Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Nadchne Sheldon pro vědu i 12leté holčičky? Vědkyně jsou diskriminované

  10:00aktualizováno  13:10
Počet žen je v některých vědních oborech opravdu nízký. Navíc dostávají méně peněz i grantů. Čím je to způsobeno? O co tím společnost přichází? A jak se to univerzity pokoušejí změnit?

Kdy se dívat?

Ve spolupráci s televizi Prima COOL vám přinášíme upoutávky na nejnovější řadu populárního amerického sitcomu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku).

Šestnáctý díl šesté série můžete sledovat 24. května ve 21:20 (český dabing), nebo 45 minut po půlnoci v originálním znění.

Doktor Sheldon je pověstný tím, že přes jeho genialitu mu nedocházejí některé souvislosti. Tak trochu na nátlak přátel souhlasil, že jim pomůže v popularizaci vědy mezi mladými dívkami. Ale jeho přístup je jako obvykle svérázný.

Jak se můžete (a měli byste) přesvědčit v ukázce, rozhodl se dívky inspirovat příkladem Marie Curie-Skłodowske. Ta je se dvěma Nobelovými cenami skvělým příkladem vědkyně, která se zasloužila o nástup žen do přírodních věd, ne však v podání doktora Coopera, který z její práce mimoděk "vyzdvihuje" především projevy nemoci z ozáření než cokoli jiného.

Ale jeho myšlenka - představit vědu jako zajímavou a vzrušující kariéru už na základní a střední škole - není úplně od věci. A špatný nápad také není zpřístupnit vědu ženám. Statistiky ukazují, že ta jako celek je k ženám stále tak trochu nepřátelsky nastavená. A to víc, než samotné ženy tuší.

Přírodní vědy jsou zatím stále doménou mužů. Proč?

Pohled na statistiky ukazuje, že v USA je poměr žen ve vědních oborech poměrně nízký, ačkoli situace se za posledních 40 let výrazně zlepšila. Zatímco v 70. letech tvořily ženy jen desetinu amerických vědeckých pracovníků, v roce 2010 už je jejich podíl mezi profesionály ve vědě a technice 43%.

Celkově se od 70. let stav vyrovnal, ovšem stále ještě jsou ženy ve vědě...

Celkově se od 70. let stav vyrovnal, ovšem stále ještě jsou ženy ve vědě znevýhodněny. O tom ale nevypovídá ani tak tento graf, jako spíše studie o diskriminaci na základě jména (zmíněná dále).

V technických oborech (IT, matematika apod.) ale podíl žen stoupá jen velmi pomalu a pohybuje se mezi 20 a 25 %. Pokud se podíváme na podíl žen ve vedoucích pozicích, je poměr ještě méně vyrovnaný, podíl žen klesá k 15 %.

Podíl žen v technických oborech stoupá jen velmi pomalu, v roce 2008 tvořil...

Podíl žen v technických oborech stoupá jen velmi pomalu, v roce 2008 tvořil 13,4 % (data z USA podle National Science Foundation)

V Česku je situace rámcově podobná, podle Českého statistického úřadu byl v roce 2010 podíl studentek technických oborů kolem 25 %, což zpráva komentuje jako "nikterak překvapivé".

Vědkyně v Česku

 • ženy mají 56% zastoupení na VŠ, ale tvoří pouze 26 % vědeckých pracovníků a pracovnic
 • mezi držiteli titulu profesor je podíl žen pouze 13 %
 • plat žen ve vědě je v Česku o 36,5 % nižší než u mužů (2007)
 • v technických vědách mají ženy pouze 13,6% zastoupení, tam jde přitom většina výdajů na vědu a výzkum

Zdroje: NKC - ženy a věda, ČSÚ, Evropská komise

A v tom by mohla být jedna z příčin přetrvávající diskriminace - podvědomé stereotypy, že do vědy a techniky se zkrátka muži "lépe hodí", že kluci si mají hrát s autíčky a holčičky s panenkami. Rázem se dostáváme do zčeřených vod.

Ženy nejsou muži. Problém je ale v nerovných příležitostech

Ideální stav nenastane v okamžiku, kdy se grafy vyrovnají a vše bude hezky 50:50. Vynucovat takovouto matematickou rovnocennost chce asi málokdo. Muži i ženy jistě mají, obecně i konkrétně vzato, řadu odlišností v přístupu k práci, a je tedy možné, že jsou i lépe (řekněme geneticky) vybaveni k nějaké vědecké disciplíně. Za ideální bychom považovali situaci, kdy mají ženy i muži rovný přístup na základě svých schopností či zkušeností, nikoli na základě genderu.

Jenže chytrý experiment ukázal, že současná nerovnost má opravdu původ v našich předpojatostech. Vědci z univerzity v Yale zkoumali, jak si povedou uchazeči a uchazečky o vědeckou pozici v laboratoři. Stejnému životopisu změnili náhodně pouze jeden údaj - přiřadili mužské či ženské jméno: John nebo Jennifer.

Ženy mají ve vědě nerovné příležitosti, ukázala studie

Ženy nemají ve vědě rovné příležitosti, ukázala studie

Přestože byly všechny zkušenosti, kvalifikace, vzdělání i věk stejné, John byl považován za schopnějšího kandidáta. Dostal více nabídek než totožná Jeniffer, a dokonce i nabídnutý plat byl o cca 5 tisíc korun měsíčně větší. Za zmínku také stojí, že mužské kandidáty upřednostňovali muži i ženy.

"V české vědě se podobně jako na celém českém trhu práce projevuje silná genderová segregace – horizontální i vertikální," říká Kateřina Cidlinská z Národního kontaktního centra - ženy a věda. "Horizontální znamená, že se ženy a muži kumulují v odlišných oborech (např. muži převažují v technických oborech, ženy v humanitních), vertikální zase, že žen ubývá směrem k vyšším a nejvyšším postům a kvalifikačním stupňům. Toto platí dokonce i v těch oborech, kde jinak ženy početně převažují nad muži."

Ženy necítí dostatečnou podporu

V 70. letech byly tyto stereotypy mnohem výraznější a otevřenější. Demonstruje to i zážitek psycholožky Lynne Kiorpesové: "Profesor se první hodinu podíval po třídě budoucích inženýrů a povídá: 'Vidím mezi vámi ženy. Nevěřím, že by ženy měly co pohledávat v technických oborech, a osobně se postarám o jejich vyhození.'"

Článek v Nature připouští, že tak do očí bijící předsudek by se dnes snad na akademické půdě nikdo vyslovit neopovážil. Stereotypy ovšem přežívají dále. Podle některých chybí mladým dívkám vzory, které by mohly následovat: "Dívky studující chemii si méně věří a jsou méně spokojené s přístupem svých mentorů," všímá si Jessica Newsome ve zprávě o výzkumu ve Velké Británii. Ženy také podle ní mají pocit, že aby zapadly mezi převahu mužů a uspěly v akademické sféře, musely by se vzdát své ženskosti.

I tyto předsudky pak mohou přispívat k celkově nevyváženému poměru ve většině vědeckých oborů. Dokonce i tam, kde mají ženy procentuálně navrch (například v psychologii), převažují muži ve vedoucích pozicích. A plat se v rámci oborů také liší - ženy dostávají průměrně o 25 až 40 % méně než jejich kolegové s chromozomem Y. Celkově se tak ženy cítí vyloučeny z klíčových pozic ve vědě a výzkumu, což přispívá nejen k častějšímu ukončení kariéry, ale pravděpodobně i k menší pravděpodobnosti vstupu do výzkumu vůbec.

Průměrný plat mužů ve vědě je v USA o 40 % větší než u žen (data z roku 2008)

Průměrný plat mužů ve vědě je v USA o 40 % větší než u žen (data z roku 2008)

Řešení nebude jednoduché

Každé zkreslení, které znemožňuje schopným lidem dosáhnout jejich potenciálu, přináší univerzitám i firmám problémy. Existuje proto celá řada snah, od odhodlání přesněji měřit pozici žen ve vědě až po různé organizace, které si kladou za cíl pozici žen ve vědě podpořit. Časopis Nature věnoval ženám ve vědě celý speciál .

Nebuďte jako Penny

Když se v seriálu Teorie velkého třesku mluví o vědě, s námi víte, která bije.

