Diskuze

Virtuální svět je chobotnice. Umělé vztahy nahrazují ty skutečné

Může se stát Česko velmocí ve výrobě ochranných pomůcek? Proč je důležitější mít pro případ krize připravené počítačové programy a výrobní postupy, a nikoliv sklady plné roušek? Nehrozí nám digitální totalita a ztráta soukromí? Odpovědi přináší profesor Ing. Vladimír Mařík (68), DrSc., vědecký šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FV

S prof. Maříkem ve většině věcí souhlasím - zejména pak s tím, že je nutné se přeorientovat ze zastaralé průmyslové ekonomiky na znalostní, ale věci ohledně života ve "virtuálním světě" vidím jinak:

Dokud nebude doba, kdy bude člověk jednat s "boty" tvořenými umělou inteligencí, tak stále je i komunikace i na internetu ve formě člověk-člověk, byť toho člověka nemusíme znát, vidět, případně může být na opačném konci světa (tomu se říká "geografická komprese" umožněná digitalizací), z opačné věkové skupiny ("věková komprese") nebo opačného sociálního statusu. I většina těch šiřitelů desinformací používaných ve vlivových válkách rogue státy nejsou boti, ale jen žoldáci často původně znudění nebo přivýdělek hledající "obyčejní lidé" ze sousedství. Také je třeba si uvědomit, že všechny ty mobily, emaily, facebooky a komunikátory nevedou k atomizaci, ale naopak umožňují lidem získávat informace a formovat se v reálném světě způsobem, jakým by to jinak možné nebylo: nebo si snad někdo myslí, že všechny ty obrovské demonstrace mladých (ať již u nás, v Bělorusku, nebo v rozvojovém světě - např. arabské jaro) by byly možné bez efektivní koordinace na různých těch Telegramech, WhatsAppech a podobných komunikátorech?! Obávám se, že nikoliv, protože by všichni byli závislí informacích z provládních médií a neměli by se jak domluvit.

Proto vidím digitalizaci komunikace pozitivně, neboť v masovém měřítku dokáže využít kreativní potenciál každého jednotlivce, který by jinak zůstal nevyužitý. O to větší nároky to ovšem klade na politiky, neboť mají mnohem menší vliv na změny paradigmat fungování světa než kdykoliv v předchozích dějinách lidsta, proto je nesmírně důležité, aby dokázali se změnami efektivně pracovat nebo se je dokonce snažit předvídat a využívat ve prospěch svých zemí!

0 0
možnosti