Československá vlajka mohla vypadat jako americká, řekl expert

  15:27aktualizováno  16. listopadu 16:05
V uctívání vlajky nepatří Češi právě k premiantům. Tu svou mají nejraději Dánové. Správnou vlajku by mělo být schopné namalovat i dítě. To vše a mnoho dalších zajímavostí nejen o našem státním symbolu se dozvíte v pořadu Rozstřel s vexilologem Alešem Brožkem. Záznam celého pořadu najdete v článku.

„Náš vztah k vlajce je dvojí. Pokud naši vyhrají nějaké důležité sportovní utkání, vlajku uctíváme. O státních svátcích se to děje už méně. Nemáme se však za co stydět. Je jen málo národů, které mají naprosto vzorný vztah k vlajce,“ řekl v předvečer státního svátku v pořadu Rozstřel expert na vlajky, vexilolog Aleš Brožek. 

Fotogalerie

„Nejraději mají svou vlajku severské státy. S největším obdivem k ní přistupují Dánové. Dozdobují s ní i vánoční stromeček. Proč tomu tak je, je trochu záhadou. Jedním z důvodů může být fakt, že patří k nejstarším na světě a její původ je opředen mnoha mýty,“ dodává Brožek. 

Jedním z důvodů, proč i dnes máme vlajku s modrým klínem prostou jakýchkoliv složitějších symbolů, je názor autora vlajky Jaroslava Kursy, který tvrdil, že vlajku by mělo být schopné namalovat i malé dítě. Návrhů a názorů však bylo v době jejího schvalování více. Některé se více podobaly té americké nebo dokonce chilské. Více se o vzniku naší vlajky dočtete v tomto článku.

Jak správně vyvěšovat vlajku?

Česká vlajka pověšená vzhůru nohama je chyba, která mě zlobí asi nejvíce, řekl v Rozstřelu Aleš Brožek. Pokud nechcete vexilology ve svém okolí zlobit, řiďte se těmito pokyny pro nakládání se státními symboly.

U horizontálně zavěšené vlajky je bílá nahoře. Stejně jako pěna na pivu.

U svisle pověšené vlajky má být bílá vlevo. Může vám pomoci mnemotechnická pomůcka: „bílá“ zní trochu jako „levá“.

Trikolóra má správně být složena v abecedním pořadí barev: bílá, červená, modrá.

Zajímavá situace se státní vlajkou nastala během okupace Československa nacistickým Německem. Bylo totiž potřeba vyřešit, jakou vlajku bude Protektorát Čechy a Morava mít. Pragmatičtí Němci původně dokonce chtěli z čistě ekonomických důvodů zachovat původní Kursovu vlajku. Výroba nového symbolu a s tím spojené další náklady byly (a stále jsou) totiž vysoké. 

Vznikly dva návrhy, které odborníci ukázali v pražském nádražním salónku tehdy zastupujícímu říšskému protektorovi Konstantinu von Neurathovi a ten těsně před odjezdem za Adolfem Hitlerem vybral verzi se třemi pruhy v pořadí bílá červená modrá.

Uznávaný vexilolog Aleš Brožek se vexilologií aktivně zabývá přes čtyřicet let. V roce 1972 založil s Ludvíkem Muchou při Obvodním kulturním domě v Praze 3 Vexilologický klub. 

Jako člen Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Parlamentu České republiky se účastnil schvalování městských a obecních vlajek, z nichž sám několik navrhl (např. vlajku Litvínova nebo Dolní Poustevny). Zasloužil se o to, že dnes známe jméno a podobu autora československé (české) státní vlajky. Pomohl také redakci Technet.cz při odhalování záhady vyhozených nákresů různých podob státní vlajky z roku 1920.

Autoři: ,

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Nejoblíbenější homeopatikum je „kachna“. Proč lidé platí za 100% cukr?

Nejpopulárnější homeopatický přípravek Oscillococcinum kupují lidé po celém světě. Mají pocit, že jim pomáhá v boji s...

Premium

Superorganismy z Třeboně. Výzkum fotosyntézy jako boj s oxidem uhličitým

V malebné třeboňské krajině, na dohled od rybníka Svět a turisticky oblíbené Schwarzenberské hrobky, se rodí vědecký...

Premium

Ani na úzkost, ani na depresi. Marihuana na psychické poruchy nepomáhá

Účinné látky z marihuany pacientům s depresí či úzkostí dnes nelze v žádném případě doporučit. Došla k tomu zatím...

Umělá inteligence je všude. Potřebujeme přísahu pro data, varuje vědkyně

Bojíme se umělé inteligence budoucnosti, ale nerozumíme ani té současné, myslí si Gina Neffová, profesorka z Oxfordu....

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz