Diskuze

Pořád soptí? Podívejte se na přímý přenos z nové islandské sopky

Islandská meteorologická služba spustila přímý přenos sopky Geldingadalur, na které se odehrála 19. března dramaticky vyhlížející, naštěstí však nepříliš nebezpečná erupce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

Tohle ze je Technet? Podle nesmyslu v clanku i v titulcich bych to tipoval na Premium. Jak muzete napsat v popisku u videa, ze sopti Fagradalsfjall, kdyz na Fagradalsfjallu je umistena streamovaci kamera islandske televize? To vas nenapadne, ze mate neco spatne?

Sopka samotna zatim zadne jmeno nedostala. Pise se o ni podle mista Geldingadalur, kde postupne roste. Geldingadalur je jmeno udoli, ktere ted postupne zaplnuje lava z nove sopky. Ze nema sopka jmeno, neni nic neobvykleho. Kdyz doslo pred nekolika lety k mnohem nebezpecnejsi erupci pod ledovcem, tak pisalkove tvrdosijne opakovali, ze sopti ledovec. ;-D

RUV neni zadna meteorologicka sluzba. RUV je islandska verejnopravni televize a rozhlas. Ma 2 televizni a 3 rozhlasove kanaly.

Opravte si aspon ty nejhorsi chyby. Je to ostuda.

1 0
možnosti
JK

J96i56ř53í 97K22o12u39k

27. 3. 2021 20:34

Nejvíc sobotu v noci, asi vliv měsíce a našel jsem 2 přímé přenosy. Bohužel horší kvality, než první dny, protože erupce je presvicena. Překvapilo mě, co se kolem prochází lidí. Na Islandu jí říkají turistická sopka.

0 0
možnosti
JK

J24i60ř39í 19K50o29u38k

27. 3. 2021 20:35

Nejvíc svítí.. tu sobotu tam vložil automat

0 0
možnosti
Foto

Sopky nám připomínají, že nežijeme zdaleka na nějaké pevné kouli, nýbrž jenom na tenkém škraloupu na jejím povrchu. Síla té ztuhlé kůry zemské kolísá v síle kolem asi 60 km. To je ovšem ve srovnání s velikostí Země asi jako skořápka na vejci.

Pod tou skořápkou je vše v těch teplotách tekuté, nahoře lehčí prvky, jako křemík, do hloubky přibývají roztavené prvky těžší, úplně dole budou takové prvky, které najdeme na povrchu zřídka- uran, olovo, zlato, stříbro, tam ovšem lidé nedosáhnou.

Zlato, stříbro a pod. se na povrch dostalo při srážce s velkým kosmickým objektem, řádu 100 km velikosti, který tím nárazem pronikl hluboko do centra té tekuté koule, kterou Země vždy byla. Nárazem vystříkly pak i ty těžší minerály na povrch a ztuhly tam. Takové příhody ovšem jsou velmi řídké, ohrozily by naši existenci.

Co mnoha lidem uniká, je skutečnost, že skořápka, na které žijeme, má magnetické a gravitační pole pocházející z té obrovské tekuté hmoty hluboko pod našimi nohami. Jaký vliv má proudění v tom magmatu na klima, zatím nikdo nevybádal- zřejmě je naléhavější vybádat, odkud získat granty na současné projekty na "záchranu" klimatu.

3 4
možnosti
Foto

J57i66ř98í 50D33o37b97r41ý

28. 3. 2021 12:30

A už jste to řekl svému lékaři?

2 3
možnosti