Věda v Big Bang Theory: Proč Howard ve vesmíru vyrostl? NASA to zjišťuje

aktualizováno 
Po návratu z vesmíru je Howard Wolowitz ze seriálu Teorie velkého třesku o pár centimetrů vyšší než před odletem. Stává se to i astronautům v reálném světě? A čím je to způsobeno?

Pro Howarda Wolowitze, inženýra z MIT, bude jeho několikatýdenní mise zážitkem na celý život. Kolegové astronauti mu sice říkali snídaňovitou přezdívkou, ale titul "astronaut Wolowitz" už mu nikdo neodpáře. Ale ne všechno, co si z Mezinárodní vesmírné stanice přivezl, bude na celý život. Třeba jeho čtyři centimetry, o které ve vesmíru povyrostl.

Kdy se dívat?

Všechny díly, ze kterých pocházejí naše ukázky, budou k vidění na stanici Prima Cool.

Na čtvrtý díly VI. série se můžete v české premiéře podívat 29. května ve 21:20 (české znění). Stejný díl můžete sledovat v anglickém znění s titulky 30. května od 1:05 v noci.

"Beztížný stav způsobil dekompresi mojí páteře," raduje se, a chce si nechat udělat řidičák dříve, než se scrvrkne zpátky. V USA je totiž na řidičském průkazu uvedena i výška, váha, barva vlasů a další vnější znaky držitele oprávnění.

Medicína ve stavu beztíže

Na oběžnou dráhu se podívalo již více než 500 lidí ze 38 zemí. Proto Howard celkem přesně ví, jak jeho tělo bude po návratu reagovat. Přesto nejsou všechny aspekty pobytu ve stavu beztíže ještě ani zdaleka vysvětleny. A právě natahující se páteř je jedním z nich. Víme, že k dekompresi páteře dochází, ale vědci zatím hledají přesnou příčinu.

Postup při ultrazvukovém vyšetření - návod pro členy posádky

Takto vypadá trénovací program, který posádku učí, jak ultrazvukem vyšetřit krční a bederní páteř.

Astronauti ve vesmíru vyrostou do výšky až o tři procenta (u 180 cm vysokého člověka tedy asi pět centimetrů). Dřívější studie ukázaly, že páteř, která není vystavena zemské tíze, umožní expanzi jednotlivým obratlům a celkově se prodlouží. Po návratu se ovšem páteř smrskne na původní délku "během několika měsíců". Howarda tedy nerozhodí ani pořádná fronta.

Jiné dopady vesmírného pobytu na lidské zdraví jsou často dobře zdokumentovány, od syndromu adaptace na vesmír (SAS) až po ztrátu svalové a kostní hmoty. Lékaři zabývající se vesmírnou medicínou, obzvláště fyziologií však dosud neměli možnost přesně studovat, jakým způsobem beztížný stav působí na člověka a jeho páteř.

Ultrazvuk ve vesmíru

Teprve tento rok se lékaři z NASA poprvé podívají astronautům na na páteř přímo ve vesmíru, na palubě ISS, a to v rámci výzkumné operace Spinal Ultrasound (páteřní ultrazvuk). Umožní jim to nedávno navržená metoda ultrazvukového vyšetření celé páteře, kterou může provádět i neškolený personál. Trvá "pouze" půl hodiny a je uzpůsobena i pro vesmírné lety.

Mike Fossum, velitel Expedice 29, při práci s přístrojem USND-2 (Ultrasound 2)

Mike Fossum, velitel Expedice 29, při práci s přístrojem USND-2 (Ultrasound 2)

Jedno z testování probíhá od ledna 2013. Šest členů posádky tvoří tým dobrovolníků, kteří podstoupí vyšetření páteře po 30, 90 a 150 dnech ve vesmíru. Zároveň byla jejich páteř podrobně nasnímána před odletem ze Země a po návratu je samozřejmě čekají další měření.

Ultrazvukové vyšetření má pomoci nahradit magnetickou rezonanci, kterou si astronauti na oběžné dráze dopřát nemohou: "Ultrazvuk nám umožňuje vyhodnotit fyziologické změny v pohybu, tedy pohyb svalů, krve a změny dalších systémů v těle," říká vedoucí výzkumu Scott Dulchavsky.

Nebuďte jako Penny

Když se v seriálu Teorie velkého třesku mluví o vědě, s námi víte, která bije.

Ve spolupráci s televizi Prima COOL vám přinášíme upoutávky na nejnovější řadu populárního amerického sitcomu Thé Big Bang Theory (Teorie velkého třesku). V každé epizodě jsme pro vás vybrali jednu zajímavost z vědy nebo techniky a rozebrali ji jako skoro jako Sheldon Cooper... Bazinga! Přece jen, neomylnému géniovi samozřejmě konkurovat nemůžeme.

Zatím jsme se o to pokoušeli u 1. dílu VI. série, ve které jsme pro vás vybrali popis antropického principu. Ve druhém díle jsme se podívali na homeostazi a třetí díl jsme věnovali historii Higgsova bosonu.

NASA doufá, že tento výzkum pomůže lékařům nejen lépe pochopit, co se děje s páteří astronautů ve vesmíru, ale bude mít i příznivé důsledky pro pozemšťany. "Tato technika ultrazvukového vyšetření páteře by jednou mohla sloužit jako klinická náhrada tam, kde není magnetická rezonance z nějakého důvodu proveditelná," říká Dulchavsky, i když uznává, že je to ambiciózní cíl.

Nicméně jde o významný problém, který si zaslouží pozornost. Magnetická rezonance je nákladná, časově náročná a naprostá většina světové populace k ní nemá přístup.

Takže podrobnou odpověď na to, proč Howard ve vesmíru vyrostl, pořád nemáme. Její hledání probíhá možná právě nyní, sto kilometrů nad našimi hlavami. A jestli se to povede, možná budou v nemocnicích kratší fronty.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Zkrátil jim život? Vědci mapují dopady šokujícího čínského experimentu

Profesor Che Ťien-kchuej, který údajně změnil genetickou informaci nenarozených...

Vědce celého světa šokoval čínský experiment, ve kterém došlo ke genetické úpravě DNA nejméně dvou dětí. Jak se nyní...

Najdete na iDNES.cz