Ilustrace mise DART včetně časového harmonogramu. | foto: NASA

ESA a NASA chtějí vyzkoušet planetární obranu a „odklonit“ asteroid

  • 55
Americká a evropská vesmírná agentura se rozhodly vyzkoušet, jak by mohla v případě nebezpečí vypadat planetární obrana před nebezpečným asteroidem. Již dříve oznámená mise nyní dostala zelenou, protože ESA získala dostatek prostředků na svou část plánu.

Kolem roku 2022 se lidstvo poprvé pokusí změnit dráhu relativně velkého vesmírného objetu, který nevyrobilo. Nečekejte však žádné vesmírné drama ve stylu filmu Armagedon. Bude to vědecká mise, která se obejde bez lidské posádky. Její cíl je především načerpání poznatků o našich schopnostech čelit vesmírnému nebezpečí a také o objektu, do kterého chce NASA narazit s malou lodí.

O projektu Double Asteroid Redirect Test (DART), jak tuto misi NASA označuje, jsme na Technetu již psali v rámci textu o strategickém plánu, který popisuje obranu Země před nebezpečím z vesmíru: Co dělat, když bude Zemi hrozit srážka? USA radí ve strategickém plánu. Připomeňme si podrobnosti.

Řízená nehoda na ve vesmíru

Mise DART je poměrně jednoduchá. NASA v jejím rámci vyšle mezi lety 2020  a 2021 malou sondu, která podle plánu v říjnu 2022 narazí do „měsíce“ asteroidu Didymos. Následně budou odborníci zkoumat, jaký to mělo výsledek. Cílem je alespoň nepatrně změnit pohyb 130metrového objektu nárazem při rychlostí 6 kilometrů za sekundu. Naváděn na správné místo bude pomocí palubní kamery a naváděcího systému.

Simulace nárazu: 

Kolize má podle předpokladů změnit rychlost oběhu tělesa kolem asteroidu o zlomek procenta, což by mělo být dostatečné, aby to bylo možné změřit pomocí dalekohledu na Zemi.

Vše se odehraje v bezpečné vzdálenosti od Země zhruba sedm milionů kilometrů od naší planety. Asteroid Didymos s průměrem 800 metrů ani jeho 150metrový souputník označovaný jako Didymoon, do něhož loď narazí, navíc nejsou v kolizním kurzu se Zemí. 

Rozměry lodě, která v rámci mise DART narazí do asteroidu Didymoon.

Cesta lodi, která má v rámci mise DART narazit do asteroidu Didymoon.

Evropa má zelenou

NASA byla rozhodnutá, že DART proběhne i v případě, že ESA na svou část mise označovanou Asteroid Impact Mission (AIM) nesežene dostatek prostředků. Takto to alespoň vypadalo na konci loňského roku, kdy jsme tento projekt dali na seznam misí, které ESA bude muset oželet.

Nyní se však zdá, že je potíže podařilo překonat a let dvou malých satelitů a malého přistávacího zařízení by se měl uskutečnit..

04.února 2019 v 13:43, příspěvek archivován: 07.února 2019 v 10:35

ESA is planning the #HeraMission to explore binary asteroid system Didymos. Part of a pioneering #PlanetaryDefence experiment, it will also help understand the formation of binaries that make up 15% of known asteroids. #ScienceAtESA #Space19Plus Details: https://t.co/XOJfzTP0Ek https://t.co/JnCe7besjG

ESA tak bude moci v říjnu 2020 vypustit do vesmíru loď se jménem HERA, která se o dva roky později dostane k Didymosu. U něj vyšle k asteroidu dvě sondy, aby pozorovaly dopad lodi v rámci mise NASA a měřily potřebné údaje. Poté vysadí na povrch Didymoonu malý modul MASCOT, který provede další měření.

Ifografika mise AIM, která má zkoumat pokus o úpravu dráhy asteroidu Didymoon.

„AIM bude pozorně sledovat, jak DART narazí na Didymoonu. Zároveň provede detailní předběžné měření a následné srovná strukturu samotného tělesa a jeho oběžné dráhy, aby charakterizoval kinetický dopad a jeho následky. Výsledky umožní přesnou kalibraci modelů dopadu ve velkém měřítku, abychom pochopili, jak asteroidy reagují na tento druh energie,“ píše se na stránkách projektu.

Podle agentury se tak zjistí, jak probíhá dynamika přenosu energie na asteroid a jak účinně fungovala metoda vychýlení, kvůli čemuž již více než deset let běží vědecká diskuse.