Diskuse k článku

Ve Fukušimě hledají, kde tsunami vytvořilo v obalu reaktoru díru

Zkoušená japonská jaderná elektrárna Fukušima stále není zcela pod kontrolou. Když už se podařilo zvládnout ohřívání paliva, objevil se nepříjemný únik radioaktivní vody. Co to znamená a co se bude dít dál?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

syn.temp

úniky

Bohužel, míst odkud v současné době můžou unikat radioaktivita je docela dost. Úroveň tlaku v tlakové nádobě (RPV) i kontejnmentu (CV) bloků 2 a 3 je prakticky na úrovni atmosférického tlaku, tedy je pravděpodobné že nejsou těsné. Bazény vyhořelého paliva bloků 1-4 nejsou pod kontejnmentem vůbec, a střecha nad nimi je poničená. Všude se tam lijí kvanta vody (což je jistě dobře kvůli chlazení, ale bylo by lépe kdyby voda mohla kolovat uzavřeným okruhem), a ta voda se taky někam musí podít - v lepším případě se "jen" odpařuje (a tedy se celkem dobře rozptylu do širokého okolí, navíc bez pevným příměsí), v horším případě též odtéká po povrchu či vsakuje. Konkrétní stav všech palivových souborů v blocích 1-4 (v reaktorech i v bazénech) je stále neznámý, ale nějak si neumím představit že by při všem tom přehřívání a vodíkových explozích v prvních dnech nebyly alespoň některé porušené.

No tak ať už ten pat chlapci konečně trochu víc rozetnou ať je vidět že se to konečně lepší...

0/0
2.4.2011 0:00

Host

Re: úniky

" vodíkových explozích"

Vodik se pouziva i v bezne tepelne elektrarne pri chalzeni generatoru - tan mel proste utect ven a explodovat - zadnej jinej tam explodovat nemel.

K bazenku spalivem vzali v Temeline i novinare bez nejakych zvlastnich proti radiacnich obleku - rozhodne bez jakekoliv masky - ta voda to chrani dostatecne. A palivo v tech bazenkach jiz tolik nehreje.

0/0
2.4.2011 17:17

Host

TICHO PO PĚŠINĚ

29.3. se objevily dohady, že se mohlo jádro reaktoru 2 protavit přes kontejnment. CO TY MÉDIA SAKRA DĚLAJÍ? ČÍM VĚTŠÍ PRŮSER, TÍM MÉNĚ INFORMACÍ!

0/0
1.4.2011 11:40

Wolfling

Re: TICHO PO PĚŠINĚ

I media maji urcite limity nepotvrzenosti spekulaci, za ktere nejdou.

0/0
1.4.2011 14:26

Host

Re: TICHO PO PĚŠINĚ

Aktuální informace naleznete na www.sujb.cz

0/0
1.4.2011 19:21

Lubosh01

RE:

všichni se tu schodnem na tom, že jadrná energie je problem.! Ale proč nejsme schopní tento problem rešit??? Proč nemáme odvahu se proti tomu vzepřít. My jsem ti co odebírají energie a my jsem ten důvod proč to dělají, My jsem jejich zisk tak proč se každý bojí dát na jevo, že chceme jít jinou cestou??

Media nas neustále přesvedčují, že jaderná energije je jediný nejlacinější zdroj energie, ale kolik to stoji po tom ,když se stane takováhle trgédie....stojí to za životy vašich dětí????

Všichni víme jak to na světě chodí... pojďme jednou říct" tak a dost, je čas na změnu"

0/0
31.3.2011 11:13

Host

Re: RE:

To se právě neshodnem, jaderná energie neni problém. Problém jsou ekologičtí zaslepenci. Nemám nic proti tomu, abychom se chovali k naší planetě lépe a hledali ekologičtější cesty výroby energie, ale všechno s rozumem. A jakou jinou rozumnou cestou chcete jít? Jaképak životy dětí - to je čistá demagogie - následkem hávarie ve Fukušimě nezemřel ani jeden člověk, za to vlivem zemětření a tsunami jich zemřelo přes 10 000, ale to není takový mediální hit jako "strašák" radiace.

