Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vstali noví Nobelové. Internetoví miliardáři vyhlásili vědecké ceny

Zakladatelé Facebooku a Googlu se spojili při zaštítění vědecké ceny s peněžitou dotací téměř třikrát vyšší než u Nobelovy ceny. Takzvaná Breakthrough Prize, Průlomová cena, je určena vědcům pracujícím v medicínských oborech.

Mark Zuckerberg, jeden ze sponzorů nové vědecké ceny | foto: Profimedia.cz

Jedenáct vědců od Japonska přes Holandsko po Spojené státy zažilo kafkovskou událost: zavolali jim neznámí lidé, aby jim řekli, že vyhráli cenu, o které nikdy předtím neslyšeli. A s ní tři miliony dolarů, tedy zhruba 60 milionů korun.

"Musela jsem se na chvíli posadit na podlahu. Říkala jsem si, že to musí být kanadský žert nebo nějaký nigerijský podvod," řekla pro Guardian Cori Bargmannová z Rockefellerovy univerzity (zabývá se popisem přenosu informací mezi neurony). Nebyla rozhodně sama: "Málem jsem spadl na zem. Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje," řekl Lewis Cantley z výzkumného centra Beth Israel v Bostonu (věnuje se výzkumu rakoviny).

Nová iniciativa starého známého

Není divu, že byl překvapený, cena je opravdu úplně nová. Nese název Breakthrough Prize (Průlomová cena) a letos se uděluje vůbec poprvé. Stojí za ní nadace s plným názvem Breakthrough Prize in Life Sciences Foundation (Nadace Průlomové ceny ve vědách o životě).

K čemu to bude?

Otázkou, na kterou se těžko odpovídá je, zda a jaký vliv budou mít nově založené a vysoce ohodnocené ceny na vědu a její společenskou prestiž .

Ve většině vyspělých ekonomik je dnes patrný úbytek absolventu technických oborů. Odborníci se úplně neshodnou, čím to je. Nám na Technetu se líbí vysvětlení (Lowell et al, 2009), že za tím stojí ve velké míře přechod nejlepších studentů (tedy těch, kteří nakonec přijdou s největším počtem výsledků) do oborů, které jsou lépe finančně ohodnocené, jako jsou právo či finance.

"Loterie", jinak se vysoká odměna pro pár vybraných jedinců nedá nazvat, to může podle našeho změnit jen těžko. I přes existenci této prestižní ceny je podstatně výhodnější a jistější sázkou jít do oboru, ve kterém je úspěch snáze dosažitelný a ještě lépe hodnocený.

Navíc jiné obory, především IT a software, nabízí vysokou míru svobody. Věda je dnes velmi složitá týmová práce a špičkovou laboratoř si v garáži určitě nezaložíte. Softwarovou firmu ano (neděje se to často, ale není to nemožné).

Ceny tedy podle našeho názoru současný trend nezmění. Na druhou stranu, proč neocenit alespoň některé z těch, kteří se rozhodli "neekonomicky" pro kariéru ve vědě.

Vznikla údajně před pouhými několika měsíci z iniciativy muže, o kterém je v souvislosti v vědeckými cenami v poslední době hodně slyšet: Jurije Milnera. Nedostudovaný atomový fyzik se stal podnikatelem a investorem v IT oboru v Rusku a později i ve Spojených státech. Záliba ve vědě ho však evidentně neopustila, a tak založil nadace pro udělování cen pro fyziky. Udělil celkem devět Fundamental Physics Prize (tj. Cen základní fyziky) dotováných částkou tři miliony dolarů (Nobelovu cenu doprovází letos cca jeden a čtvrt milionu dolarů).

Oceněním fyziky však Rus nechtěl skončit a vyhlédl si prý další obor: vědy o životě, tedy medicínu a biologii. Ty podle něj v blízké budoucnosti čeká výrazný pokrok: "Po zmapování genomu se dá v příštích 10 až 20 letech očekávat významný pokrok a je tedy nejvyšší čas vytvořit motivaci pro nejlepší vědecké mozky," řekl Milner Guardianu.

Ke spolupráci v nadaci přesvědčil velká jména mezi internetovými miliardáři. Nadaci udílející ceny vede ředitel Applu Arthur Levinson. Sponzory ceny jsou kromě Milner a jeho manželky Mark Zuckerberg, tedy zakladatel a šéf Facebooku (také s manželkou) a Sergej Brin, jeden ze zakladatelů a šéfů Googlu. (Ten má na svědomí asi nejúdernější větu v tiskovém prohlášení k vyhlášení ceny: "Vyléčení nějaké nemoci by mělo být lépe placené než touch-down.")

Jedenáctka každý rok

Pokud všichni sponzoři dodrží své závazky a cena se rozběhne podle plánu, přibude každý rok dalších 11 šokovaných a o hodně bohatších vědců. Stejně jako v případě Milnerových fyzikálních cen organizátoři doufají, že ocenění budou dostávat vědci, kteří jsou na vrcholu své kariéry a kterým peníze dodají klid na další práci.

Výherci

V roce 2013 bylo vyhlášeno 11 prvních výherců. Každý obdrží 3 miliony dolarů:

Cornelia Bargmann,
David Botstein
Lewis C. Cantley
Hans Clevers
Titia de Lange
Napoleone Ferrara
Eric S. Lander
Charles L. Sawyers
Robert A. Weinberg
Shinya Yamanaka
Bert Vogelstein

Zajistit to by měla i skutečnost, že kandidáty bude moci nominovat kdokoliv na stránkách nadace (dostupné zde). Z nich pak oceněné vybere komise složená ze sponzorů a všech předchozích nositelů ceny, kteří se výběru budou chtít zúčastnit. Podobný systém používají i Ceny základní fyziky, ale v jejich případě byl výběr až nečekaně konzervativní (mezi oceněnými byl například "klasik" Steven Hawking, který při vší úctě i tak patří mezi nejlépe zaopatřené fyziky současnosti).

Na rozdíl od Nobelových cen může dostat ocenění neomezený počet osob, takže nebude problém oceňovat celé týmy. Držitelé ceny nemusí jet na žádné slavnostní předávání či jinam, čeká se od nich, že udělají přednášku a budou poskytovat rozhovory.

Čeká je jen rozhodování co s penězi, které dostali. V podmínkách ceny o tom nic není a vědci s nimi mohou dělat, co chtějí. Když se Guardian zeptal právě na to Cornelie Bargmannové, ukázalo se, že využití nečekaného příspěvků může být pro některé oceněné trochu starost: "Je to natolik nad rámec mých obvyklých starostí, že nevím. Nechám spravit auto?"

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Vodíkové balony nad Evropou opět bojují o Pohár Gordona Bennetta

Zatímco Česko hledí v těchto dnech k nebi s obavami z dalšího deště, na obloze západní Evropy odstartoval 67. ročník nejstaršího leteckého závodu světa – Pohár Gordona Bennetta. Původní start v pátek...

14. září 2024  19:40,  aktualizováno  15.9

Velká sláva na Seči. Před 100 lety začala stavba Masarykovy údolní přehrady

Před sto lety, 15. září 1924, začala stavba známé přehrady Seč na řece Chrudimce v Železných horách. Dodnes jde o ráj rybářů a rekreantů.

15. září 2024

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

V nadživotní velikosti. Havlíčkův pomník stojí v Brodě už 100 let

Německý Brod, dnes Havlíčkův Brod, před sto lety slavnostně odhalil pomník Karla Havlíčka Borovského.

14. září 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...