Raketa Space Launch System (SLS) s kosmickou lodí Orion čeká na sobotní start.

Raketa Space Launch System (SLS) s kosmickou lodí Orion čeká na sobotní start. | foto: NASAAP

NASA v sobotu zrušila druhý pokus o let k Měsíci s ovečkou a figurínami

  • 125
Vesmírná loď Orion a nosič SLS od svého pondělního odvolaného startu čekají na odpalovací rampě na další pokus o jejich vyslání do volného vesmíru. NASA mezitím horečně pracovala na odstranění závad, které zabránily odletu na začátku tohoto týdne. Bohužel i druhý pokus byl kvůli závadě neúspěšný.

NASA se rozhodla, že svou v pondělí odloženou misi Artemis I nezahájí v nejbližším možném termínu, který byl v pátek 2. září, ale start posune ještě o den – na sobotu. Startovací okno se mělo otevřít ve 20:17 našeho času na dvě hodiny.

Ani tento termín však nemohl být využit kvůli úniku vodíku pří plnění hlavního stupně rakety SLS, který se objevil kolem půl jedné odpoledne středoevropského letního času a vedl k přerušení tankování.

Inženýři se pokoušeli o opakovanou nápravu a manuální plnění, ale to se nesetkalo s úspěchem. Kolem sedmnácté hodiny pak tým zodpovědný za start doporučil ředitelce letu, aby sobotní pokus zrušila. Což se také nakonec stalo.

Do karet hrálo sobotnímu letu i počasí. Předpověď dávala misi 60% pravděpodobnost, že bude počasí sobotnímu startu nakloněno. Nyní se předpokládá, že by se mohlo letět v pondělí.

Později pak bylo oznámeno, že bude stroj odvezen zpět do hangáru a provedeny další kontroly, takže se v první polovině září určitě nepoletí.

Opravy před sobotním pokusem o start

NASA při přesunu startu na sobotu také změnila harmonogram mise, která má nyní trvat necelých 38 dní s tím, že loď přistane v oceánu 11. října.

Mezitím se v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral zapojili inženýři do oprav problémů, které způsobily odklad startu. Hlavním problémem bylo hlášení o nedostatečně ochlazeném motoru. Raketové motory se musí dopředu vychladit, aby zvládly nápor tepla při startu a nepoškodily se.

Později manažeři mise uvedli, se domnívají, že za to může vadné čidlo v motorové části rakety. Podrobnější informace však nezveřejnili s tím, že si analýza vyžádá ještě nějaký čas. Senzor přitom kontrolován před několika měsíci přímo v továrně, nyní se však nechová, jak by měl.

V sobotu tak mělo být chlazení motoru zahájeno zhruba o 30 až 45 minut dříve v průběhu odpočítávání během fáze rychlého plnění kapalným vodíkem pro hlavní stupeň. To mělo umožnit získat dodatečný čas na ochlazení motorů na teplotu vhodnou pro start.

Jak měla probíhat kontrola teploty nebylo zveřejněno. Problematický senzor totiž zůstává na místě, neboť by si jeho výměna vyžádala návrat celého stroje zpět do montážní haly.

Problém s motory byl sice ten, který zastavil odpočítávání a start, ale lidé z NASA se rozhodli opravit i jinou, méně závažnou chybu. Vyměnili hadici u servisního stožáru na mobilní startovací plošině, která vykazovala netěsnosti a unikal z ní vodík.

Nyní nám tedy nezbývá než čekat na další termín zahájení programu Artemis, který má v dalších fázích dopravit na povrch Měsíce astronauty.

Nyní je na palubě lodi Orion místo lidí jen několik figurín pokrytých senzory a také evropský plyšový astronaut, ovečka Shaun. Více o celé misi Artemis I jsme psali v pondělním předstartovním článku.

21. července 2022

Aktualizace: informali jsme o zrušení startu.
Aktualizace: Doplnili jsme informaci o pozastavení tankování vodíku