Algoritmus DeFMO rozluštil pět let rvající záhadu. Na videu z dronu neletí UFO, ale raroh velký. | foto: @Flyingh43892139

Tohle naštve. Měsíce analýz hledačů UFO shodil algoritmus absolventa ČVUT

  • 517
V roce 2016 zachytili filmaři v Utahu pomocí dronu rychle letící objekt. Měsíce analýz a debat utnul algoritmus DeFMO, za kterým stojí absolvent ČVUT. Stačil mu k tomu jeden jediný snímek a z UFO se vyklubal raroh.

Filmaři Sam Chortek a Jimmy Chappie v roce 2016 natáčeli kousek od městečka Beaver ve státě Utah dokument. Při kontrole natočeného materiálu si na záznamu z dronu všimli velmi rychle letícího objektu, který se mihl krajinou.

Záznam pochopitelně zveřejnili na internetu a okamžitě se stal v komunitě hledačů UFO nejen senzací, ale také předmětem debat, diskuzí a někdy i sofistikovaně vypadajících analýz natočeného videa.

Zkoumání se zpravidla soustředilo zejména na ověření, zda nejde o nějaký CGI efekt, nebo filmový trik. Což se, k nadšení všech zúčastněných, nepotvrdilo, záznam z kamery byl netknutý.

Nadšení z důkazu UFO ukončil až absolvent ČVUT a aktuálně student doktorského studia na univerzitě ETH v Curychu. Na jeden snímek z videa totiž pustil svůj algoritmus DeFMO - Deblurring and Shape Recovery of Fast Moving Objects, tedy Odstraňování neostrosti a obnovování tvaru rychle se pohybujících objektů.

„Hlavní využití, na které jsme při vývoji metody DeFMO mysleli, jsou v dopravě nebo sportu. Cílem je naučit autonomní vozidla reagovat na náhlá nebezpečí nebo třeba odhalit rychlost podání nebo rotaci míčku v tenise nebo ve fotbale,” vysvětluje původní plány při vývoji algoritmu jeho autor, Denys Rozumnyi.

Algoritmus využívá metodu strojového učení.

Raroh velký

Jeho trénink spočívá v tom, že původní ostrý snímek je uměle rozostřen a algoritmus se snaží rozmazaný obrázek zrekonstruovat tak, aby výsledek co nejvíce odpovídal originálu. Takto natrénovaný systém je možné pustit i na obrázek, jehož ostrou verzi nemáme - a výsledku je tak možno věřit, zejména pokud odpovídá něčemu reálnému.

Jak si můžete prohlédnout na následujícím obrázku, z tajuplné šmouhy se vyklubal raroh velký, což je pták patřící do rodu sokolů.

Pro ty, co se těšili z důkazu existence UFO je to špatná zpráva. Pro všechny ostatní je to ale zpráva velmi dobrá - zdrojový kód algoritmu DeFMO je otevřený a může tak najít rozvoj a uplatnění v mnoha budoucích aplikacích. Například kamerách v chytrých telefonech, ze kterých může „mávnutím proutku“ vytvořit kameru vysokorychlostní.  

25. června 2018