Brzy oslavíme 10 let v ESA. Proběhne český vesmírný týden

  9:00aktualizováno  9:00
Letošní rok je pro českou kosmonautiku výjimečný. Slavíme hned tři kulatá výročí. K této příležitosti probíhají v rámci Czech Space Year nejrůznější akce. Vše vyvrcholí vesmírným týdnem v listopadu, kdy proběhne i hackathon. V něm se pokusí týmy vymyslet, jak technologie z vesmíru využít na Zemi.

V rámci Czech Space Week proběhne 24 hodinový hackathon | foto: Czech Space Year 2018 (screenshot)

Letošní rok nabízí hned několik kulatých výročí kosmických aktivit, na kterých se podíleli Češi. V březnu uběhlo 40 let od vesmírného letu jediného českého kosmonauta Vladimíra Remka. Ve středu uběhla stejná doba od vypuštění české družice Magion 1 do vesmíru. A dvanáctého listopadu bude Česká republika slavit desátý rok členství v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Z těchto důvodů vznikl projekt Czech Space Year 2018, za kterým stojí vícero organizací a společností: od ministerstva dopravy, přes Akademii věd, agenturu CzechInvest až po ESA BIC – „inkubátor“ zmíněné Evropské vesmírné agentury, který má za cíl nacházet a pomáhat rozvíjet zajímavé startupy.

V rámci projektu probíhají nejrůznější akce, přednášky nebo promítání a vše vyvrcholí týdnem od 9. do 18. listopadu nazvaným Czech Space Week.

Hackathon - 24 hodin práce bez spánku

Úvodní akcí tohoto „kosmického týdne“ bude tzv. hackathon, což znamená časově značně omezenou tvorbu prototypu vybraného projektu. Pořádá jej pražská pobočka ESA BIC a je to vůbec poprvé, co se bude tento mezinárodní hackathon konat v České republice. 

Týmy po dvou až pěti lidech budou mít jen 24 hodin na to vymyslet, nadesignovat a připravit prototypy řešení, které pak budou představovat porotě v sedmiminutových prezentacích. Na výběr mají zájemci ze čtyř oblastí: Pozorování země (earth observation), Navigace (evropské systémy GNSS), SpaceTech a Blockchain ve vesmíru. 

Nehledě na danou oblast je cílem vymyslet takový produkt nebo službu, která by využila vesmírné technologie v každodenním životě na Zemi. Příkladem může být třeba lepší využití GNSS pro navigaci v budovách, kde je signál ze satelitů slabý.

Na ty týmy, které za 24 hodin práce bez spánku vytvoří nejlepší návrhy, pak samozřejmě čekají odměny. Hlavní cenou je 50 tisíc korun a cesta do Kolína nad Rýnem, kde navštíví Evropské astronautické centrum - v něm probíhá nábor, trénink i sledování evropských kosmonautů na jejich misích ve vesmíru. Součástí výhry je i další možnost „inkubace“, neboli získání podpory od ESA BIC na realizaci vlastního projektu.

Hackathonem vesmírný týden nekončí: následují další konference, workshopy nebo třeba akce „Women in space“, kde se představí úspěšné ženy v kosmickém sektoru a pokusí se inspirovat další ženy ke kariéře v této oblasti. Kompletní seznam plánovaných událostí je na webu projektu.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Lhal jsem úřadům, psal pilot Boeingu už dva roky před nehodou 737 Max

Testovací piloti firmy Boeing měli výrazné pochybnosti o systému MCAS, který v rámci vývoje nového letadla 737 Max...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Koule na noze lidstva jsou chemické motory, řekl Neff v Rozstřelu

Jak si vysvětlit americké armádní záznamy o „záhadných létajících objektech“, které lidstvo drží na povrchu zemském? O...

Indická loď míří k Měsíci. Udělá mu 3D snímek a vysadí na něm vozítko

Indie je na dobré cestě k tomu, aby se stala čtvrtým státem, kterému se povede měkké přistání na Měsíci. V noci na...

Astronomové objevili dvacet nových měsíců. Saturn se dostal na 1. místo

Saturn je největším „majitelem“ měsíců v naší Sluneční soustavě. Vedle již známých šedesáti nyní astronomové...

Ve vesmíru málem došlo ke srážce satelitů. Na oběžné dráze neplatí pravidla

Jeden ze satelitů společnosti Elona Muska se málem střetl s družicí evropské agentury ESA. Byť se mnohokrát psalo, že...

Najdete na iDNES.cz