Start iránské rakety, která měla na palubě opici. (2013)

Start iránské rakety, která měla na palubě opici. (2013) | foto: Profimedia.cz

Írán úspěšně otestoval raketu, kterou chce vynést do vesmíru satelit

  • 16
Írán dnes úspěšně otestoval nosnou raketu Simorgh (označovaná také jako Safir 2), s jejíž pomocí může do vesmíru vyslat satelit. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

„Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh (Fénix),“ uvedla televize. Raketa je podle ní schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit.

Pokud se informace potvrdí z nezávislých zdrojů, což je pravděpodobné, bude to znamenat další krok íránského vesmírného programu. Ten již v roce 2013 dostal do vesmíru opici, která údajně let přežila, když předchozí pokus v roce 2011 skončil smrtí zvířete. Opice byla vypuštěna na palubě rakety Kavošgar (Průzkumník) v kapsuli s podporou života jménem Pishgam (Pionýr) a dosáhla výšky minimálně 120 kilometrů.

Již tehdy se tamní představitelé nechali slyšet, že do pěti až osmi let chtějí vyslat do vesmíru člověka. Program však byl zrušen kvůli vysokým nákladům.

Íránský raketový program

Íránský raketový program přitom vznikl před zhruba čtyřiceti lety. U jeho zrodu stála zastaralá sovětská technika (více o historii íránského vesmírného programu v seriálu Marcela Grüna).

Íránu se podařilo úspěšně vyslat první satelit s označením Omid (Naděje) až v roce 2009. V červnu 2011 vyslal Írán do vesmíru 15,3 kilogramu těžkou družici Rasad (Pozorování). Jejím úkolem bylo nafotit a poslat snímky Země spolu s telemetrickými informacemi pozemním stanicím.

Test íránské rakety S-200 na vojenských manévrech nedaleko Búšéhru (29. prosince 2016)

Írán je jedním z 24 zakládajících členů Výboru OSN pro mírové využití kosmického prostoru, který byl zřízen v roce 1959. Přesto je obviňován, že vesmírný program chce zneužít k vojenským účelům.

Potvrzují to i testy balistických raket, kvůli kterým je tato země kritizována a jsou na ni uvalovány sankce, například jako letos v únoru, a další sankce se připravují.