Diskuse k článku

Discovery letí domů. Práce na Mezinárodní kosmické stanici mohou pokračovat

Dnes večer se po napínavém dvoutýdenním letu vrací domů raketoplán Discovery. Během října byly pilotované lety opět ve znamení „škatule, hejbejte se!“ Jako každých půl roku se konala jakási výměna stráží, přesněji výměna posádky Mezinárodní kosmické stanice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zdenek

bezva

      

              :-):-)VV[>-];-)

0/0
8.1.2008 18:20

spodní voda

Výzkum

Článek Ing. Grüna je jako obvykle vyčerpávající a čtivý. DÍKY

Ale ocenil bych také něco o tom, co tam opravdu ti lidé dělají, když zrovna něco nespravují nebo nevykládají materiál. Nebo jsou ty výzkumné programy tak tajné nebo tak složité pro normální lidi, že se o nich nemůžeme nic bližšího dozvědět?

Třeba jestli dělají na něčem, co by mohlo kosmickému výtahu pomoci, rád bych se ho za svého života dočkal.

0/0
8.11.2007 22:12

x

Re: Výzkum

V podstate po dnech je to v cetsine napsano zde:

http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=index&fil=/s/1998/067A.HTM

0/0
9.11.2007 12:18

Ehmuhm

Hustej clanek!

Jako vzdycky !

0/0
8.11.2007 12:09

mpixel

už je to samá nuda

samé netěsnoty, šponky a malé problémy, a rutina kdo tomá číst? Chce to něco zajímavého.Třeba kvůli čemu se to vůbec staví, nějaký konkrétní plánovaný výzkum.Provoz takové stanice určitě nebude levný, kolik asi stojí takový let, který jen přiveze posádkce potřebné jídlo. Takhle si dobývání kosmu nepředstavuji. Je třeba výzkum zaměřit na nanovlákna. Bez superpevného lana a výtahu na oběžnou dráhu budou cesty do vesmíru vždy jen pro pár vyvolených.

0/0
7.11.2007 19:06

Toomas

Re: už je to samá nuda

Promiňte, ale nazývat jednu z nejsložitějších a nakonec i nejdramatičtějších misí výstavby ISS rutinou ukazuje Vaši neznalost dané problematiky. Osobně jsem velice rád, že zde tyto články vycházejí. Možná, že připadají široké veřejnosti poněkud nudné a jdoucí příliš do hloubky, ale pro lidi, co se o kosmonautiku zajímají, jsou doslova pastvou pro oči.

Co se týká nanovláken, tak výzkum probíhá velmi rychlým tempem, ale ta technologická propast je prostě obrovská. Kromě toho existuje celá řada dalších technických problémů, které musí být před zahájením projektu kosmického výtahu vyřešeny. Bude trvat několik desítek let, než se dostaneme na úroveň, kdy to bude proveditelné. A když už jsme u toho výzkumu, rád bych Vám připoměl, že právě v materiálovém inženýrství hrají experimenty prováděné na palubě ISS významnou roli...

0/0
7.11.2007 19:54

mpixel

Re: Re: už je to samá nuda

Já odborníkům, kteří tuto stanici staví věřím, nejsou to již takové experimenty jako v 70tých letech, takže mi to tak dramatické nepřijde. S tím výzkumem na palubě, to vám věřím. Ve stavu beztíže se dají například vyrobit čistší a větší krystaly křemíku. Takže bych rád spíše informace o budoucím výzkumu. Takový výzkum je ale díky dopravě velmi drahý, budou muset být dotovány jen některé projekty a možna na ty, které by byly nadějné nezbudou peníze.

0/0
7.11.2007 20:17

Toomas

Re: Re: Re: už je to samá nuda

Bohužel všechno nejde tak hladce, jak si to v NASA naplánovali. Kontaminace rotačního kloubu (SARJ) na pravoboku je poměrně vážnou komplikací. Nechci malovat čerta na zeď, ale mám nepříjemný pocit, že řešení nebude jednoduché a vyžádá několik kosmických vycházek. A pak je tu samozřejmě oprava solárního panelu P6-4B. Je třeba si uvědomit, že poškozené místo bylo mimo dosah robotické paže stanice tam, kam nikdy nebylo plánováno poslat astronauty. Navíc byla oprava naprosto nezbytná, jinak by vzhledem existující poruše na rotačním kloubu nebylo možné v prosinci připojit evropský výzkumný modul. NASA tedy musela během pár dnů vymyslet jak s improvizovanými nástroji podniknout relativně nebezpečnou misi (opravovaný panel byl pod proudem), a to mimo bezpečnou zónu. Kdyby došlo k nehodě, Parazynski by se ocitl v bezprostředním ohrožení života. To, že se všechno nakonec povedlo podle plánu, neznamená, že to bylo jednoduché.

0/0
7.11.2007 20:46

Phantom2005

Re: Re: Re: Re: už je to samá nuda

IMHO to nebude kontaminace v tom pravém smyslu slova - spíš je kloub někde zdeformovaný a při pohybech se dále poškodil natolik, že se z něj "hoblují" špony.

0/0
8.11.2007 9:41

Franta

Re: Re: už je to samá nuda

LCD obrazovky s větší úhlopříčkou se tam stejně vyrábět nebudou :-P

0/0
7.11.2007 20:24

cassul

Re: už je to samá nuda

Je to zase něco jiného - něco se staví "na dlouho", objevuje se řada problémů, které se objevují na stavbě čehokoliv. Jistě, tihle astronauti nejsou "objevovatelé a dobyvatelé" jako jejich předchůdci třeba z Apolla, ale i jejich práce je velice důležitá a objevná - postupy výstavby a údržby v otevřeném kosmu, které teď vytvářejí, se budou hodit už vždycky. A všichni doufáme, že staveb ve vesmíru bude přibývat.

0/0
8.11.2007 9:42

Najdete na iDNES.cz