S Teslou a Bowiem do vesmíru. Zopakujte si celý start Falconu Heavy

  • 28
Zázraky se zřídka stávají. Start největší rakety světa Falcon Heavy se povedl téměř dokonale, i když šance na úspěch byly padesát na padesát. Podívejte se na celý záznam startu i vypuštění kabrioletu Tesla na oběžnou dráhu kolem Země. Něco takového do vesmíru ještě neletělo.

První Falcon Heavy odstartoval z Mysu Canaveral v úterý ve 21:45 našeho času a dopravil úspěšně zkušební náklad v podobě kabrioletu Elona Muska na oběžnou dráhu kolem Slunce. Ta je nakonec podstatně delší, než se původně uvádělo, a nesahá jen k Marsu, ale daleko za něj, až do pásu asteroidů.

Panovaly kolem toho jisté zmatky, protože takovou změnu si lze snadno vyložit jako chybu; druhý stupeň se při svém třetím a posledním zážehu nemusel vypnout podle programu a pracovat až do vyčerpání paliva. Ovšem už na tiskové konferenci po startu, která předcházela zážehu, jenž kabriolet uvedl na jeho finální dráhu, Musk uvedl, že třetí stupeň využije všechno palivo, a zážeh tedy nebude řízeně ukončen. Auto tedy bude obíhat po podstatně delší dráze, která nebude dosahovat jen k Marsu, ale téměř až k dráze největší planetky Ceres.

Vypuštění kabrioletu bylo ovšem míněno především na efekt, z technologického hlediska byl klíčový pokus o přistání všech tří dílů prvního stupně rakety. Dva postranní motory v působivé synchronizaci skutečně přistály na k tomu určených plochách na Mysu Canaveral. Třetí neměl na palubě dostatek paliva na návrat na Floridu, a tak mířil na plovoucí plošinu zhruba 300 kilometrů východně od pobřeží Floridy.

Přistání se ovšem nezdařilo. Stroj dopadl podle SpaceX do moře zhruba 300 metrů od plošiny rychlostí necelých 500 km/h. Dopad byl natolik prudký, že došlo k mírnému poškození plošiny. Stupeň byl samozřejmě zničen.

Další podrobnosti ke startu i samotnému letu najdete v článku o Falconu 9 Heavy.