Ve spolupráci s televizi Prima COOL vám přinášíme upoutávky na nejnovější řadu populárního amerického sitcomu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku). V každé epizodě jsme pro vás vybrali jednu zajímavost z vědy nebo techniky a rozebrali ji jako skoro jako Sheldon Cooper...

Bazinga! Přece jen, neomylnému géniovi samozřejmě konkurovat nemůžeme. Zatím došlo na:

 • antropický princip
 • homeostaze
 • Higgsův boson
 • dekomprese páteře ve vesmíru
 • holografický princip
 • Sheldonův testosteron
 • placebo efekt
 • Bohrův model atomu
 • může laser propálit zeď
 • proč papričky pálí dvakrát
 • Podporou žen v IT se zabývá například organizace Girl Develop IT v San Franciscu. Podle vývojářky Pamely Foxové je potřeba vytvořit především prostředí, které je přívětivé pro nováčky obecně. "Je třeba odstranit z IT konferencí všechny faktory, které mohou odrazovat nováčky. Je dobré být naprosto otevřený a dát předem co nejvíce informací o tom, jak pokročilá znalost tématu bude vyžadována, a dát tak nováčkům i expertům možnost uzpůsobit podle toho svůj program."

  Těžko lze vyhánět diskriminaci diskriminací. Své o tom vědí organizátorky skupiny WebMuses podporující vývojářky v Polsku. "Občas máme problém, protože abychom pozvaly na naše akce ženy, mohly bychom zkrátka říct: Mužům vstup zakázán. Ale to nechceme. Chceme nabídnout otevřený přístup, takže místo toho zdůrazníme, že je dejme tomu konference vhodná i pro naprosté začátečníky," řekla nám Basia Madejová.

  Podle publikace z roku 2007 bude k odstranění stereotypů potřeba rozsáhlá reforma, a to jak na úrovni zákonné, tak na úrovni grantových agentur a samozřejmě jednotlivých univerzit. Výsledkem by pak ale mohla být nejen férovější věda, ale i zajímavější výzkum. Podle konzultantů z McKinsey totiž smíšené výzkumné týmy lépe spolupracují: "Společnosti, ve kterých se dostalo do vedení více žen, měly lepší finanční výsledky." Takže pokud nezabere argument, že jsou rovné příležitosti etické, mohl by proti diskriminaci zabrat argument ekonomický.

  Zájem o technické obory - např. informatiku a robotiku - mezi mladými studentkami roste. Podle Cidlinské je to i díky aktivitám mentorek, které tyto obory studují a na středních školách pomáhají s jejich popularizací.

  V dotaznících podle Cidlinské dívky uvádějí řadu příkladů, jak je ustálené stereotypy omezují v jejich akademickém směřování. "Mnoho dívek se ve škole, doma či od kamarádů stále dozvídá, že technické obory přece nejsou pro ně."

  "Profesoři při potížích s pc technikou vždy volají kluky na pomoc," stěžuje si jedna ze studentek. Přitom dotázaní kluci si nevědí rady a ona osobně by prý dokázala pomoci lépe. "Učitelé těchto oborů více spoléhají na mužskou inteligenci bez ohledu na schopnosti přítomných dívek."

  Autor:
  • Nejčtenější

  Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

  V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

  První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

  V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

  Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

  Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

  Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

  Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

  Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

  STO OBJEVŮ: První na Everestu stanul Hillary. Pak se stal z hory Disneyland

  Seriál Když 29. května 1953 stanuli na Mount Everestu Edmund Hillary a Tenzing Norgay, neviděli nikde živáčka. Dnes horolezci...

  Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

  Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

  Jak vzniká duha? Není to jen krásný nebeský úkaz, skrývá mnoho tajemství

  Premium Viděli jsme ji stokrát, a stejně pokaždé vykřikneme: Koukej, duha! Když venku prší a zároveň svítí sluníčko, můžeme na...

  STO OBJEVŮ: Sám ve volném vesmíru Leonov málem přišel o život

  Seriál Chybělo jen velice málo, první lidský výstup do volného kosmu mohl místo triumfu dopadnout tragicky. Alexej Leonov však...

  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

  Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

  Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

  Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

  Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

  V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

  Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

  Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

  Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

  Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

  Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

  Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...