Sonda Curiosity na Marsu

Sonda Curiosity na Marsu | foto: NASA

Curiosity slaví první rok na Marsu. NASA spustila speciální vysílání

  • 5
Přesně před rokem dosedlo na povrch Marsu vozítko Curiosity. Náročný a do té doby nevyzkoušený přistávací manévr skončil po "sedmi minutách hrůzy" úspěšně. Curiosity z Marsu už rok posílá úžasné fotografie a další informace.

Po 253 dnech, 567 milionech kilometrů a "sedmi minutách hrůzy" začala zatím velmi úspěšná mise robotického vozítka Curiosity. Přesně před rokem, 6. srpna 2012, dosedlo na povrch Marsu (více v tomto článku).

Curiosity je na Marsu už celý rok

Slavnostní vysílání k prvnímu výročí sledujte zde.

NASA k výročí přistání přichystala speciální slavnostní vysílání, k jehož sledování na svém Twitteru zve i samotná Curiosity (je to žena). Dívat se můžete zde.

Zařízení do vesmíru odstartovalo 26. listopadu 2011 s cílem zjistit, zda na Marsu někdy byly podmínky pro existenci mikrobiologického života.

Dosednutí vozítka na planině Aeolis Palus v kráteru Gale se uskutečnilo přesně podle plánu. NASA celou událost sledovala z řídicího střediska v kalifornské Pasadeně. Automaticky řízený modul o velikosti osobního automobilu vysílal informace o svém osudu rádiovým signálem. Před samotným přistáním stroj rozvinul padáky a přistál v předem určené oblasti.

Šestikolové vozítko, jehož mise vyšla na 2,5 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry. Stroj poháněný radioizotopovým termoelektrickým generátorem je vybaven sadou nejmodernějších nástrojů pro rozbor vzorků půdy, skal a atmosféry.

S jejich pomocí má Curiosity pátrat po základních prvcích, nutných ke vzniku života. Vedle toho bude také zkoumat klima a geologii planety a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.

Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude Curiosity zkoumat nejméně dva roky.

Curiosity pravidelně z Marsu tweetuje. Její počínání můžete sledovat zde.

TECHNIKA: Vozítko spustil nebeský jeřáb
FOTKA: Curiosity na padáku se zapíše do dějin
HISTORIE: Většina sond k Marsu ani nedoletěla
SEDM MINUT HRŮZY: Jak probíhal přistávací manévr