Internet z vesmíru míří do Afriky. Rozšíří se i příjem televize

aktualizováno 
V Africe žije miliarda lidí v 57 zemích. Podle hodnoty HDP na osobu to sice je nejchudší kontinent, stále velkou měrou závislý na vývozu nerostných surovin a pěstování plodin, ale v budoucnu by se mohl stát centrem rozvoje komunikačních technologií.

Satelitní anténa pro internetové připojení | foto: Mobil.iDNES.cz

Region však zažívá nebývalý ekonomický růst, který brzdí jen politická nestabilita a děravá infrastruktura, především nedostatečné napojení na globální informační sítě. To se však právě mění a klíčem je satelit.

V Africe tak nezuří jen mobilní revoluce. Stejně raketově stoupá poptávka po satelitních službách, kterým na tomto kontinentu patří budoucnost.

Lvi v mlze

V posledních letech patří africké ekonomiky k těm nejrychleji rostoucím. V úhrnu rostou rychleji než ekonomičtí tygři na východě Asie. Hned několik zemí, přezdívaných Lví trhy, dlouhodobě zaznamenává vysoký růst, před krizí dokonce dvouciferný.

Snah o vybudování znalostní ekonomiky z místních zdrojů je mnoho, ale brzdí je mimo jiné velmi omezený přístup na informační dálnice. Celkově vzato je kontinent vzdálen zhruba o desetiletí od míry konektivity dostupné například v Evropě.

Napojení na informační dálnici podmořskými kabely je sice k dispozici – v květnu 2012 byl spuštěn West Africa Cable System (WACS) a následně Africa Coast to Europe (ACE), oba o kapacitě o kapacitě 5,12 Tbps. Připojení však končí na pobřeží, a přístup na internet tedy má jen asi 13 procent afrických domácností.

Proto je připojení v Africe nejdražší na světě (a má nejhorší kvalitu). Pro srovnání: podle Mezinárodní telekomunikační unie má průměrný Evropan k dispozici 90 kbit/s kapacity, zatímco Afričan jen 2 kbit/s.

Přemostit propast

Hodně se mluví o africké mobilní revoluci. Na kontinentu bylo v polovině roku 2012 registrováno na 735 milionů mobilních telefonních čísel a jejich počet se v posledních letech zvyšuje zhruba o čtvrtinu každý rok.

Mobil je tedy v Africe hlavní branou do internetu, a to navzdory tomu, že je jen každý pátý telefon je chytrý. Mnohé on-line služby jsou uzpůsobeny protokolu USSD, tedy provozu na "hloupých" přístrojích. Formou připomínající posílání SMS zprávy funguje například africká sociální síť Sibesonke a v Nigérii dokonce i Facebook.

Vzhledem k tomu, že páteřní komunikační infrastrukturu na kontinentu tvoří mobilní sítě, dochází k zajímavému paradoxu: Afrika je svým způsobem na čele globální ICT revoluce a stane se nepochybně prvním "post-PC" regionem.

Rozvoj mobilních služeb má však také své meze a dostává se k hranicím kapacitního růstu. Připojit mnoho odlehlejších regionů je neekonomické či z hlediska geografie obtížně proveditelné. Další rozvoj telekomunikačních kapacit tedy spoléhá na satelit.

Požehnání shůry

Konkrétním příkladem využití satelitních technologií je projekt OSN Africover, v jehož rámci je z oběžné dráhy monitorováno zemědělské využití krajiny nebo klimatické veličiny. Důležitým prvkem systému je včasné varování před přírodními katastrofami, které je předáváno přímo farmářům.

Významným polem africké ICT revoluce je školní třída. Připravují se levné a odolné notebooky a další učební pomůcky, zejména softwarové, uzpůsobené místním podmínkám. Ty jsou však do velké míry k ničemu, pokud chybí připojení.

Proto byla na podzim 2012 uzavřena spolupráce společností SES, provozovatele telekomunikačních družic ASTRA, a Dami Engineering. Beninský operátor šíří širokopásmové připojení přes satelity do domácností i do škol po celé zemi. Součástí projektu je i on-line vyučovací platforma pro školy a terminály na poštách, umožňující bezplatný přístup na internet.

Všichni chtějí televizi

Africký televizní trh je také na prahu skutečné exploze počtu televizních kanálů a souvisejících služeb. V roce 2015 bude na kontinentu sledovat televizi na 122 milionů domácností. Konkrétně v subsaharské Africe jde o až čtvrtinový nárůst oproti současnému stavu.

Digitální televize je v Africe stále spíše v plenkách, přechod byl zatím uzavřen jen v Keni v červnu 2012 a letos bude dokončen v Jihoafrické republice a Zimbabwe. Zatímco v současné době přijímá digitální vysílání méně než desetina domácností, do roku 2017 bude přijímat DVB každá druhá.

"Evropská zkušenost s přechodem na digitální vysílání je v Africe velmi žádaná," říká Ibrahima Guimba Saidou, regionální ředitel společnosti SES pro Afriku. "Spustili jsme program SES Caravan, který africkým vládám, regulačním úřadům a dalším hráčům nabízí expertní a organizační podporu v této věci. Jen letos jsme pořádali road show ve dvacítce zemí."

Africké trhy ovšem mají specifika, která je nutné zohlednit například i v přijímací technice a zákaznických službách. Společnosti SES a Samsung proto vyvinuly LED televizor s integrovaným satelitním přijímačem nekódovaných kanálů (FTA), který je také odolnější vůči vlhkosti či například výpadkům a kolísání napětí. Od konce roku 2012 je distribuován v rovníkové Africe a další země budou následovat.

Vzhledem k nižší dostupnosti jiných televizních platforem přijímají více než dvě třetiny afrických domácností televizní signál ze satelitu a trend je stoupající. Afrika tedy již není jen dějiště humanitárních krizí a válečných konfliktů, ale také dynamicky se rozvíjející kontinent, který v lecčem udává trendy.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Vozítko Curiosity našlo na Marsu „nohu“

Snímek okolí marsovského roveru Curiosity, který zhruba uprostřed ukazuje útvar...

Na začátku srpna dorazily na Zemi další snímky, které na Marsu pořídilo vozítko Curiosity. Ne jednom z nich je...

Zemřel letový ředitel NASA Christopher Kraft. Byl u Apolla i Mercury

Chris Kraft v původním řídícím středisku v Johnson Space Center v Houstonu,...

Ve věku 95 let v pondělí v Houstonu zemřel bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA)...

První malý skok směrem k Marsu. SpaceX vyzkoušela nový stroj

Starhopper v texaském zkušebním středisku v březnu 2019

Společnost SpaceX poprvé dostala do vzduchu nový experimentální stroj Starhopper. Ten je součástí vývoje nového typu...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz