Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Den, kdy se svět zmenšil: před 50 lety spojila družice USA a Evropu

  16:31
Přímý televizní přenos z Ameriky do Evropy se uskutečnil v červenci 1962. Umožnila jej družice Telstar 1, která zprostředkovala s pouhými 14 Watty až 600 telefonních hovorů, nebo jeden TV kanál. Otevřela cestu budoucím geostacionárním družicím, o kterých snil sci-fi spisovatel A. C. Clarke.
Družice Telstar 1 (ilustrační znázornění)

Družice Telstar 1 (ilustrační znázornění) | foto: NASA

NASA vypustila 10. července 1962 do vesmíru telekomunikační družici Telstar 1, na které se podílely soukromé telekomunikační společnosti z USA, Velké Británie a Francie. Hned následující den po svém umístění na oběžnou dráhu zprostředkovala historicky první přenos televizního signálu mezi USA a Evropou.

Satelit Telstar 1 připomínal kouli o průměru necelých 90 centimetrů, jejíž povrch byl pokryt solárními panely. Zemi obíhal po eliptické dráze s dobou oběhu přibližně dvě a půl hodiny. Během této doby bylo možné uskutečnit asi dvacetiminutový přenos mezi oběma kontinenty, načež Telstar zmizel za horizontem.

První transatlantická tisková konference

První transatlantický televizní přenos družice zprostředkovala 11. července 1962. Napoprvé šlo o neveřejný experiment, ale již 23. července mohli diváci v Severní Americe a Evropě usednout ke svým televizním přijímačům, aby si díky satelitu vyslechli tiskovou konferenci tehdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Životní cyklus satelitu byl poměrně krátký. Z provozu jej počátkem roku 1963 vyřadila porucha. Ačkoliv od té doby uplynulo hodně času, Telstar 1 dosud nezanikl v zemské atmosféře a obíhá Zemi jako jeden z desetitisíců zmapovaných kusů vesmírného smetí.

Clarkova "geostacionární raketa"

Radarový inženýr britského letectva a později známý spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke přišel v říjnu 1945 s nápadem, jak pomocí tří družic na oběžné dráze pokrýt celý svět rozhlasovým signálem. Svůj nápad prezentoval v článku Mimozemské přenosy (PDF).

Všímá si, že neexistuje reálná možnost propojit geograficky rozprostřené vysílače jinak než přes satelit: "Někteří možná budou považovat tuto myšlenku za příliš přitaženou za vlasy než aby bylo možné ji brát vážně. Ale to je nesmyslný přístup, vždyť vše, co zde představuji, je logickým důsledkem technického pokroku posledních let. Ostatně i Němci, jak se nyní po válce dozvídáme, plánovali podobný projekt."

Arthur C. Clarke: Extra-Terestrial Relays (Wireless World, 1945)
Arthur C. Clarke: Extra-Terestrial Relays (Wireless World, 1945)

Arthur C. Clarke: Extra-Terestrial Relays (Wireless World, 1945)

Clarke nepochyboval, že družice představují jedinou uskutečnitelnou variantu globální komunikace pro všechny typy služeb a zdůrazňoval, že počáteční náklady, jakkoli vysoké, se mnohanásobně vrátí.

Reakce odborníků ale byly skeptické. V té době byly vrcholem raketové techniky německé střely V-2 a civilní využití vesmíru bylo hudbou budoucnosti. První kapitola využití vesmíru pro telekomunikace se tak začala psát až 10. července 1962.

Clarke viděl hlavní zásadní problém svého konceptu geostacionární družice v zásobování přístrojů energií. Solární panely ještě v roce 1945 patřily ke kuriozitám, proto Clarke mluví spíše o vesmírné parní turbíně, poháněné plynem zahřívaným soustředěnými paprsky. "Vývoj ve fotovoltaice by ale mohl umožnit využít sluneční energii přímo," prorokuje.

Testování technologií, především solárních baterií

10. července 1962, o půl čtvrté ráno, z kosmodromu na americkém mysu Canaveral odstartovala nosná raketa Delta s družicí Telstar 1, prvním telekomunikačním satelitem a zároveň prvním přístrojem ve vesmíru, který platil soukromý investor. Od pionýrského produktu firmy AT&T, tedy přesněji řečeno jejích Bellových laboratoří, ale bylo k současné síti komunikačních družic a celosvětovému pokrytí televizním či telefonním signálem ještě daleko. První Telstar sloužil hlavně k ověření nových technologií.

