Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do vesmíru vyrazila sonda, která vyzkouší planetární obranu před asteroidy

  11:20aktualizováno  24. listopadu 8:19
Ve středu ráno odstartovala mise DART. Do vesmíru se po letech příprav dostala sonda, jejímž cílem je zjistit, zda je lidstvo schopno nějakým způsobem změnit pohyb vesmírného tělesa, které by mohlo ohrožovat Zemi. Test proběhne jako náraz sondy do oběžnice, která krouží kolem asteroidu Didymos.

Z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii odstartovala přesně podle plánu v 07:21 SEČ raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se sondou DART. Ta by měla k binárnímu systému planetky Didymos dorazit koncem září 2022, kdy se soustava s tímto asteroidem bude nacházet ve vzdálenosti do jedenácti milionů kilometrů od Země. Samotný systém Didymos byl objeven v roce 1996.

Ilustrace mise DART

Nečekejte však žádné vesmírné drama ve stylu filmu Armageddon. Bude to vědecká mise, která se obejde bez lidské posádky. Její cíl je především načerpání poznatků o našich schopnostech čelit vesmírnému nebezpečí a také o objektu, do kterého chce NASA narazit s malou lodí.

Objektem mise je malý „měsíc“ Dimorphos, který kolem asteroidu obíhá. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl podle předpokladů vědců oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit a tím i ovlivnit trajektorii 780 dlouhého Didymosu s odhadovanou hmotností 528 milionů tun. 

Raketa Falcon 9 připravená na misi DART.

Vzhledem k tomuto záměru také pracovníci NASA misi, jejíž náklady dosáhly 330 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), označili jako DART (Double Asteroid Redirection Test, zkouška přesměrování dvojplanetky).

Binární systém Didymos pro Zemi nyní nebezpečí nepředstavuje, jeho vzdálenost od Slunce osciluje mezi 1,01 a 2,27 AU, tedy násobkem vzdálenosti Země od naší hvězdy. Asteroid tak byl vybrán pouze k otestování možností ovlivňování trajektorie těles pomocí kinetické energie, tedy nárazem. Impuls energie, který DART dodá binárnímu systému asteroidů Didymos, je nízký a nemůže asteroid narušit a dráha Didymosu se podle současných předpovědí v žádném bodě neprotne s dráhou Země. Kromě toho je změna dráhy Dimorphosu navržena tak, aby se jeho dráha přiblížila k Didymosu.

Výsledek mise budou zkoumat odborníci především pomocí teleskopů na Zemi. Cenné údaje jim ale poskytne i malý italský satelit LICIA, který se od impaktního aparátu včas oddělí a bude celý manévr dokumentovat. Kolize má podle předpokladů změnit rychlost oběhu tělesa kolem asteroidu o zlomek procenta, což by mělo být dostatečné, aby to bylo možné změřit pomocí dalekohledu na Zemi.

Soustava Didymos připomíná při pohledu ze Země zatmívající se dvojhvězdu, což znamená, že Dimorphos při oběhu kolem větší planetky při pohledu ze Země prochází před Didymosem a za ním. 

„Pozemské dalekohledy proto mohou měřit pravidelné změny jasnosti kombinovaného systému Didymos a určit tak dráhu Dimorphosu. Po dopadu stejná technika odhalí změnu dráhy Dimorphosu porovnáním s měřeními před dopadem. Načasování dopadu DART na podzim 2022 je zvoleno tak, aby se minimalizovala vzdálenost mezi Zemí a Didymosem a umožnila se co nejkvalitnější teleskopická pozorování,“ vysvětlují své plány astronomové na stránkách The Johns Hopkins University.

Následovat bude mise s českou stopou

Sonda Hera a její dva doprovodné cubesaty zkoumající Dimorphos a kráter vzniklý dopadem sondy DART.

Studování účinků tohoto projektu bude věnována také mise Hera, kterou by Evropská kosmická agentura (ESA) měla odstartovat v roce 2023 nebo 2024. O dva roky později se dostane k Didymosu. U něj vyšle k asteroidu dvě sondy, aby pozorovaly dopad lodi v rámci mise NASA a měřily potřebné údaje. 

Poté vysadí na povrch Didymoonu malý modul MASCOT, který provede další měření. Na přípravě jedné části této mise, označené APEX, se vedle švédských, finských a německých partnerů podílejí i čeští odborníci.

Planetární obrana

Obavy vědců z planetek kroužících vesmírem jsou oprávněné vzhledem k tomu, že dopad takového tělesa na Zemi před zhruba 66 miliony let měl zřejmě za následek hromadné vymírání druhů, včetně dinosaurů. Právě proto se specialisté zabývají planetární obranou a možnými metodami včasného odvrácení hrozby, jež by mohla znamenat i zánik veškerého života na naší planetě.

Planetární obrana má dvě fáze. První znamená odhalit co nejvíc vesmírných těles a poté je pozorně sledovat, aby odborníci mohli modelovat jejich trajektorie a porovnávat je s oběžnou dráhou Země dlouho do budoucnosti. Podle záznamů NASA vědci zatím identifikovali v relativní blízkosti Země víc než 27 000 asteroidů, z nichž téměř 10 000 je větších než 140 metrů. To je velikost, při které se experti obávají, že by těleso mohlo způsobit velké regionální škody.

Vědci prozatím nevědí o žádném rozměrnějším objektu, který by mohl zasáhnout modrou planetu. Odhadují, že v příštích 100 letech nemá žádný známý asteroid větší než 140 metrů významnou šanci zasáhnout Zemi. 

Pokud by však nějaký takový odhalili, přišla by ke slovu druhá fáze planetární obrany – tedy udělat něco, co by lidstvo ušetřilo osudu dinosaurů. Zvažováno je několik technik k případnému vychýlení nebezpečných skalisek z jejich dráhy, včetně například použití jaderné bomby, popularizované filmem Armageddon.

Mise DART je ale zaměřená na využití kinetické energie, což je mnohem méně riskantní. Exploze bomby by totiž mohla blížící se vesmírné těleso rozbít na víc menších kusů, které by Zemi stejně zasáhly a měly velké ničivé důsledky.

Aktualizace: upravili jsme informace o startu

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...