Kolik právníků by nasytilo T. rexe? O hodně víc než před dvaceti lety

aktualizováno 
Působivá scéna z Jurského parku, ve které dospělý tyranosaurus sežere zbabělého právníka Donalda Gennara, patří nepochybně k nejpamátnějším. Byť jde jen o výplod fantazie filmařů, paleontologové si položili otázku, zda by právník obřího teropoda zasytil. Jejich výpočet jsme nyní opravili podle nových poznatků.

Paleontologové Michael Brett-Surman a J. O. Farlow se při práci rádi bavili. A protože chtěli pobavit i ostatní, publikovali v roce 1997 „výzkum“ hledající odpověď na otázku, kolik právníků by bylo potřeba k zasycení jednoho tyranosaura po dobu jednoho roku (práce dostupná odsud). 

Jednalo se samozřejmě o recesi, která však zároveň přibližovala dosavadní znalosti o těchto obřích teropodech (skupina převážně dravých dinosaurů pohybujících se po dvou nohách – pozn. red.) a jejich životních zvycích. Dnes může výzkum posloužit i jako dobrá ilustrace toho, jak moc se paleontologie za posledních dvacet let změnila.

Kolik paliva potřebuje tyranosaurus

Začněme odzadu, od výsledku: podle původních autorů by tyranosaurus o odhadované hmotnosti 4,5 tuny potřeboval ročně spořádat téměř 300 právníků o průměrné hmotnosti 70 kilogramů, aby nezemřel hlady. Tedy za předpokladu, že se jednalo o teplokrevného tvora – v případě studenokrevného (ektotermního) teropoda by mu údajně stačilo na každý rok jen 73 absolventů práv dané hmotnosti.

Autoři studie v roce 1997 vycházeli při výpočtu především ze dvou základních informací. Za prvé, jaké bylo množství potravy, které tyranosaurus potřeboval za rok zkonzumovat. Za druhé, jakou „výživnou hodnotu“ má jeden právník určité hmotnosti a objemu těla. Odpověď na druhou otázku je stále stejná, ale změny v té první jsou hlavní důvod, proč se k otázce vracíme.

Přední končetiny tyranosaura působí oproti ohromnému tělu jako miniaturní...

Přední končetiny tyranosaura působí oproti ohromnému tělu jako miniaturní přívěsky, přesto byly dlouhé asi jako paže dospělého člověka a přitom nejméně 3,5krát silnější. Každá z nich dokázala uzvednout zhruba dvousetkilogramový objekt. Ale používal je T. rex vůbec k něčemu?

Vědci předpokládali (i na základě zobrazení samotného tyranosaura ve filmu), že byl obří teropod metabolicky aktivním, teplokrevným zvířetem – což je stále legitimní tvrzení i v roce 2019. Z dnešního pohledu však autoři značně podhodnotili hmotnost tyranosaura, když ji stanovili na deset tisíc liber, tedy na 4 540 kilogramů. Podle nových nálezů a pokroku v oboru se však předpokládá hmotnost velkých jedinců tyranosaura až dvojnásobná.

Při hmotnosti zhruba 4,5 tuny pak vědci dospěli k závěru, že průměrná energetická „spotřeba“ u dospělého tyranosaura byla 3 980 wattů (tj. 3 980 joulů za sekundu). Z tohoto výpočtu bylo dále jednoduchou kalkulací odvozeno, že za rok potřeboval tento obří dravec asi 1,2547 x 1011 joulů. Zbývalo už tedy pouze určit energetickou „výživnost“ jednoho právníka.

Využitelná energie z konzumovaného masa je u těl obratlovců přibližně stejná (asi 7 x 106 joulů/kilogram). Právníky přitom autoři studie nepovažovali za „nenažrané“ a jejich hmotnost stanovili na 150 liber (68,1 kilogramu). „Účinnost“ trávícího traktu masožravců pak stanovili na 90 procent (zhruba devět desetin pozřené biomasy tedy přemění ve vlastní biomasu).

Vynásobením těchto údajů dostaneme číslo pro přibližnou energetickou výživovou hodnotu jednoho právníka, která dělá asi 4,2903 x 108 joulů. Vydělením potravních požadavků dospělého tyranosaura touto hodnotou pak dostaneme konečný počet osob, které potřeboval za rok sníst.

Potřebné množství potravy závisí do značné míry na velikosti dravého živočicha....

Potřebné množství potravy závisí do značné míry na velikosti dravého živočicha. Velcí jedinci tyranosaura by ročně potřebovali spořádat několik stovek tvorů o velikosti dospělého člověka. V jejich době však byli hojní několikatunoví rohatí a kachnozobí dinosauři, kteří byli mnohem vydatnějším zdrojem masité potravy. Zde trojice různě velkých a starých kosterních exemplářů druhu T. rex v expozici Natural History Museum of Los Angeles County.

Výsledek je přibližně 292 právníků, tedy v průměru jeden právník každých 30 hodin. U potenciálního studenokrevného tyranosaura, který by měl výrazně nižší spotřebu energie, byl výsledek zmíněných 73 právníků ročně, tedy jeden každých 117 hodin.

Skromné jídlo pro obřího dravce

Pojďme však tyto údaje aktualizovat. Jak už bylo uvedeno, hmotnost 4 540 kilogramů je výrazně podhodnocená a například u obřího jedince zvaného „Scotty“ byla v letos publikované studii hmotnost odhadnuta na 8 870 kilogramů.

Kolik energie potřeboval tento gigantický exemplář? Stejným výpočtem bychom se dostali k výsledku 6 358,5 wattů za sekundu, a tedy 2,0052 x 1011 joulů za rok. Což znamená asi 467 vykladačů zákona ročně. Jediný dravec by se tedy poměrně výrazně podepsal na právnické populaci celých států. 

Zajímavější je ovšem obecná informace, která z výzkumu plyne. Totiž že tyranosauři ani v případě své pravděpodobné teplokrevnosti nepotřebovali přijímat metráky masa denně, jak si někteří badatelé dříve představovali a jak mohou sugerovat některé filmy, v nichž tyranosauři masakrují výpravy turistů. Pokud dokázali ulovit nebo najít mršinu velkého dinosaura, jako byl kachnozobý edmontosaurus nebo rohatý triceratops, o hmotnosti několika tun, pak jim maso z tohoto zdroje mohlo stačit na mnoho dní. Nepotřebovali lovit velké dinosaury často, pokud by jim i štíhlý právník stačil v podstatě na den.

Ještě zajímavější na výsledku je, že ukazuje, jak rychle a dynamicky se může vyvíjet i obor o tvorech, kteří jsou už dávno vyhynulí. Paleontologie prožívá v jednadvacátém století zlaté časy. Vždyť za jeho necelých dvacet let bylo popsáno více druhů dinosaurů než za celé předchozí dějiny moderní vědy. Je pravdou, že těžiště této vědy se stále více přesouvá mimo Evropu, především do Číny, a snad proto zůstává tento fenomenální pokrok stranou zájmu. Snad (fiktivní) smrt jednoho právníka pomůže poupravit obraz paleontologie v očích veřejnosti.

Text vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Originál naleznete zde.

Autor:
Témata: Tyrannosaurus, T. Rex
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Půlkilometrový talíř běží. Čína otevírá světu svůj obří teleskop

V Číně se chýlí k závěru zkušební období jednoho z největších vědeckých zařízení naší doby. Obří rádiový teleskop bude...

Opíjel se jídlem. Jeho případ může pomoci lidem po celém světě

„Alkoholické“ bakterie, které ve střevech vyrábí vysoké množství alkoholu, jsou možná běžnější, než se čekalo....

Tak se dočkali. Nobelovu cenu získali tvůrci lithiových baterií

Nobelovu cenu za chemii pro rok 2019 si odnesli vědci, o jejichž vítězství se mluvilo již dlouho, autoři...

Najdete na iDNES.cz