Diamanty, Ilustrační foto

Diamanty, Ilustrační foto | foto: Profimedia

Ten "ošklivý" oxid uhličitý může být užitečný. Vyrábí z něj diamanty

  • 127
Kanadští vědci objevili nový, levnější a ekologicky šetrný způsob výroby syntetických diamantů. Jejich nanodiamanty by mohly nalézt využití v mnoha odvětvích.

Oxid uhličitý (CO2) je bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu. Tvoří přirozenou součást zemské atmosféry.

Poslední dobou se o něm povětšinou mluví v souvislosti s globálním oteplováním, neboť CO2 se významně podílí na vzniku skleníkového efektu. Tento jev zřejmě umožnil vznik života na Zemi, na druhé straně ale může přivodit i jeho zkázu.

Diamanty z CO2

Oxid uhličitý ovšem může být i užitečný. Poněkud překvapivý způsob jeho využití k výrobě syntetických diamantů nedávno objevili kanadští vědci. Možnost výroby diamantů z CO2 byla v minulosti mnohokrát diskutována a mnozí specialisté ji až donedávna považovali za nesmysl.

Chemik Daren Swanson po třech letech práce prokázal, že lze využít oxid uhličitý k výrobě diamantů.

Kanadský chemik Daren Swanson se nenechal názory svých kolegů nijak ovlivnit a tvrdošíjně šel za svým cílem. Po třech letech práce experimentálně prokázal, že lze využít oxid uhličitý k výrobě diamantů. Výsledkem jsou sice jen diamantová zrníčka miniaturních rozměrů, ale ani to nijak nesnižuje význam objevu.

Fyzika studené detonace

Swansonovi se podařilo vyrobit diamanty z CO2 metodou zvanou "fyzika studené detonace". Při ní se smíchá suchý led, což není nic jiného než pevná fáze CO2, s dalšími přísadami (jejichž složení je zřejmě tajné) tak, aby vznikla výbušnina.

Výsledná výbušná směs o teplotě -78.5 °C se poté prudce stlačí v ocelovém válci a dojde k jejímu výbuchu. Exploze vytvoří uvnitř válce na zlomky vteřiny obrovský tlak, který způsobí krystalizaci uhlíku ve formě diamantu.

Získaný jemný diamantový prach, kterému jeho objevitelé říkají nanodiamanty, jistě brzy najde široké uplatnění, především ve strojírenských a kovodělných oborech.

Získaný diamantový prach najde široké uplatnění například ve strojírenství a kovodělní výrobě.

Průmyslové podniky ho mohou využít například při výrobě povlaků a obložení nejrůznějších nástrojů, brusných kotoučů či leštících přípravků. Hovoří se i o tom, že by nanodiamanty mohly hrát roli i při dopravě léčivých chemických látek uvnitř lidského organismu.

Ekologicky i ekonomicky výhodná výroba

Výroba syntetických diamantů z oxidu uhličitého by měla být ve srovnání s jinými, v současnosti užívanými metodami levnější a také, což je neméně důležité, i ekologicky šetrnější.

Zajímavé možnosti však skýtá i samotná výbušnina, která se používá k produkci nanodiamantů. Vzhledem k tomu, že nepředstavuje tak vysokou zátěž pro životní prostředí jako například dynamit, mohla by se uplatnit třeba při těžbě nerostů.

Zdroj: www.envirodiamond.com, www.newmaterials.com