Nevisel navíc nad jedním místem zeměkoule, ale pohyboval se po eliptické dráze a stanice na obou stranách Atlantiku ho mohly využívat zhruba tři hodiny denně. Ovšem nikoli vcelku, ale v deseti "vysílacích oknech" trvajících o málo víc než čtvrt hodiny. Do projektu se tehdy kromě amerického telekomunikačního giganta zapojila i britská pošta, jejíž stanice stála na jihozápadě Anglie, a také Francouzi. Ti přes 40 metrů vysokou anténní kopuli vybudovali v Bretani, na severozápadě země.

Ohromné antény pro příjem vysílání z družice. Protože družice měla malý výkon, musel být přijímač opravdu citlivý a odrazová parabola obrovská. Při sledování rychle se pohybujícího satelitu navíc musela mířit velmi přesně na zdroj signálu.

Proti obřím pozemním stanicím byla samotná družice Telstar 1 vlastně nepatrná: kulovitý satelit s charakteristickými ostrými hranami měl asi 90 centimetrů v průměru a vážil pouhých 77 kilogramů. Na dnešní poměry primitivní, ovšem ve své době špičková elektronika na palubě byla schopná přenést najednou 600 telefonních hovorů, nebo jeden televizní program.

Nezbytnou elektřinu pak celému zařízení dodávala žhavá novinka, sluneční panely umístěné na povrchu družice, tedy takové, o kterých v roce 1945 mohl Clarke pouze snít.

Už při šestém oběhu Telstaru 1 kolem Země se technikům podařilo satelit uvést do provozu a ukázat, co všechno zařízení dokáže. Kromě telefonního hovoru (čest vést ten první připadla viceprezidentovi Lyndonu Johnsonovi a jednomu z šéfů firmy AT&T) to byl i televizní přenos. Záběr na stanici ve státě Maine v USA a americkou vlajku úspěšně zachytili 11. července ve tři čtvrtě na jednu ráno i francouzští technici na stanici v Pleumeur-Bodou.

Televize, telefony a fax

Běžní diváci si ale na transatlantický přenos, navíc omezený dvaceti minutami, museli počkat ještě téměř dva týdny. Až v pondělí 23. července 1962 ve tři odpoledne amerického času se na obrazovkách ve USA i evropských zemích objevily nejprve záběry sochy Svobody a Eiffelovy věže. Pak přišel tak trochu neplánovaně baseballový zápas z Chicaga a nakonec družice vysílala i tiskovou konferenci prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Přes zmíněné úspěchy ale Telstar 1, který se odmlčel v únoru 1963, představoval slepou uličku. Dokázal sice, že družice na orbitě může vysílat i přijímat radiové vlny, z praktického hlediska ale nebyl satelit na excentrické dráze (jeho výška nad Zemí se pohybovala mezi 950 a 5 900 kilometry) moc k užitku. Existovaly sice plány na síť 20 až 25 telstarů, které by svým signálem pokrývaly celou planetu a postupně si předávaly jednotlivá území, vývoj ale nakonec šel jinudy.

Přímý přenos televizního vysílání mezi Evropou a USA

Přesněji řečeno cestou geostacionárních družic, navrženou Arthurem C. Clarkem a které dal již ve 20. letech teoretické základy rakouský fyzik slovinského původu Herman Potočnik. První telekomunikační družice tohoto druhu, která ve výšce téměř 36 000 kilometrů "visela" nad jedním bodem povrchu, odstartovala v srpnu 1964 a umožnila americkým divákům sledovat přenosy z olympiády v Tokiu. Dnes je na oběžné dráze přes 300 takových satelitů, včetně několika nesoucích jméno Telstar.

Stejný název, který se po vypuštění první družice stal synonymem technického pokroku, použila i řada výrobců z různých oborů. V 80. letech vznikl například Ford Telstar, který automobilka prodávala na asijských trzích, hit Telstar britské skupiny The Tornados zase ovládl v roce 1962 hitparády. Asi největší popularitu ale získal fotbalový míč firmy Adidas, sešitý z dvaceti bílých šestiúhelníků a 12 černých pětiúhelníků, který své jméno získal díky podobě s družicí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z F-35 je bez americké podpory šrot. Náhrada však vznikne za dlouhou dobu

V souvislosti se změnou orientace zahraniční politiky Spojených států se do popředí dostala otázka, jestli mohou Američané na dálku vypnout stealth letouny F-35, které prodávají svým spojencům....

