Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Virální fotka na Facebooku klame už řadu let. Nezachycuje, co byste řekli

Po sociálních sítích se šíří fotografie zachycující neuvěřitelné bohatství života v jediné kapce mořské vody. Skutečnost je však poněkud jiná - a méně „bohatá“.

Fotografie planktonu pořízená Davidem Littschwagerem v roce 2006, která v posledních dnech a týdnech vzbudila pozornost na českých sociálních sítích. | foto: David Littschwager, Facebook Dany Drábové

Možná i vaše „sociální bublina“ v posledních dnech obdivovala snímek neskutečné bohatosti mořského života, jak ho zachytil biolog David Littschwager.

Tento „hit internetu“, jak média s roztomilou mírou bezradnosti virálně se šířící obsah označují, na českém Facebooku v posledních dnech sdílela například Dana Drábová (tímto se paní Drábové omlouváme, že nám posloužila za příklad. Inu, společná bublina). Na anglickém Facebooku za sebou snímek má několik okamžiků slávy, například v loňském roce či v roce 2014.

Fotografie planktonu pořízená Davidem Littschwagerem v roce 2006, která v posledních dnech a týdnech vzbudila pozornost na českých sociálních sítích.

Ne všechno na něm ovšem je tak, jak by se mohlo zdát.

Není až tak důležité, že snímek pořízený Davidem Liittschwagerem je z roku 2006, kdy vyšel v časopise National Geographic. Pro přesnou představu o kontextu je však mnohem důležitější vědět, že nejde o snímek náhodného vzorku mořské vody, ale „koncentrátu života“.

Přesněji řečeno jde o mikroskopický snímek vzorku, který byl z vody odebrán s pomocí sítě na plankton, která v očích laika vypadá jako hustší síť na motýly. Rozdíl je v tom, že na dolním konci je malá jímka, tedy nádobka, na vzorky. Síť má i výměnný filtr (ten tvoří hedvábí či umělá tkanina) s různě velikými oky podle toho, jaké přesně organismy chtějí výzkumníci zachycovat. Jinak řečeno, snímek nezachycuje „hemžení“ v kapce vody, ale život vyfiltrovaný z velkého objemu vody (jakého přesně, to nedokážeme říci).

Také není tak úplně důležité, že není pravda, že by šlo o 25násobné zvětšení. Zvětšení se bude totiž měnit podle toho, jak velký obraz uvidíte vy na své obrazovce. Originální vzorek měl mít na výšku přibližně 0,6 centimetru, na šířku necelý centimetr (poměr je cca 3:2). Pokud si ho tedy zvětšíte na celý šestipalcový displej mobilního telefonu, uvidíte ho zhruba 13násobně zvětšený. A při rozšíření na celou plochu 17palcového monitoru ho uvidíte zhruba 40násobně zvětšený (přibližně už proto, že sotva budete mít monitor s poměrem stran 3:2).

Naše malé výhrady nemění nic na tom, že obsah fotografie je pro většinu z nás poutavě a nečekaně exotický. Novinářka National Geographic Jennifer Hollandová při přípravě článku v roce 2006 požádala o pomoc specialistu na mořské bezobratlé Marka Ohmana (jeho stránka), který sestavil krátkého průvodce snímkem, ke kterému my jsme připojili pár poznámek (nejsou označeny). Na snímku podle něj můžete vidět:

Fytoplankton
(fotosyntetizující plankton)

 • Velké rozsivky Ethmodiscus. Rozsivky jsou jednobuněčné tzv. hnědé řasy, na obrázku jsou vidět jako velké obdélníky s barevnými tečkami (chloroplasty) uvnitř.
 • Sinice, podle odhadu oceánografa Marka Ohmana patrně ze skupiny Katagynmene. Na obrázku jsou vidět jako stočené „pružiny“. Jde o sinice, které jsou schopné zachytit vzdušný dusík podobně jako například bobovité rostliny typu jetele, fazolí atp.

Holozooplankton
Zooplankton je „živočišná“ část planktonu, holoplankton pak označuje organismy, které prožijí jako plankton celý život, ne jen část svého vývoje. Složenina je snad samovysvětlující.

 • Nejméně devět druhů korýšů klanonožců (Copepoda), což jsou korýši, kteří se poznají podle dlouhých tykadel a tykadélek a tvarem těla laikovi trochu připomínají trilobity. Na snímku je jeden prominentní zástupce vlevo uprostřed.
 • Ploutvenky. Na snímku vypadají jako téměř průhlední červi, byť ve skutečnosti k červům taxonomicky mají daleko. Jsou to draví živočichové, kteří se živí například klanonožci. Minimálně část z nich kořist zabíjí tetrodotoxinem, který jim v hlavě hlavě produkují symbiotické bakterie rodu Vibrio.
 • Křídlonožce (Pteropoda), což jsou volně plovoucí malí plži žijící převážně v bezprostřední blízkosti hladiny. Jednoho můžete vidět v pravé horní části snímku jako trochu rozmazanou modrou „vázičku“.
 • Trubýš, či vlastně kolonie trubýšů. Patří mezi polypovce a žijí pohromadě v koloniích, které laikovi připadají jako jeden organismus - a to o to více, že různí jedinci v jedné kolonii vypadají různě a v jejím rámci plné různé funkce (od chytání kořisti přes trávení, po rozmnožování). Trubýše je vidět ve spodní částí snímku u pravého kraje, ale jen obtížně, je prakticky dokonale průhledný.
 • Vršenky (Appendicularia nebo Larvacea), tedy zástupce podkmene plášťěnců, kteří potravu získávají z přefiltrované mořské vody. Budují slizové schránky, ovšem ta na snímku není. Jedna vršenka je vidět jako průhledný půlměsíc v levém horním rohu.

Meroplankton
Opak holoplanktonu, tedy plankton, který tuto svou životní fázi „přeroste“.

 • Rybí vajíčka viditelná jako četné kuličky s oranžovo-hnědým jádrem.
 • Krabí larvy ve stádiu tzv. megalopy, což je obvykle druhé larvání stadium jejich vývoje. K vidění je vpravo dole.
 • Larva mnohoštětinatce, což je poměrně bohatá třída (více než 10 tisíc druhů) kmene kroužkovců. To je hnědozlatý „červ“ se štětinami v levé spodní části snímku.
Autor:
 • Nejčtenější

Barevný film v historickém foťáku. Na výsledky pokusu snad ani nekoukejte

Před měsícem vzbudil velký ohlas náš experiment s padesát pět let starým fotoaparátem, kterým jsme na černobílý...

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple chce lidi převést do rozšířené reality brýlemi ovládanými i očima

Společnost Apple v pondělí večer představila novou várku svých produktů. Potvrdila se i ta nejočekávanější novinka,...

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Vznikl na přání vojáků, ale proslavil se jako létající trajekt

Transportní letoun Bristol Freighter, vznikající koncem druhé světové války, byl původně určen pro dálněvýchodní...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Evropský dinosaurus, kterého známe z více než stovky fosilních koster

Plateosauři patří k vůbec prvním objeveným druhohorním dinosaurům, protože jejich zkameněliny byly známé již ve 30....

Vědci dlouho nevěděli, kam zařadit českého „draka“

Cretornis hlavaci je v současnosti stále jediným identifikovatelným zástupcem kladu Pterosauria, jehož fosilie byly...

Typický Čech není, jsme směsicí různých populací, říká genetik Pačes

Premium Existuje gen lidství? Dá se z hlediska genetiky popsat „typický Čech“? Máme v genech zapsanou délku života? I to jsme...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...