Indická vesmírná loď Čandrájan-2 obsahuje přistávací modul Vikrám a satelit,...

Indická vesmírná loď Čandrájan-2 obsahuje přistávací modul Vikrám a satelit, který bude kroužit na oběžné dráze kolem Měsíce. | foto: ISRO

Indická loď míří k Měsíci. Udělá mu 3D snímek a vysadí na něm vozítko

  • 13
Indie je na dobré cestě k tomu, aby se stala čtvrtým státem, kterému se povede měkké přistání na Měsíci. V noci na středu její vesmírná loď Čandrájan-2 (Měsíční loď 2) vyrazila od Země k Měsíci

Indická sonda v noci na středu na oběžné dráze kolem Země zažehla na 1203 sekund motor a přešla na přeletovou dráhu k Měsíci. Oběžná dráha kosmické lodi byla od 23. července do 6. srpna postupně pětkrát zvýšena.

U Měsíce je loď očekávána 20. srpna, 7. září pak má přistát na lunárním povrchu sonda, kterou nese. Při příletu k Měsíci bude motor kosmické lodi Čandrájan-2 znovu zažehnut, aby se loď dostala na měsíční orbitu. Poté budou následovat další čtyři manévry na oběžné dráze, které umožní, aby kosmická loď vstoupila na svou poslední oběžnou dráhu a prošla přes měsíční póly ve vzdálenosti asi 100 km od povrchu Měsíce.

Čtvrtý stát se sondou na Měsíci

Loď se dostala do vesmíru 22. července, kdy ji tam vynesla raketa GSLV Mk.3 z indického kosmodromu Šríharikóta. Strávila tak na oběžné dráze kolem Země 22 dnů.

22. července 2019

Oběžnou dráhu sonda opustila ve 2:21 indického času (ve 22:51 v úterý SELČ). Oběžné dráhy kolem Měsíce dosáhne za šest dní. Loď tvoří družice, která bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul Vikram s vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko.

Indie se pokusí o její měkké přistání na lunárním povrchu, což se zatím podařilo jen Číně, Rusku a Spojeným státům.

Vikram se oddělí od lodě 2. září. Ještě před zahájením řízeného sestupu proběhnou dva manévry na oběžné dráze, které sondě umožní přistát na lunárním povrchu 7. září.

Indie si již let k Měsíci vyzkoušela, když první verze družice Čandrájan-1 doletěla k naší oběžnici v říjnu 2008 a vypustila zde dopadovou sondu, která se podle plánu nárazem o měsíční povrch zničila.

Úkolem současné družice vedle datové podpory aparátů na povrchu bude z oběžné dráhy kolem Měsíce provádět snímkování ve vysokém rozlišení, které pomůže vytvořit 3D model Měsíce. Přistávací modul pak bude provádět seismografická, teplotní a elektromagnetická měření. 

Vybaven je i americkým zrcadlovým systémem, který v rámci přesného měření vzdálenosti Země od Měsíce a přesného určení pozice sondy odráží laserový parsek zpět do místa původu.

,