Vypadá to na úspěch. Únik čpavku na ISS zastaven, ale jisté to není

  14:00aktualizováno  20:03
Dvěma astronautům se po třech a půl hodinách ve volném prostoru pravděpodobně podařilo zastavit únik čpavku ze stanice ISS. Přestože přesný zdroj závady neodhalili, zdá se, že pomohla výměna čerpadla.

Pohled z ISS na noční Zem | foto: Giacomo Sardelli, Further Up Yonder

Problém unikajícího čpavku je podle ruských zdrojů "velmi vážný". Rusové spolu s Američany rozhodli, že v sobotu vyšlou do volného vesmíru dvojici astronautů Thomase Mashburna a Chrisa Cassidyho, aby únik našli. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dříve ujistil, že závada posádku ISS nijak neohrožuje.


Free live streaming by Ustream

Výstup začal přibližně ve 14:15 našeho času a skončit by měl zhruba deset minut před půl devátou večer. Přímý přenos na NASA TV běží již od půl druhé. Oba kosmonauti mají na přilbách kamery z nichž bude obraz přenášen do streamu. Cassidy má číslo 20 a skafandr s červenými pruhy, Marshburn má v obraze číslovku 18 a skafandr celý bílý. Poklop do volného prostoru byl otevřen ve 14:44.

Podívejte se, kde zrovna ISS je.

V 15:15 začalo hledání místa, kudy čpavek z chladícího systému ISS uniká do vesmíru. Kosmonauti však zatím poškození neobjevili.

V 15:27 Cassidy ohlásil hnědou skvrnu na krytu čerpadla (zde někde se únik předpokládal). Chris Hadfield, který celý výstup astronautů do prostoru koordinoval z vnitřku ISS, si mezitím našel čas poslat tweet na svůj Twitter. Jeho postřehy můžete sledovat zde.

V 15:44 se Cassidymu podařilo odšroubovat kryt pumpy. Při tom zaznamenal několik malých kuliček (vloček) čpavku. Podle NASA to však neznamená, že bylo objeveno místo úniku. Nečistoty se v těchto kapalinových spojkách vyskytují běžně. Marshburn mezitím detailně celé okolí fotografuje tak, aby mohli odborníci na Zemi fotografie prozkoumat a vyhodnotit.

Za osm minut dokázal Cassidy celé čerpadlo vymontovat. Zcela překvapivě však byly všechny součástky naprosto čisté. Žádné stopy po unikajícím čpavku nebo ledu astronauti neobjevili. Pouze na jednom šroubu hřídele spatřili kovové nečistoty.

"Nemohu vám dolu bohužel poslat žádná zajímavá data. Jen nominální hodnoty," ohlásil do řídícího střediska Cassidy.

"To, co tady vidíme nám skutečně pomohlo. Teď jasně víme, že tady ta závada není," opáčil mu s nadsázkou Mike Fincke ze střediska v Houstonu.

Přestože astronauti neobjevili žádné důkazy o úniku, bylo rozhodnuto potenciálně podezřelou součást čerpadla vyměnit za náhradní a systém vyzkoušet. V tuto chvíli už jsou oba astronauti ve volném prostoru více než dvě hodiny.

V 16:05 dostali astronauti povolení zapnout náhradní čerpadlo. Čekají, zda se objeví únik čpavku. Předpokládá se, že nikoliv. Kolem páté hodiny odpolední našeho času astronauti oznámili, že nové čerpadlo běží bez problémů a čpavek proudí chladícím okruhem. Žádný únik se zatím neobjevil. Z NASA zaznívají první opatrná slova o vítězství. Oba astronauti přesto zůstávají venku, aby v případě dalšího úniku chladiva místo poruchy lokalizovali. Do této chvíle strávili Thomas Marshburn a Chris Cassidy ve volném prostoru přes 3,5 hodiny.

Není bez zajímavosti, že původní čerpadlo sloužilo na ISS od jeho vynesení na oběžnou dráhu v roce 2000.

Ani během dalšího pozorování se úniky čpavku neobjevily. V 19:47 se Cassidy a Mashburn vrátili do ISS.

Více o původu havárii se dozvíte v pátečním článku.

Podobný případ se stal již loni v listopadu, kdy museli dva ze členů osazenstva stanice na několik hodin do volného prostoru.

Přímý přenos

můžete také sledovat na NASA TV zde.

Amoniak proudí trubicemi chladicího systému, který udržuje v chodu mimo jiné elektronická zařízení. Únik vyřadil z provozu jeden z osmi solárních panelů, které dodávají ISS energii. Podle NASA může nicméně vesmírná stanice fungovat bez obtíží i s pouhými sedmi panely. Listopadová závada byla zřejmě způsobena vadným těsněním, příčina té současné dosud není jasná.

Na ISS je v současnosti šestičlenná posádka: tři ruští kosmonauti, dva američtí astronauti a jejich kanadský kolega. Tři astronauti se mají vrátit na Zemi už v pondělí. Proto se má oprava uskutečnit již v průběhu víkendu.

Autor:
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Indií rozstřelený satelit může ohrožovat ISS, tvrdí NASA

Flotila indických raket

Indie se stala čtvrtou zemí, které se podařilo střelou zničit satelit na oběžné dráze. Tato demonstrace schopností však...

Zakladatel Amazonu chce přistát na Měsíci. Vyvíjí kvůli tomu loď i motor

Přistávací modul Blue Moon má být podle zakladatele společnosti Blue Origin...

Jeff Bezos je zakladatel Amazonu a také soukromé kosmické společnosti Blue Origin. Tento týden ohlásil, že vyvíjí motor...

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

Najdete na iDNES.cz