Brzy oslavíme 10 let v ESA. Proběhne český vesmírný týden

  9:00aktualizováno  9:00
Letošní rok je pro českou kosmonautiku výjimečný. Slavíme hned tři kulatá výročí. K této příležitosti probíhají v rámci Czech Space Year nejrůznější akce. Vše vyvrcholí vesmírným týdnem v listopadu, kdy proběhne i hackathon. V něm se pokusí týmy vymyslet, jak technologie z vesmíru využít na Zemi.

V rámci Czech Space Week proběhne 24 hodinový hackathon | foto: Czech Space Year 2018 (screenshot)

Letošní rok nabízí hned několik kulatých výročí kosmických aktivit, na kterých se podíleli Češi. V březnu uběhlo 40 let od vesmírného letu jediného českého kosmonauta Vladimíra Remka. Ve středu uběhla stejná doba od vypuštění české družice Magion 1 do vesmíru. A dvanáctého listopadu bude Česká republika slavit desátý rok členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Z těchto důvodů vznikl projekt Czech Space Year 2018, za kterým stojí vícero organizací a společností: od ministerstva dopravy, přes Akademii věd, agenturu CzechInvest až po ESA BIC – „inkubátor“ zmíněné Evropské vesmírné agentury, který má za cíl nacházet a pomáhat rozvíjet zajímavé startupy.

V rámci projektu probíhají nejrůznější akce, přednášky nebo promítání a vše vyvrcholí týdnem od 9. do 18. listopadu nazvaným Czech Space Week.

Hackathon - 24 hodin práce bez spánku

Úvodní akcí tohoto „kosmického týdne“ bude tzv. hackathon, což znamená časově značně omezenou tvorbu prototypu vybraného projektu. Pořádá jej pražská pobočka ESA BIC a je to vůbec poprvé, co se bude tento mezinárodní hackathon konat v České republice. 

Týmy po dvou až pěti lidech budou mít jen 24 hodin na to vymyslet, nadesignovat a připravit prototypy řešení, které pak budou představovat porotě v sedmiminutových prezentacích. Na výběr mají zájemci ze čtyř oblastí: Pozorování země (earth observation), Navigace (evropské systémy GNSS), SpaceTech a Blockchain ve vesmíru. 

Nehledě na danou oblast je cílem vymyslet takový produkt nebo službu, která by využila vesmírné technologie v každodenním životě na Zemi. Příkladem může být třeba lepší využití GNSS pro navigaci v budovách, kde je signál ze satelitů slabý.

Na ty týmy, které za 24 hodin práce bez spánku vytvoří nejlepší návrhy, pak samozřejmě čekají odměny. Hlavní cenou je 50 tisíc korun a cesta do Kolína nad Rýnem, kde navštíví Evropské astronautické centrum - v něm probíhá nábor, trénink i sledování evropských kosmonautů na jejich misích ve vesmíru. Součástí výhry je i další možnost „inkubace“, neboli získání podpory od ESA BIC na realizaci vlastního projektu.

Hackathonem vesmírný týden nekončí: následují další konference, workshopy nebo třeba akce „Women in space“, kde se představí úspěšné ženy v kosmickém sektoru a pokusí se inspirovat další ženy ke kariéře v této oblasti. Kompletní seznam plánovaných událostí je na webu projektu.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Před padesáti lety lidé poprvé slavili Vánoce mimo oběžnou dráhu Země

Posádka Apollo 8 na cestě na start 21. prosince 1968

Na Štědrý večer roku 1968 jsme měli jedinečný zážitek. V televizi jsme sledovali, jak američtí astronauti oblétávají...

Sonda zkoumala nejvzdálenější tajemný objekt. Data bude posílat roky

Umělcova představa objektu 2014 MU69 (Ultima Thule)

Jmenuje se Ultima Thule a je to nejvzdálenější objekt, ke kterému cíleně dorazila lidská sonda. Právě v úterý 1. ledna...

Čína ukázala první video natočené sondou na odvrácené straně Měsíce

Nové záběry z přistání sondy na odvrácené straně Měsíce

Čínský národní vesmírný úřad CNSA se pochlubil záběry, které pořídilo jeho lunární vozítko. To jako vůbec první...

Najdete na iDNES.cz