóra, kde by nováčci mohli získat cenné praktické rady od zkušenějších. Nebo se podělťe vaše zkušenosti s výše uvedenými aplikacemi a stránkami. Všem ochotným duším děkujeme předem za pomoc.

Pokud máte raději produkty Apple, můžete si samozřejmě podobný zážitek dopřát také. Aplikace GoSatWatch byla údajně vyvíjena ve spolupráci s odborníky z NASA a měla by patřit k těm nejlépe vyladěným a přesným na trhu. Na iTunes (dostupná je odsud) za ni zaplatíte deset dolarů.

Trochu jiná realita

Na závěr průletu mobilními aplikacemi pro sledování "vesmírného šrotu" si pak ponechme malý výlet do světa, který by měl být blízkou budoucností softwaru: rozšířené reality. Zatím se obor pohybuje dětskými krůčky a těžko říct, kam a kdy vlastně dojde, ale sledování pohybu satelitů na obloze je úkol pro tuto technologii jako stvořený.

  • DishPointer (Apple zde , android zde). Aplikace určená původně pro nastavování satelitních antén. Placená (za 10 nebo 20 dolarů podle verze).
  • Satellite AR. Realita rozšířená až na oběžnou dráhu ve verzi jen pro android. Zdarma.

Na trhu už jsou aplikace, které vám umožní vrhnout na svět nový pohled skrze elektroniku: DishPointer (iOS zde i android zde) a Satellite AR (jen pro android). Obě umožňují snadné přístupy do databáze satelitů a jejich vyhledávání jako ostatní obdobné produkty. Jejich hlavní kouzlo tkví však v tom, že když namíříte své zařízení na oblohu (a jste v dosahu signálu GPS), uvidíte, co byste jinak viděli těžko: co nám létá nad hlavou.

Společné mají ještě to, že v některých ohledech nejsou dokonale vyladěné. Například Satellite AR lze v podstatě považovat za pokročilou vývojářskou verzi. Zato má tu výhodu, že si ho můžete vyzkoušet zdarma. DishPointer vás přijde na 20 dolarů pro android a 10 dolarů pro zařízení Apple.

Na závěr hezky česky

Po vychytávkách nejrůznějšího druhu přišla chvíle na ještě trochu seriózních dat. Představíme vám stránku, na které nenajdete žádné programátorské kudrlinky, zato přehršel spolehlivých údajů.

  • Encyklopedie Space 40. Český přehled téměř všeho, co člověk do vesmíru vyslal. Průběžně aktualizovaný. Design, při kterém si zavzpomínáte na staré časy internetu.

Vítejte na českých stránkách Space 40 (dostupné zde). Tato encyklopedie vesmírných těles je základní pomůckou pro každého českého milovníka dobývání kosmu. Jejím hlavním autorem a vůdčím duchem je Antonín Vítek, původem chemik, později programátor, propagátor kosmonautiky a nesesaditelný generální tajemník českého klubu SPACE (více si o jeho záhadném titulu můžete přečíst zde).

Do projektu vesmírné encyklopedie se pustil už v roce 1997. Podrobně se v ní popisují všechna umělá kosmická tělesa, která se dostala do vesmíru. Dnes je to ojedinělý soubor informací, a to nejen v rámci českého internetu.

Nejčtenější

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025

AI udělala chybu za miliardu dolarů. Zapamatovala si celé knihy. Hrozí soud

Velké jazykové modely na pozadí všelijakých chatbotů se často učí na datech chráněných autorských zákonem. Podle svých vývojářů se pohybují v mezích zákona. Umělá inteligence totiž z absorbovaného...

13. června 2025  9:42,  aktualizováno  9:42

Slavný konstruktér vytvořil unikátní sluchátka, zvuk ovlivníte boltci

Vyzkoušeli jsme první „open-around ear“ sluchátka na trhu. Slibují neslýchané podání hudebního prostoru a pocit, jako by zdroj zvuku stál přímo před posluchačem. Podařilo se, nebo se na inovativní...

13. června 2025

Oficiální aerotaxi olympiády 2028 zařídí stroj s podivnými vrtulemi

Pod pojmem aerotaxi si v současnosti představíme nejspíš běžné vrtulníky, které dopraví člověka z jednoho místa ve městě na druhé. Stále víc ale chtějí do této oblasti proniknout nové koncepty. Jeden...

13. června 2025

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?

Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...

Podívejte se do tváře sv. Václava. Takto měl před tisícem let vypadat

Postup, kdy vědci využijí lebku jako základ pro modelování pravděpodobného vzhledu tváře dávno mrtvého člověka, není nový. Mezinárodní tým se už takto pokoušel přiblížit vzhled několika historických...

12. června 2025  15:39

Armáda snila před 100 lety o bombardéru. Projekt Aera skončil neúspěchem

Dne 12. června 1925 vzlétl z letiště ve Kbelích první československý dvoumotorový bombardér domácí konstrukce – Aero A-24. Lidové noviny slavily technický úspěch i soběstačnost mladého státu. Jenže...

12. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.