Bumerangem se hází už i ve vesmíru

Bumerangem se hází už i ve vesmíru

Bumerang létá v kosmu stejně jako na Zemi

  • 33
Japonský astronaut Takao Doi si krátil volné chvíle na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) zajímavým pokusem, při kterém dokázal, že bumerang se chová ve stavu beztíže stejně jako na zemském povrchu.

Australští domorodci možná nevycházejí z údivu nad tím, kam až se jejich vynález dostal. Od 18. března tohoto roku se bumerangem hází už i v kosmu, přesněji v přetlakovém modulu ISS. Zní to sice poněkud absurdně, ale je to tak. Za všechno může japonský astronaut Takao Doi, který během svého pobytu na ISS zkoušel házet speciálním bumerangem určeným pro použití v uzavřených prostorách.

Použitý nástroj, který Doi dostal darem od svého krajana, světového šampiona v házení bumerangem Yasuhiry Togaie, má tři lopatky a průměrná délka jeho letu se pohybuje mezi 1,5 až 2,5 metry. "Byl jsem velmi překvapen a dojat, když jsem viděl, že bumerang létá stejně jako na Zemi,“ komentuje svůj neobvyklý pokus Takao Doi.

Odborníci ale výsledkem pokusu zaskočeni nebyli. Například David Caughey, expert přes aerodynamiku z Cornellovy univerzity na serveru časopisu New Scientist prohlásil: "To, že se bumerang vrací i v prostředí beztíže mě nijak zvlášť nepřekvapilo.“ Gravitaci podle něj vůbec není třeba brát v potaz: "V podstatě ji lze zanedbat,“ tvrdí Caughey.

Let bumerangu dnes není žádnou záhadou a je dobře teoreticky vysvětlen. Charakteristická smyčka, kterou bumerang při svém letu vzduchem opíše, je výsledkem nestejného působení sil na zakřivených hranách a plochách nástroje, přičemž hodně záleží též na umění házejícího. Samozřejmě, že v otevřeném kosmickém prostoru bychom nic takového nepozorovali, v tomto případě by se bumerang choval jako jakýkoli jiný předmět odhozený z kosmické stanice, s největší pravděpodobností by se z něj tedy stal jen další zemský satelit.

Na závěr dodejme, že bumerang není záležitostí výlučně australskou, lze ho nalézt v prvobytně pospolných kulturách po celém světě. Svůj původní účel (lovecká zbraň) ale ztratil, dnes je především náčiním pro zábavu a sport, přičemž disciplín, ve kterých se soutěží, je překvapivě celá řada.

Zdroje: www.newscientist.gov, www.universetoday.com, www.wikipedia.org