0/0
31.3.2011 11:28

Host

Re: RE:

Radioaktivní znečištění není strašák, ale realita kterou jsme zažili po Černobylu. Ty arogantní reakce jasně vypovídají o tom, že tady má kdosi máslo na hlavě a že toho másla je dost. Začínají se objevovat spekulace, že jádro reaktoru 3 protavilo kontejnment. 30.3. svolal ředitel TEPCO tiskovou konferenci na které přiznal, že vůbec nevědí jak to budou řešit, že zvažují výstavbu sarkofágu, podobně jako v Černobylu.

Tak tedy dobrou noc.

0/0
1.4.2011 11:43

Stoura

Re: RE:

Spekulace se objevují co je lidstvo lidstvem.

pokud Vás zajímají konkrétní hodnoty radiace, zkuste http://fleep.com/earthquake/

0/0
1.4.2011 12:11

Host

Re: RE:

", ale realita kterou jsme zažili po Černobylu"

Jezne z Cernobylu uniklo plutonim velmi jedovate a s velmi dlouhym polocasem rozpadu - nebot doslo k vyvrzeni cele roztavene zony z reaktoru - mnoha tunove viko to proste odmrstilo a vse vyletlo ven vysoko do oblak podobne jako sopka.

Zde pouze pomalu utika vetsinou radioaktivni jod s polocasem rozpadu 8 dni - tedy za 8 dni ho jen tam jiz jen 1/2.

0/0
2.4.2011 17:10

Host

Re: RE:

"Tak dost a je čas na změnu" no v tomhle podání to bude velká změna...svičky a středověk :o) zase další naivka....

0/0
31.3.2011 11:32

Host

Re: RE:

Opravdu si myslíte, že jediné co lidstvo vymyslelo jsou atomové bomby a jaderné elektrárny? Že když se tohoto šrotu zbavíme, tak se tím zastavý veškerý pokrok? A i kdyby se zpomalil, není už nejvyšší čas v té technologické oblasti poněkud šlápnout na brzdy?

0/0
1.4.2011 11:45

Host

Re: RE:

všichni? mluv za sebe, kašpare..

0/0
31.3.2011 11:38

Wolfling

Re: RE:

Zejmena proto, ze se ani nahodou neshodneme vsichni. Skody, ktere nadelaji elektrarny na fosilni paliva jsou podle me daleko horsi nez havarie jaderky, ktera, byt ji media nefukuji sec jim sily staci, zatim nevypada, ze by mela dlouhodobe dopady. Tsunami bylo takoveho kalibru, ze pozabijelo osm tisic japoncu. Elektrarna kterou poskodilo zatim nekolik desitek ozarilo, z toho tri vazne (=museli do nemocnice a uz je pustili).

Vzit si z Fukusimy pouceni a revidovat zabezpeceni, ano. Ale hystericky couvat od jaderne energetiky, rozhodne ne.

0/0
31.3.2011 13:30

Naviatik

Re: RE:

Fakt nevím, proč nejste schopni ten problém řešit ani proč nemáte odvahu se jim vzepřít. A média nikoho nepřesvědčují, to se vám to nějak pomíchalo. O tom nás přesvědčují odborníci, kteří o energiích ví daleko víc než vy o české gramatice.

Je čas na změnu - zakázat všechno a vrátit se na stromy... že jo?

Víte, řeknu Vám něco, co Vám udělá radost. Pokud bude podíl jaderné energie na výrobě elektrické energie stejný nebo větší než dosud, tak do 200 let stejně nebude co do těch elektráren dávat a budete mít klid. Pak už vám zbudou jen ty obnovitelné zdroje nebo zázrak. Fúze je zajímavá myšlenka, ale věřím tomu, že se nám nikdy nepovede takovou čistou energii vytvořit (můj názor, nic víc).

Stejně ale ze světa kvůli tomu nezmizí lidi, kteří z někoho jiného budou chtít vyždímat peníze, nebo kredity nebo jiný prospěch...

Stačí asi takhle? ;-)

0/0
31.3.2011 13:31

Wolfling

Re: RE:

Mohl byste byt trochu konkretnejsi? Odornici typicky rikaji, ze situace je pod kontrolou, nastale problemy se resi.

Pokud jde o nazor na fuzi, v tom se rozchazime. Pred 200 lety objevil Volta prvni chemicky clanek. Troufam si tvrdit, ze od te doby jsme se dost posunuli. Otazka fuze je spis jestli to stihneme do takovych padesati let, nebo ne (muj nazor :>).

0/0
31.3.2011 13:37

Naviatik

Re: RE:

Já nevím, jestli je situace pod kontrolou, ale jen se vyjadřuju k tomu, že jiná cesta než jádro není, pokud si chceme zachovat současný životní standard. A že je jaderná energie bezpečná (netvrdím, že každá jednotlivá elektrárna, to je jiná), o tom jsem přesvědčen.

Stejně se jedná pouze o časový odklad něčeho, co budeme muset jednou vyřešit tak jako tak  a to je "kde vzít energii".

V názoru na fúzi se rozcházíme, to je OK. Čas a naši vědátoři to rozseknou.

0/0
31.3.2011 13:42

Bubulus Extremus

Re: RE:

Když už jsme u Volty, tak ten jeho článek se v mírné modifikaci používá masivně dodnes, což není moc pokrokové ;-)

Od objevu tranzistoru - pouze zmenšování, nic nového. Automobil - 4 kola a spalovací motor - pořád na místě. A s fúzí - za 50 let nevyrobila ani watt a do mé smrti nevyrobí.

Radiační hysterie je ale vděčným tématem, i když v historii lidstva zemřelo více lidí na vdechnutí buráku, než v důsledku radiační smrti. Pesticidů jsou všude mraky, ale zjistit jejich koncentrace není tak snadné, proto si vezmeme Geigerův čítač, který reaguje na jediný rozpad atomu a chodíme po lukách. Garantuji vám, že ve vesmíru není látka, u které by Geiger zůstal zticha...

0/0
31.3.2011 19:22

Stoura

Re: RE:

Nějaké ty watty už vyrobila. Ale prozatím  technologie okolo spotřebuje víc, než se získá. projekt ITER by měl být na úrovni zisk=ztráty. Po zkušenosti s takhle velkým zařízením by se už mělo podařit vyrobit energeticky ziskovou fúzní elektrárnu Ale vzhledem k tomu, že EU dává víc dotací na zkrášlování zahrádek než na výzkum fúze, tak to asi ještě nějaký pátek potrvá. :-(

0/0
1.4.2011 11:53

Host

Re: RE:

Nevyrobila ani watt, pokud do něčeho nacpu gigawatty a vyleze kilowatt, tak jsem v hodně velkém mínusu. Technické problémy laskavě nesvádějte na dotace, protože je tu pořád jen jeden - jak zajistit, aby se fúzní plazma nedotkla nádoby. Pokud to nejde ani teoreticky (resp. jde to pouze v modelech, které využívají aproximaci), tak žádné peníze praktický dopad mít nebudou.

0/0
1.4.2011 21:39

Host

Re: RE:

Jde to za pomoci magenetickeho pole - ktere ji drzi mimo sten nadoby - nikoliv ze to nejde - spise mate jiz zastarale informace .

A dulezite je - ze vubec probehla - tedy lze ji uskutecnit.

0/0
2.4.2011 17:13

Host

Re: RE:

A kteří odborníci ??? Za odborníky určitě můžeme považovat pracovníky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, www.sujb.cz. Nějak mi tam to přesvědčování chybí, je tam jen jasný popis konkrétní situace a problémů.

Podívej se na pozůstatky po tepelných elektrárnách (zplundrovaná krajina, kyselé deště, síra, hory popelu s mnohem vyšší celkovou radiací), nebo si představ velkou přehradu při zemětřesení o síle 9 stupňů, to by nebylo několik lidí v nemocnici, které po pár dnech pustí.

Takže asi takhle, nic lepšího a čistšího než jádro (zatím) reálně nemáme.

0/0
31.3.2011 13:42

Naviatik

Re: RE:

jestli reagujete na mně, tak tomu nějak nerozmím. Vždyť píšu to samé, nebo ne?;-)

0/0
31.3.2011 13:56

Naviatik

Re: RE:

pardon, omlouvám se za chybu ve svém příspěvku.

200 let je odhadovaná doba při použití současné technologie. Jestliže dojde k nasazení a použití výhradně JE čtvrté  generace, pak nám na pokrytí potřeb lidstva zásoby vydrží až několik tisíc let. Takže uvidíme.

0/0
31.3.2011 14:01

Host

věechno zanedbatelné, všechno v pohodičce, všichni jsou happ

y, že áno, paní Drábová ? [>-]

0/0
30.3.2011 22:06

Host

Re: věechno zanedbatelné, všechno v pohodičce, všichni jsou happ

Kdyby všichni lidé vystupující v TV v EU byli tak rozumní a věcní jako paní Drábová, tak by ta debata byla konečně rozumná a ne samá hysterie....problém je, že dnes v TV dostane prostor každý  "odborník", který o daném tématu ví kulový, ale jen proto, že umí mluvit a vypadá důvěryhodně, tak mu lidí věří.... 

0/0
31.3.2011 10:02

Naviatik

Re: věechno zanedbatelné, všechno v pohodičce, všichni jsou happ

R^

0/0
31.3.2011 13:32

Host

Re: věechno zanedbatelné, všechno v pohodičce, všichni jsou

hahaha. Jestli je tady nějakej "odborník", tak je to Drábová.

0/0
31.3.2011 21:15

Host

Re: věechno zanedbatelné, všechno v pohodičce, všichni jsou

řekl očividně "odborník" na všechno, který dotyčné zjevně nebude sahat ani po kotníky (odborností)...

0/0
1.4.2011 9:39

Host

Zatloukat zatloukat zatloukat...

a když se vše provalí, tak dál zatloukat zatloukat zatloukat.

Japončíci jsou pěkní ptáci, že měli náhradní agregáty  včetně nádrží kousek nad hladinou moře. 30 let jim to vycházelo, teď  na svou hloupost doplácejí...

0/0
30.3.2011 17:33

Seeker-M

Re: Zatloukat zatloukat zatloukat...

TEPCO zveřejňuje několikrát denně hodnoty radiace z areálu elektrárny v desetiminutovém rozlišení. Technické prostory elektrárny jsou zaplavené radioaktivní vodou, takže je dost těžké získat přesné a spolehlivé informace třeba o reaktorech. Devadesát procent zpráv jsou třikrát přemletý kecy, které si vymysleli novináři (viz padesát statečných).

Pokud umíte anglicky, můžete si aktuální zprávy najít na japonských serverech. Pokud ne, můžete dál povykovat, jak Japonci zatloukají, ale problém není v Japoncích.

0/0
30.3.2011 17:48

Host

Re: Zatloukat zatloukat zatloukat...

ty sis přečetl patrně jen nadpis.

Proč měli náhradní zdroje včetně nádrží na naftu tak nízko u moře?

Proto jsou stejní ptáci  jako rusové v černobylu...

0/0
30.3.2011 17:51

stepandix

Re: Zatloukat zatloukat zatloukat...

Jak nízko u moře to podle Vás bylo??? Každý máme asi jiná měřítka.

0/0
30.3.2011 17:53

Host

Re: Zatloukat zatloukat zatloukat...

náhradní zdroje měli dobře, moře bylo vysoko...... ;-)

0/0
30.3.2011 18:00

Host

len tak

a este ked sa podla drabovej nic nedeje preco nejde odvysielat rozhovor pred JE fukusima voda reaktor nerozbila bol to vybuch a ten sa neda dopredu overit.Neviem ze by skusobne nechali buchnut reaktor a vysledky spracovali seriozne.pokus cernobyl nevysiel a beton nie je protokol o skuske.:-/

0/0
30.3.2011 17:21

Wolfling

Re: len tak

Zil jsem v domeni, ze rozumim slovensky, ale zda se, ze jsem se mylil O.O

0/0
31.3.2011 13:32

Naviatik

Re: len tak

Taky tento příspěvek nepobírám. :-/

Ví autor, co chtěl říct?

