Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Evropský satelitní systém má problémy. Jeho největší chlouba selhává

  19:24aktualizováno  19. ledna 14:28
Atomové hodiny na palubě družic satelitního systému Galileo mají problémy. Mohou tak pohřbít celý systém ještě dříve, než začne naplno fungovat.
Konstelace třiceti satelitů Galileo na oběžné dráze ve výšce 23 222 km nad Zemí

Konstelace třiceti satelitů Galileo na oběžné dráze ve výšce 23 222 km nad Zemí | foto: ESA

Galileo má být nejpřesnější satelitní navigace současnosti. K tomu však potřebuje perfektně fungující atomové hodiny, které má každá družice na palubě. Ale na ně se nyní Galileo nemůže spolehnout. Už devatero atomových hodin ve vesmíru vypovědělo službu a inženýři Agentury pro evropský navigační systém (GSA) zatím nevědí, proč se tak stalo.

Když atomové hodiny přestanou fungovat...

Na družici jsou zapnuty jen jedny vodíkové a jedny rubidiové (záložní) hodiny. Za normálních podmínek budou zapnuté vodíkové „maserové“ hodiny (maser = Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation) produkovat referenční frekvenci, na základě které bude generován navigační signál. Pokud ale vodíkové hodiny selžou, rubidiové hodiny v provozu okamžitě převezmou funkci vodíkových hodin a spustí se dvoje zbývající (rezervní) hodiny.

Pokud se bude problém selhání vodíkových hodin týkat pouze jich, druhé vodíkové hodiny převezmou funkci rubidiových hodin po několika dnech (až budou plně provozuschopné). Rubidiové hodiny se vrátí zpět do funkce záložních anebo rezervních hodin.

Zdroj: Český kosmický portál

V polovině prosince minulého roku přitom vše vypadalo, že evropský navigační systém nemůže nic zastavit. To byl spuštěn omezený provoz s označením Galileo Initial Services. Necelý měsíc před tím se na oběžnou dráhu dostaly hned čtyři družice najednou. Systém jich tak má ve vesmíru 18 z plánovaných třiceti, a i když si vypomáhá u konkurence, byl to úspěch. Ten se však může měnit v noční můru.

Nyní se musí inženýři soustředit na nově vzniklý problém. Jak uvádí server BBC, právě atomové hodiny vypovídají poslušnost. Tedy devět přístrojů ze 72. Troje z nich jsou méně přesné atomové hodiny s rubidiem, ale šestero z nich je právě oněch nových vodíkovo-maserových (hydrogen maser) hodin, které přinášejí vyšší přesnost. „Nevíme, jestli dokážeme jejich funkci obnovit, na to je příliš brzy,“ uvedl na dnešním tiskovém setkání šéf ESA Johann-Dietrich Wörner.

Naštěstí je vše zálohované a každá družice nese dvojici rubidiových a vodíkovo-maserových atomových hodin. Zatím tedy všech osmnáct družic funguje, ale jedna z nich už má problém se dvěma zařízeními, takže další výpadek by znamenal problémy.

Pokračovat podle plánu a riskovat chybu?

V centrále Galilea i v Evropské kosmické agentuře (ESA) tak nyní řeší i to, zda na oběžnou dráhu vyslat podle plánu další satelity, nebo lety odsunout, než se zjistí, kde je chyba.

„Pokud nové satelity vypustíme, dokážeme alespoň udržet, ne-li zvýšit současné schopnosti Galilea, ale můžeme tím riskovat, že se jedná o systematickou chybu,“ doplnil Wörner. Pokud by totiž chyba byla v konstrukci družic, mohla by se týkat i dalších, a ESA by tak na oběžnou dráhu posílala hodiny odsouzené ke krátkému fungování.

„Měli bychom najít společnou příčinu, nebo bychom měli pokračovat ve startech? Dá se na to dívat z obou stran. Diskutujeme, kterou možnost zvolit.“

Johann-Dietrich Wörner, šéf Evropské vesmírné agentury

„Měli bychom najít společnou příčinu, nebo bychom měli pokračovat ve startech? Můžete se na to podívat z obou stran,“ ukázal Wörner. „Můžete říci, že bychom měli počkat, dokud nenajdeme řešení, ale to znamená, že pokud selže ještě vícero hodin, omezí se schopnosti navigace Galileo.(...) Nyní diskutujeme, co zvolit.“

Většina poruch vodíkových hodin je na satelitech, které byly původně vyslány k testování systému (In Orbit Validation - IOV), zatímco všechny troje problémové rubidiové hodiny jsou na družicích určených k doplnění sítě (Full Operational Constellation - FOC). V konečném součtu tak problém zasáhl tři ze čtyř kontrolních satelitů IOV a dva ze čtrnácti FOC satellitů.

Technické centrum ESTEC v Nizozemsku se snaží analyzovat příčinu a zjistit, zda bude možné hodiny znovu zprovoznit. ESA je také v kontaktu s Indickou vesmírnou agenturou, která používá stejné hodiny ve svém satelitním navigačním systému. Indové podobné selhání zatím nezaznamenali.

Proč jsou přesné hodiny důležité

Přesné hodiny jsou nutné kvůli správné synchronizaci. Ta je vypočítána na základě družicového signálu, který má přijímat asi tři desítky pozemních monitorovacích stanic. Ty určí vzdálenost družic vůči stanici a informace dále předají do hlavní řídicí stanice (v německém Oberpfaffenhofenu a italském Fucinu).

Evropský navigační systém Galileo

Tam se vypočtou přesné údaje drah satelitů, jež se s korekcemi atomových hodin pro každou z družic odešlou do stanic pro komunikaci s družicemi, odkud se minimálně jednou denně vyšlou na jednotlivé satelity. Z družic se pak vysílají přesné údaje o času k uživateli.

Druhá družice pomůže upřesnit čas a také omezí možnost, kde se přijímač nachází, na průnik dvou koulí (zde zelená kružnice). Teprve třetí družice umožní určit polohu na jeden ze dvou bodů (a jeden bude zřejmě zcela mimo zemský povrch).

V zařízení uživatele pak probíhá výpočet aktuální polohy na základě odchylky mezi jednotlivými informacemi o času z jednotlivých družic. Protože poloha družic je známá, čip v zařízení dokáže už ze tří dostupných družic odvodit svou vlastní polohu. Informace z dalších družic pak přispívají k vyšší přesnosti určené polohy (více v našem článku).

Přijímací zařízení nemá k dispozici atomové hodiny, a tak si čas „přebírá“ (dopočítává) z atomových hodin na palubě navigačních družic. Pro to, aby navigační systém fungoval, musejí být tyto hodiny až neuvěřitelně přesné. Pro přesnost v řádu centimetrů (kterou Galileo slibuje) je potřeba, aby byly hodiny na palubě družic precizní na nanosekundy (tedy miliardtiny sekundy, 0,000000001 s).

24. května 2016

Aktualizace: Článek jsme rozšířili o podrobnosti týkající se fungování systému a doplnili citáty šéfa ESA. Opravili jsme drobné chyby a nepřesnosti.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Před čtyřiceti lety zahájily Spojené státy program Hvězdné války

Bylo to 23. března 1983, kdy tehdejší americký prezident Ronald Reagan ohlásil spuštění programu Strategické obranné...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Před 15 lety letěl do kosmu první evropský „náklaďák“

Až do roku 2008 létaly k Mezinárodní vesmírné stanici jen lodě z Ruska a USA. To se změnilo 9. března 2008, kdy na svou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...