Klientem Muskovy společnosti je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum (NRO). Kontrakt s NRO v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (přes 40 miliard korun) spadá pod oddělení SpaceX s názvem Starshield a ukazuje sílící vazby mezi firmou a americkým bezpečnostním aparátem, píše Reuters.
Na existenci kontraktu upozornil minulý měsíc deník The Wall Street Journal. Poznamenal, že společnost již delší dobu vynáší do vesmíru vojenské a tajné satelity, ovšem o práci divize Starshield mnoho informací k dispozici není.
Pokud bude program úspěšný, výrazně tím posílí schopnost americké vlády a armády rychle odhalit potenciální cíle téměř kdekoli na zeměkouli, dodává Reuters.
Americké zdroje zároveň uvádí, že kontrakt signalizuje rostoucí důvěru zpravodajských služeb ve společnost, jejíž majitel se dostal do střetu s Bidenovou administrativou a vyvolal několik kontroverzi kvůli využití satelitního spojení Starlink ve válce na Ukrajině.
Kolik raket Starship letos Elon Musk zničí? SpaceX jde na třetí zkoušku |
Zpráva agentury Reuters odhaluje, že kontrakt SpaceX se týká nového výkonného špionážního systému se stovkami satelitů jejímž účelem je neustále snímat planetu Zem. V zásadě by to americké vládě umožnilo rychle a nepřetržitě pořizovat snímky o aktivitách téměř kdekoli na světě, což by pomohlo zpravodajským a vojenským operacím.
„Nikdo se nemůže skrýt,“ řekl jeden z anonymních zdrojů o potenciálních schopnostech systému, když popisoval dosah sítě.
Prozatím se podle amerických zdrojů nepodařilo zjistit, kdy bude nová síť satelitů uvedena do provozu, a neví se ani, jaké další společnosti jsou součástí programu.
Ruští vojáci používají Muskův satelitní internet Starlink, tvrdí Ukrajina |
Společnost SpaceX se podle Reuters odmítla k instalacím satelitů vyjádřit a NRO pouze uvedl, že usiluje o vývoj sofistikovaných satelitních systémů a že v tomto směru spolupracuje i se soukromými společnostmi.
„Národní průzkumný úřad vyvíjí nejschopnější, nejrozmanitější a nejodolnější vesmírný zpravodajský, sledovací a průzkumný systém, jaký kdy svět viděl,“ uvedl mluvčí NRO.
Pentagon je již nyní velkým zákazníkem společnosti SpaceX, který využívá mimo jiné supermoderní rakety Falcon 9 k vynášení vojenských nákladů do vesmíru.
Musk, který je také zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Tesla a majitelem společnosti X (dříve Twitter) je dlouhodobě velkou hnací silou inovací ve vesmíru, ale u některých představitelů Bidenovy administrativy vyvolal frustraci kvůli tomu, že v minulosti ovládal Starlink na Ukrajině, kde jej kyjevská armáda využívá k zabezpečené komunikaci v konfliktu s Ruskem. Tato pravomoc Muska, a nikoli americké armády, nad Starlinkem ve válečné zóně vyvolala napětí mezi ním a americkou vládou.
8. ledna 2018 |