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

Konečně domů! Astronauti po nečekaně dlouhém pobytu na ISS míří zpátky k Zemi

Američtí astronauté Barry Wilmore a Sunita Williamsová se po devíti měsících vracejí na Zemi. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byli nuceni setrvat na místo několika dní nečekaně dlouho kvůli...

VPN: mýty a realita aneb co skutečně dokáže a kde selhává

VPN (virtuální privátní síť) se stala nepostradatelným nástrojem pro ochranu soukromí a zabezpečení na internetu. Ale co vlastně dokáže a kde jsou její limity? Rozbijeme mýty o anonymitě, ochraně...

24. března 2025

Díky AI jsme blíž k porozumění řeči zvířat. Emoce pozná lépe než člověk

Bude Google Translate v dohledné době nabízet tlumočení psího štěkotu nebo kočičího mňoukání do lidské řeči? Vědci pracují na tom, abychom s pomocí umělé inteligence pochopili, co si mezi sebou...

24. března 2025

Stalinův muž maršál Vorošilov: podepsal Katyň, ale ve Finsku mu zmrzl úsměv

Premium

Trvala jen sto dní a skončila před 85 lety. Tzv. zimní válka, kdy Rudá armáda vtrhla do Finska a obsadila jeho východní oblasti, jež Rusko drží dodnes. Agresi velel Stalinův kamarád, maršál Kliment...

23. března 2025

Rekordní švédská „trojka“ si užila těžkou službu na nehostinném severu

Švédská třídílná elektrická lokomotiva Dm3 byla určena pro těžkou nákladní dopravu, konkrétně pro vozbu vlaků s nákladem železné rudy. Vyzdvihnout ji musíme především za primát nejvýkonnější...

23. března 2025

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

22. března 2025

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

21. března 2025

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka

Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...

Tak vypadá západ Slunce a jeho zatmění z Měsíce. A třeba i převrácená sonda

Hned tři sondy se vydaly postupně během začátku tohoto roku na svou cestu, která měla být završena přistáním na této přirozené oběžnici Země. Dvě z nich se již na povrch šedého souputníka naší...

21. března 2025

Nastane v 10:01 a přinese astronomické jaro. Jarní rovnodennost je tu

Tento den má být Slunce na obloze přibližně polovinu z 24hodinového cyklu. Jarní rovnodennost nyní nastává většinou již 20. března a zahajuje část roku, kdy převažuje den nad nocí a zároveň se jeho...

20. března 2025

KVÍZ: Pamatujete na tyto značky? Kdysi slavná jména mnozí ani neznají

Společnosti Apple nebo Nvidia zná dnes každý. Nebo skoro každý, ať jsem korektní. Nicméně před dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti lety měly podobný věhlas značky, o kterých jste možná ani neslyšeli....

vydáno 20. března 2025

AI ukazuje své schopnosti. Zvládne odmazat vodoznaky chránící autory

Lidé se snaží rozlišit výtvory generativní umělé inteligence mnoha způsoby. Patří mezi ně i speciální označování textů, obrázků a videí pomocí různých více či méně patrných vodoznaků a značek....

19. března 2025  16:35

Trumpova parta se pustila do meteorologů. Zakázala jim používat slovo uhlík

Živit se předpovídáním počasí působí jako poměrně málo rizikové zaměstnání. Jistě, může si na vás za rohem počkat někdo, kdo si na základě vaší prognózy nevzal deštník a zmokl. Takových případů je...

19. března 2025  10:32,  aktualizováno  10:32

„Zapomenutí“ astronauti se konečně vrátili. Místo Boeingu letěli se SpaceX

V úterý krátce před 23. hodinou se vrátili na Zemi dva astronauté, kteří místo plánovaných několika dní strávili na oběžné dráze devět měsíců. Jejich mise se stala tak trochu i politickým tématem.

18. března 2025,  aktualizováno  19.3