Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

STO OBJEVŮ: Splachovací záchod vymyslel poeta ze dvora královny Alžběty

Seriál
Spojení „básník a splachovací záchod“ zní natolik absurdně, že to musí být pravda. První známý autor užitečného zařízení byl veršující dvořan královny Alžběty I. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Splachovací záchod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sir John Harington zřejmě patřil k rozverným chlapíkům. Vystudovaný právník, ale hlavně jeden z Alžbětiných 102 kmotřenců, známý jako „Drzý“, přesto u královny a jejího dvora oblíbený.

Náklonnost si získal nejen svobodomyslným chováním, ale i poezií, byť laděnou v poněkud rabelaisovském tónu, občas za hranicí tehdejších představ o slušné literatuře.

Jenže i Alžbětina shovívavost jednou přetekla. Přispěl k tomu Haringtonův osobitý pokus o překlad heroického eposu Orlando Furioso italského básníka Ariosta. Vyhnat ho od dvora natrvalo se Alžbětě nechtělo, a tak rozhodla, že se nesmí vrátit, dokud nepřeloží celý text.

Považovala to za úkol natolik těžký, že to Harington sám vzdá. Navzdory jejímu očekávání se v exilu do díla pustil, navíc dokázal ještě jednu, mnohem historičtější věc. V Kelstonu si postavil dům a v něm poprvé instaloval svůj senzační vynález – splachovací záchod.

Příliš časný objev

Důmyslné zařízení sestávalo z mísy, na dně s otvorem uzavřeným koženým ventilem. Z nádrže nad mísou se díky systému držadel, pák a závaží vylila voda, ventil se otevřel a neřádstvo odteklo pryč.

V roce 1591 Harington vydal hotový překlad Orlanda Furiosa, královna mu odpustila a v Kelstonu pak drzého kmotřence dokonce navštívila. Při procházce domem jí předvedl své novátorské zařízení a nadšená panovnice ho nejen použila, ale do svého sídla si vyžádala stejné. Což jí Harington v roce 1596 splnil.

100 divů světa

S osobitými žerty ovšem nepřestal. Poznámky ke svému vynálezu později uveřejnil v knize Nový diskurs o vyčichlém předmětu: Metamorfóza Ajaxu. Jenže z textu spíš čišely politické narážky na exkrementy otravující království, jmenovitě na hraběte z Leicesteru.

Harington si za to vysloužil další vyhnání od dvora, ale jeho vtip a osobní kouzlo se postaraly, že ho královna, kterou bavil, zase vzala na milost.

Traduje se, že právě po Haringtonovi se v Anglii splachovacím záchodům někdy říká john. Jenže ani Alžbětina přízeň tehdy nezajistila, aby se hygienický vynález udržel a rozšířil. Na další kolo dějin si musel počkat téměř 200 let.

Jak na zápach?

Poctivě řečeno, likvidování výkalů vodou sahá do minulosti mnohem dál než do 16. století. V západní Indii se našly z časů 2 600 let před naším letopočtem stopy kanálků, kterými protékající voda nečistoty zpod sedátek záchodků odplavovala. Podobnými zařízeními se mohl chlubit i starověký Egypt nebo antický Řím.

Naopak středověk si s hygienou hlavu nelámal. V lepším případě se trousilo do nádob vylévaných na ulici, výsadou hradních sídel se staly vysunuté prevéty čili výsernice. A tak to s hygienou šlo neutěšeně dál včetně alžbětinského Londýna.

Tři otazníky

  • FILMOVÁ HVĚZDA? Duch sira Johna Haringtona se osobně objevil ve slavném animovaném seriálu South Park. Poněkud rozzlobeně předvádí, jak se podle něj má na záchodě sedět.
  • POTOMEK? Fandové Hry o trůny ho znají: jmenuje se Kit Harington a zahrál si poctivého a spravedlivého Jona Snowa.
  • ODBORNÍK? Mezi vynálezci splachovacího záchodu se někdy objevuje jméno Thomase Crappera, ale zasloužil se „jen“ o podstatné vylepšení.

O významné posunutí Haringtonova nápadu se až v roce 1775 postaral skotský hodinář, stavitel varhan, mechanik a matematik Alexander Cumming. Vyřešil to, co Haringtonův prosakující kožený ventil nedokázal: splachovací toaletu obohatil o odtokovou rouru ve tvaru ležícího S.

V jejím ohybu se udržuje sloupec spláchnuté čisté vody, zabraňující šíření zápachu do místnosti. Ano, sifon. Cumming na něj získal patent.

Ale všechno to snažení předpokládalo, hlavně ve městech, dostatek fungující kanalizace. A na tu i Londýn, kdysi Alžbětin a Haringtonův, čekal až do druhé poloviny 19. století. Kontinentální Evropa včetně našich zemí nebyla o nic pokrokovější.

Až mnohem později modernizace splachovacích záchodů pokračovala k dnešním zázrakům, které umějí při sezení hřát, barevně svítit, měřit krevní tlak i hrát něžné melodie.

Portrét Thomase Crappera, popularizátora splachovací toalety v 19. století

Portrét Thomase Crappera, popularizátora splachovací toalety v 19. století

  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru....

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Co se stalo během jedné z nejvýznamnějších událostí ve vývoji života

Vznik a pozdější razantní nástup dinosaurů k suchozemské dominanci je jednou z evolučních hádanek, kterými se...

Nobelovu cenu za chemii získali dva vědci za nástroje pro stavbu molekul

Nobelovu cenu za chemii letos získali vědci Benjamin List z německého Max-Planck-Institutu a David MacMillan z...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

STO OBJEVŮ: Kostka pana Rubika se stala nejproslulejším hlavolamem

Seriál Hlavolam z barevných krychliček zasáhl koncem sedmdesátých let minulého století jako smršť všechny generace. Získal...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....