Konec odpočítávání hodinu před startem. Indie musí na dobytí Měsíce počkat

  • 32
Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci, která měla odstartovat v pondělí 15. července 2019 v 02:51 ráno tamního času. Odklad oznámila indická vesmírná agentura ISRO na Twitteru, nový termín zatím nesdělila. Důvodem je technický problém, který byl zjištěn ani ne hodinu před startem.

Sondu Čandrájan-2 (Chandrayaan 2) do vesmíru vynese indická raketa GSLV Mk.3, která má za sebou tři starty, z nichž každý byl úspěšný. Se sondou se chce Indie pokusit o měkké přistání na měsíčním povrchu, což zatím dokázaly jen tři země: USA, Rusko a Čína.

14.července 2019 v 23:39, příspěvek archivován: 15.července 2019 v 09:46

A technical snag was observed in launch vehicle system at 1 hour before the launch. As a measure of abundant precaution, #Chandrayaan2 launch has been called off for today. Revised launch date will be announced later.

První verzi družice Čandrájan-1 poslala Indie k našemu přirozenému satelitu v říjnu 2008. Tehdy však kolem Měsíce pouze kroužila. Mapovala jeho povrch a pátrala po vzácných kovech

V listopadu 2008 družice úspěšně vyslala na jižní pól Měsíce dopadovou sondu. Tím se Indie stala čtvrtým státem, který na Měsíci „přistál“ (rozhodně však nešlo o měkké přistání). Před ní se to podařilo Spojeným státům, bývalému Sovětskému svazu a ESA. Sonda však měla technické problémy a v roce 2009 byla prohlášena za ztracenou.

V roce 2014 indická sonda Mangalján po desetiměsíční cestě od Země úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Indie se díky tomuto projektu, který si vysloužil uznání i kvůli nízkým nákladům, stala čtvrtou mocností světa, jež dosáhla i této planety. 

Do vesmíru Indie vlastními silami vstoupila jako sedmý stát v roce 1980, kdy na oběžnou dráhu kolem Země dopravila družici Róhiní 1. Nyní chce po 39 letech členství ve vesmírném klubu rozšířit i o řízené přistání na měsíčním povrchu.