Jak si představit velikost vesmíru? Těžko, ale můžete to zkusit s novou fotografií z Hubbleova teleskopu, nazývanou eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF). Snímek zachycuje zhruba pět a půl tisíce galaxií různého stáří včetně opravdu velmi starých. Není těžké se v něm ztratit... a přitom fotografie pokrývá jenom jednu třicetimiliontinu oblohy.
V podstatě jde o soustředěný záběr teleskopu do části oblohy v souhvězdí Pece (Fornax), která byla vybrána proto, že obsahuje poměrně málo jasných hvězd v popředí, aby teleskop o to lépe zachytil slabé světlo galaxií v pozadí. Hubbleův dalekohled se ke sledování této vzdálené oblasti za poslední desetiletí vrátil více než 50krát a celkové trvání expozice bylo přes 23 dní. Díky tomu se mu podařilo zachytit i velmi slabé objekty, zhruba desetmiliardkrát slabší (přesněji 31. magnitudy), než jaké vidí člověk s dobrým zrakem.
V podstatě vše, co na snímku vidíte, jsou galaxie. Hvězd je jen pár úplně v popředí snímku, vše ostatní jsou galaxie tvořené miliony či miliardami hvězd. Poznamenejme, že galaxiemi velmi různorodými tvarem, velikostí i stářím. Některé mají neobvyklé tvary, některé vzniklé evidentně "poškozením" při srážkách s jinými galaxiemi. Jiné jsou až překvapivé malé a představují zřejmě galaxie ve stavu zrodu.
Vůbec nejvzdálenějším objektem, který zpozoroval, byla galaxie vzdálená od Země 13,2 miliardy světelných let (a světlo z nich k nám letí stejně dlouho dobu). To je ze stejné doby jako zatím nejvzdálenější pozorovaná galaxie vůbec, o které jsme psali nedávno. Tu ale kromě "hubbla" pozoroval i infračervený Spitzerův dalekohled a díky náhodě jsme z ní viděli o trochu víc než z jiných galaxií ze stejné doby.
Pozorované objekty jsme tedy zachytili v podobě, kdy vesmíru bylo jen 500 milionů let. Současné teorie totiž odhadují stáří kosmu na 13,7 miliardy let. Světlo z těchto objektů k nám dorazí změněné (jeho vlnová délka se protáhne a tím se změní barva), ale právě to mimo jiné umožňuje určit jejich stáří.
Snímek XDF je pokračováním Hubbleova ultra hlubokého pole (HUDF), což je pohled do nejvzdálenějšího vesmíru v oblasti hlubokého vesmíru v souhvězdí Pece (Fornax). HUDF byl vytvořen ze snímků pořízených v letech 2003 až 2004. Jen podrobnější (zachytil více galaxií). Vznikl z více než dvou tisíc snímků, které pořídily hlavní objektiv ACS a kombinovaná širokoúhlá kamera WFC3. Ta je schopná pozorovat okolí nejen v klasickém viditelném spektru světla, ale i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.
Kdybyste chtěli položit nějaké otázky vědcům, kteří zodpovídají za sestavení XDF, máte šanci ve čtvrtek na Google+. "Potlach" s nimi začíná v 19:00 na této stránce. Mezi účastníky je přihlášen i samotný "Hubble Space Telescope".