Čínská špionáž na Západě se stejně jako ta ruská neustále zvyšuje. Zasvěcení komentátoři tvrdí, že přesahuje špičku v době vrcholné studené války. Vyzvědači obou velmocí se zaměřují nejen na sféru politiky, ale hlavně na získávání nových technologických znalostí, zvláště v oblasti zbrojení.
Večer 16. března zatkla FBI na Dullesově letišti ve Washingtonu Bo Jianga, bývalého výzkumníka z Národního letecko-kosmického ústavu (National Institute of Aerospace) v Hamptonu ve Virginii. Ústav je nevýdělečnou výzkumnou institucí, řízenou konsorciem několika univerzit. Úzce spolupracuje s NASA, zvláště pak s Langleyho výzkumným střediskem v Hamptonu. Proto první zprávy hovořily o "špionovi z NASA".
Jiang získal doktorát z počítačového inženýrství na Old Dominion University v roce 2010. Při zatčení měl jednosměrnou letenku do Pekingu, což znamená, že už nepočítal s návratem. V zavazadlech vezl řadu elektronických záznamových aparatur, které obsahovaly citlivé technické informace. Podrobnosti zatím nebyly zveřejněny.
Jeho jméno prozradil člen Sněmovny reprezentantů Frank Wolf, který předsedá sněmovnímu výboru pro dohled nad NASA, na tiskové konferenci v Kapitolu 17. března. Označil ho za čínského špiona. "Čína má ve Washingtonu největší špionážní síť, jaká tady kdy byla," poznamenal poslanec. Dokonce předčila sovětskou, dnes ruskou rozvědku SVR a GRU.
Jiangův právní zástupce Fernando Groene bránil svého mandanta tím, že v lednu ztratil v Hamptonu místo, jeho pracovní vízum vypršelo, a proto se chtěl vrátit domů. K obsahu počítačů se nevyjádřil.
Bývalý vyšetřovatel FBI Bill Daly, který dnes sedí ve vedení jedné bezpečnostní firmy, řekl v televizi Fox News, že v letech 2010 - 2011 zaznamenala NASA kolem pěti tisíc pokusů o průlom do zabezpečení svých počítačů. Loni v říjnu se z jednoho auta agentury poblíž Washingtonu ztratil laptop s vysoce citlivými informacemi.
Od začátku 80. let minulého století odhalila FBI několik čínských vyzvědačů, zpravidla čínského původu, kteří podlehli naléhání Pekingu, aby mu poskytovali informace. Někdy je vydírali tím, že pokud neposlechnou, odnesou to jejich rodiče a další příbuzní žijící v Čínské lidové republice. Tito špioni získávali údaje o jaderných zbraních, bojových raketách, helikoptérách a dalších zbraňových systémech.
Jiang je první člověk, který měl vynést zprávy z oblasti letecké a kosmické techniky. V minulosti byla jedna americká továrna obviněna z prodeje technických podrobností o spojových družicích, které vláda považovala za tajné.