Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V jezeře čtyři kilometry pod Antarktidou vědci údajně objevili život

  12:30
V jezeře pod kilometry antarktického ledu může existovat neznámý život. Myslí si to ruští vědci na základě nových rozborů vzorků z vrtu, který provedli před dvěma lety. Je to příjemné překvapení, protože první zveřejněné výsledky byly negativní.

Ruská výzkumná stanice Vostok na Antarktidě | foto: Reuters

Ruští vědci možná našli nové formy života ve vzorcích vody, které loni v únoru odebrali z podzemního jezera Vostok v Antarktidě. Podle zprávy ruské agentury RIA Novosti to řekl vedoucí týmu Sergej Bulatov z Ústavu jaderného výzkumu v Petrohradu. Jde zřejmě o nový typ bakterie, ovšem detailů je zatím málo.

Předpeklí samo pro sebe

Jezero Vostok je jedno z nejpodivnějších prostředí na Zemi. Leží zhruba 3 700 metrů pod antarktickým ledem a od okolního světa je izolováno už zhruba 15 milionů let (i když jistě nebylo celou dobu izolováno úplně dokonale). Je největší z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů.

Sejde se Američan, Rus a Brit

Ruští vědci nejsou jediní, kteří hledají život pod antarktickým ledem. Byli sice první, komu se podařilo proniknout až na hladinu jezer pod ledem, ale ne první, kdo přišel s pozitivními výsledky.

Předběhli je američtí odborníci, kteří se do jezera Whillans dostali až na přelomu loňského a letošního roku. Ale protože postupovali jinou metodou (v případě Vostoku nepoužitelnou), měli výsledky prakticky okamžitě. Na konci ledna tak oznámili, že v jezeře našli stopy života. Na více zatím nebyl čas. Nebylo to až tak překvapivé, Whillans chrání podstatně slabší vrstva ledu a jezero je velmi pravděpodobně spojené s jinými vodními plochami a toky pod Antarktidou.

Třetím do mariáše byl britský tým, který se pokusil v prosinci loňského roku proniknout do jezera Ellsworth. Tento pokus přesně na Vánoce skončil neúspěchem. Vědcům doslova došla energie. Rozpouštěli led horkou vodou, ale okolnosti jim nepřály. Propálili příliš mnoho paliva ještě předtím, než se dostali k jezeru, takže nemohli zahřát dostatečný objem vody, aby pronikli až k cíli (pro angličtináře více například zde).

Izolované jezero však nemusí být mrtvé. Vědci v posledních letech objevují život v místech, kde by ho před pár desítkami let nečekali, třeba hluboko v zemské kůře, a to nejen bakteriální.

Teplota a tlak nejsou pod antarktickým ledem až tak hrozné, řekl pro časopis Nature před časem Mahlon Kennicutt, prezident Mezinárodní komise pro výzkum Antarktidy. Podle mikrobiologů jsou podmínky v jezeře pro život extrémní zřejmě především kvůli omezeným zdrojům potravy.

Ruské expedice se na prozkoumání jezera vrtem chystaly už dlouho. Uspěli nakonec poprvé předloni a loni. Vzorky, ve kterých měl být objeven nový život, byly odebrány v lednu 2012 a od května jsou zkoumány v ruských laboratořích.

Podle prvních výsledků (psali jsme zde) ovšem dlouho neúspěšně. Vědci ve vzorcích objevili malé množství bakterií, ale téměř určitě šlo o organismy, které se do vzorků dostaly z vrtací soupravy, řekl na loňské vědecké konferenci EANA 2012 ve Stockholmu Sergej Bulat (abstrakt přednášky zde).

Ve čtvrtek 7. března se však situace změnila. Sergej Bulat pro agenturu RIA Novosti řekl, že vědci v sedmi vzorcích objevili stopy přítomnosti zatím nepopsaných mikroorganismů, asi bakterií (teoreticky by mohlo jít o zástupce říše Archea, která je bakteriemi s trochou nadsázky zhruba stejně příbuzná jako s námi, i když z laického hlediska jsou obě k nerozeznání).

Když vědci srovnali výsledky genetické analýzy materiálu s globálními databázemi, neobjevili v nich takovou shodu, aby mohlo jít o nějaký nový kmen známé bakterie. Největší shoda byla údajně v 86 procentech zkoumané DNA, což stačí, aby se dalo předpokládat, že jde o nový druh. Ale zároveň je to údaj velmi neurčitý, protože nevíme, jak analýza probíhala a jaké vzorky mají přesně vědci k dispozici. Mají celé buňky nebo jen stopy DNA? A kolik? A podobných otázek je více.

Schéma vrtu do jezera Vostok

Musíme zatím spoléhat jen na Bulatovo prohlášení: "Kdybychom něco takového našli na Marsu, rozhodně by to byl důkaz života. Ale našli jsme to na Zemi a je to látka dosud nepopsaná a nezařazená," řekl ruský vědec pro RIA Novosti.

Dodal také, že jeho tým nyní čeká na dodání dalších vzorků, aby mohl původní nález potvrdit. Ty dosavadní pochází pouze z ledu, který zůstal na vrtací hlavici. Největší naděje se ovšem upírají k vzorkům, které by měly do Ruska dorazit v květnu. (Jedou na lodi Akademik Fjodorov z Antarktidy do Petrohradu.) Vznikly z ledu, který zamrzal v otvoru po vrtu po vytažení vrtné soupravy.

Poměrně komplikovaný postup měl za úkol zajistit, že nedojde ke kontaminaci vod jezera. Vědci použili horkou sondu, která (obklopena sterilní tekutinou) pronikla k vodní hladině. Pak soupravu vytáhli a snížili tlak ve vrtu natolik, aby voda vystoupala do vrtu a v něm zmrzla. Poté se odvrtaly vzorky takto vzniklého ledu a přímo do jezera už souprava nevnikala.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi nejsou příspěvky

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...