0/0
31.3.2011 13:34

Host

realita a prax dana casom

Zdravim Vas. Asi ste zabudli preco sa robi jadrovy vyskum a pokusi ktore su nebezpecne ale opakuju ich vsetky staty.No lebo su to pokusi a vysledky sa menia a dodnes nikto nevie co sa za ktorej situacie stane a kolko coho sa uvolni.preto sa pokusy opakuju a vyhodnocuju.Cernobyl zabetonovali a ani do dnes nevedia co sa deje pod sarkofagom len predpokladaju a ziadne pokusy do teraz nedali jasnu odpoved.za atom nikdo ruku do ohna neda tak uvidime ako to preziju japonci a cim to pocitime my.vsetko su dohady a pravdepodobnosti na 100percent to ukaze cas.

0/0
30.3.2011 17:15

Host

Re: realita a prax dana casom

Vzhledem k tomu, že sarkofág kolem černobylské reaktorové budovy je jen děravá plechová bouda, tak moc zabetonovaný není.

0/0
30.3.2011 17:58

Titan no.1

Re: realita a prax dana casom

Lili tam beton a ztvrdlo jim to na plech - no jo, někdo hodně slaví, na zdraví 8-o

0/0
30.3.2011 19:48

Host

Re: realita a prax dana casom

no ja som videl videa z vnutra toho sarkofagu a normalne sa tam pohybovali technici ale ako stare su tie videa tak to netusim

0/0
30.3.2011 23:09

Naviatik

Konspirace!!! prosím toto už ne.

Nebo nám příště napíšete, že to zemětřesení způsobila havárie UFO a radiace je zbytková po jejich přistání....

Černobyl ostatně byla americká sabotáž, to je jasný a tu havárii UFO způsobil HAARP... nenene.... Už přistávají... pomóóóóc!!! 8-o ;-)

0/0
31.3.2011 13:38

Teletabis

No já teda nevim,

ale pokud tu díru udělala tsunami, tak to byla asi hodně tvrdá voda.

0/0
30.3.2011 16:51

Host

Re: No já teda nevim,

R^

0/0
31.3.2011 0:45

Naviatik

Re: No já teda nevim,

tak to byste si měl zkusit skočit z dvaceti metrů placáka do vody. Pak zjistíte, že i voda může být pekelně tvrdá. ;-)

0/0
31.3.2011 13:36

Host

sem klidnej

Podle drabove se nic nedeje. Ja sem klidnej:-P

0/0
30.3.2011 16:20

Host

Re: sem klidnej

Zde v CR skutecne ano !!!

0/0
30.3.2011 16:55

Host

Re: sem klidnej

Co se týče naší situace, tak má Drábová pravdu.

0/0
31.3.2011 9:55

Labaro

Vyspělost japonské techniky je chiméra?

Člověk žijící pod mediálním tlakem má hodně zkreslené představy o okolním světě. Na jednu stranu se objevují senzační zprávy, co všechno dokážou Japonci vyrobit (mám na mysli třeba roboty, poměrně nedávno jeden "vystupoval" i v Praze a komunikoval česky), máme automatické výrobní linky, bezpilotní letadla, výbušniny nám je schopen zlikvidovat pyrotechnický robot, pod vodou uříznout kus ponorky, sbírat vzorky na jiných planetách, ale zřejmě neexistuje žádná technika, která by dokázala nahradit člověka v radioaktivním prostředí a zjistit, případně opravit mechanické závady. Dost mě zaráží, že ani třetí týden po katastrofě jsem zatím nasazení podobné techniky v JE nezaznamenal. 1. Buď to lidstvo takovou techniku ještě nedokáže vyrobit (to se mi nechce věřit) 2. Nikdo s nasazením podobných strojů nepočítal, takže se prostě nevyrobily - asi proto, že by to bylo drahé (tady bych viděl hlavní příčinu a současně i oblast pro konstruktivní působení ekologických aktivistů)

0/0
30.3.2011 14:47

Labaro

Re: Vyspělost japonské techniky je chiméra?

3. Rozsah poškození je už znám, ale je to takovej průser, že se s tím nikdo neodváží jít na veřejnost a my se pravý stav věcí dozvíme, až se nějakým způsobem podaří situaci stabilizovat.

0/0
30.3.2011 14:47

Najdete na iDNES.cz