Evropa připravuje vesmírného jezdce. Raketoplán má letět v roce 2022

aktualizováno 
Jmenuje se Space RIDER a má to být znovupoužitelná vesmírná loď společnosti ESA. Projekt, který je na stole již nějakou dobu, by se mělo podařit zrealizovat do tří let.

Space RIDER je nákladní raketoplán Evropské vesmírné agentury(ESA) | foto: ESA

Evropská vesmírná agentura (ESA) chce realizovat plán kosmické lodi, která bude na rozdíl od raketoplánů přistávat za pomoci padáků. Jmenuje se Space RIDER, přičemž „příjmení“ je tvořeno prvními písmeny krokolomného výrazu Reusable Integrated Demonstrator for Europe Return (znovupoužitelný integrovaný demonstrátor pro evropský návrat). ESA chce využít zkušenosti získané z projektu IXV (Intermediate eXperimental Vehicle)

Prakticky je to automatická laboratoř, která má být vypuštěna do vesmíru, tam plnit požadované úkoly a následně se vrátit na Zemi a posléze může být znovu použita. V podstatě je to obdoba současných malých raketoplánů určených pro vojenské účely, jako je ten od Boeingu, známý pod zkratkou X-37B. Ani v tomto případě se nepočítá s posádkou.

Space RIDER se má dostat do vesmíru v roce 2022 na novém nosiči Vega-C z základy Kourou ve Francouzské Guyaně. Stroj s délkou 4,4 metru a hmotností tři tuny by měl při svém prvním letu vydržet na na orbitě kroužit asi dva měsíce, plnit některé úkoly a posléze přistát na jednom z azorských ostrovů v Atlantiku.

Grafika letu raketoplánu Space RIDER.

Grafika letu raketoplánu Space RIDER.

Během mise by se měl stroj pohybovat ve výšce až 450 kilometrů nad zemským povrchem. Při vstupu do atmosféry využije k ochraně povrch z keramiky, při přistání pak přijde na řadu padákový kluzák.

Zařízení vyvíjejí společnosti Thales Alenia Space a Lockheed Martin pod vedením italského Centra pro výzkum vzdušného prostoru Cira ve spolupráci s ESA. Financování projektové fáze bylo před třemi roky schváleno dvaadvaceti členskými státy ESA. Nyní se probíhá ta část vývoje, která má přinést finální design raketoplánu.

Malý raketoplán je navržen tak, aby na něm mohly být prováděny experimenty v mikrogravitaci. Měl by být také schopen ověřit na oběžné dráze robotické technologie, přístroje na pozorování Země včetně monitoringu katastrof, ale třeba i telekomunikační systémy. Space RIDER by mohl i kontrolovat satelity.  

Vnitřek raketoplánu Space RIDER.

Vnitřek raketoplánu Space RIDER.

Výhodou má být podle ESA i schopnost během jednoho letu plnit více misí a experimentů. Stroj zvládne vynést do vesmíru až 800kg nákladu v maximálním objemu 1 200 litrů. 

Aby se maximalizovala konkurenceschopnost a minimalizovaly se opakující se náklady, má být stroj v maximální možné míře znovupoužitelný. Pomůže tomu i omezená velikost (délka 4,5 metru), díky níž bude umožněno opakované použití drahých součástí. Tvůrci tvrdí, že kosmická loď by měla být schopna přinejmenším pěti startů a přistání s pouze minimálními opravami.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Smrt přišla rychleji než zvuk. První rakety V-2 udeřily 8. září 1944

raketa V-2

Nebylo proti nim obrany a podle planých nadějí návykovými látkami „udržovaného“ vůdce třetí říše měly srazit zarputilé...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Konec krádeží kol? Invoxia představila stopovací zařízení pod sedlo

Invoxia Bike Tracker

Vypadá jako obyčejná odrazka na kolo. Ukrývá však v sobě stopovací zařízení, které vás upozorní, pohne-li se vaše kolo...

Další z rubriky

Vozítko Curiosity našlo na Marsu „nohu“

Snímek okolí marsovského roveru Curiosity, který zhruba uprostřed ukazuje útvar...

Na začátku srpna dorazily na Zemi další snímky, které na Marsu pořídilo vozítko Curiosity. Ne jednom z nich je...

Zemřel letový ředitel NASA Christopher Kraft. Byl u Apolla i Mercury

Chris Kraft v původním řídícím středisku v Johnson Space Center v Houstonu,...

Ve věku 95 let v pondělí v Houstonu zemřel bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA)...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Najdete na iDNES.cz