NASA rozpracovává různé plány na vyslání lidí na Mars a toto je jeden z nich. Jeho hlavní výhodou jsou menší náklady než v případě mise, která by lidskou posádku odvezla i zpátky na Zem.
Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zároveň začíná tvrdit, že pomalu nastává čas, kdy by se lidstvo mělo pokusit kolonizovat vesmírné objekty.
"Vesmírný program se začíná zaměřovat na osídlování jiných světů. Před dvaceti lety stačilo, abyste se s podobným nápadem svěřili vrbě a měli jste výpověď," popisuje s nadsázkou změnu v myšlení v NASA ředitel Ames Research Centre v Kalifornii Pete Worden.
"V průběhu několika let budeme mít první prototyp lodi, která nás sveze mezi světy," dodává Worden.
Vesmírná loď na jaderný pohon by podle některých odborníků mohla cestu urazit za čtyři měsíce.
Právě Ames Research Centre, které je součástí NASA, zkoumá možnosti osídlení Marsu. Na projekt už dostalo asi milion dolarů (cca 18 milionů korun).
Mars má výhodu dostatečné zásoby vody, na druhou stranu má nedýchatelnou atmosféru s převahou oxidu uhličitého. Potenciální osadníci si také budou muset poradit s nízkými teplotami.
Před začátkem mise bude podle Wordena nutné prozkoumat využití nových technologií v oblasti syntetické biologie a změn lidského genomu.
Peníze musí dát vláda i soukromníci
Podle dosavadních údajů by mohla taková cesta stát v přepočtu téměř 200 miliard korun. Za tuto cenu by bylo možné odeslat na Mars bez možnosti návratu 20 lidí. Pokud by se měli astronauti vrátit, za stejnou cenu by mohli letět jen čtyři.
NASA přitom počítá s tím, že by se na financování podíleli soukromí investoři. Sám Pete Worden hovořil o financování mise na jedné konferenci v San Francisku se zakladatelem společnosti Google Larry Pagem.
Za účelem financování takové cesty má být zřízena nadace s názvem Hvězdná loď Sto let (Hundred Year Starship).
Závěr Studie o osídlení Marsu v časopise Journal of Cosmology"Snaha o zachování druhu v nebezpečném vesmíru a náš průzkumnický duch nás nutí probádávat vesmír a kolonizovat další planety. Mars je planeta sluneční soustavy, která je nám dostatečně blízká a nabízí bohaté zdroje nerostného bohatství a prostor pro kolonii. Přesto budou první kroky při této kolonizaci nejobtížnější. Domníváme se, že nejpragmatičtější postup, jak Mars kolonizovat, je založit na Marsu malou, robotickou základnu, jejíž vybudování by mělo být následováno sérií jednosměrných misí s lidskou posádkou. Výhody jsou mnohé, včetně výrazné redukce nákladů, dlouhodobého závazku vesmírné agentury, veřejnosti i posádky, a není potřeba budovat struktury pro návrat a rehabilitaci lidí navrátivších se z Marsu s nízkou gravitací. Výzva je to stále obrovská, především kvůli nutnosti dlouhodobých politických i finančních závazků." Více ve studii Odvážně se vydat: Jednosměrná mise s lidskou posádkou na Mars |
Zdroje (Aj):