Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Splachovací záchod vymyslel poeta ze dvora královny Alžběty

Seriál
Spojení „básník a splachovací záchod“ zní natolik absurdně, že to musí být pravda. První známý autor užitečného zařízení byl veršující dvořan královny Alžběty I. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Splachovací záchod. Ilustrační snímek

Splachovací záchod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sir John Harington zřejmě patřil k rozverným chlapíkům. Vystudovaný právník, ale hlavně jeden z Alžbětiných 102 kmotřenců, známý jako „Drzý“, přesto u královny a jejího dvora oblíbený.

Náklonnost si získal nejen svobodomyslným chováním, ale i poezií, byť laděnou v poněkud rabelaisovském tónu, občas za hranicí tehdejších představ o slušné literatuře.

Jenže i Alžbětina shovívavost jednou přetekla. Přispěl k tomu Haringtonův osobitý pokus o překlad heroického eposu Orlando Furioso italského básníka Ariosta. Vyhnat ho od dvora natrvalo se Alžbětě nechtělo, a tak rozhodla, že se nesmí vrátit, dokud nepřeloží celý text.

Považovala to za úkol natolik těžký, že to Harington sám vzdá. Navzdory jejímu očekávání se v exilu do díla pustil, navíc dokázal ještě jednu, mnohem historičtější věc. V Kelstonu si postavil dům a v něm poprvé instaloval svůj senzační vynález – splachovací záchod.

Příliš časný objev

Důmyslné zařízení sestávalo z mísy, na dně s otvorem uzavřeným koženým ventilem. Z nádrže nad mísou se díky systému držadel, pák a závaží vylila voda, ventil se otevřel a neřádstvo odteklo pryč.

V roce 1591 Harington vydal hotový překlad Orlanda Furiosa, královna mu odpustila a v Kelstonu pak drzého kmotřence dokonce navštívila. Při procházce domem jí předvedl své novátorské zařízení a nadšená panovnice ho nejen použila, ale do svého sídla si vyžádala stejné. Což jí Harington v roce 1596 splnil.

100 divů světa

S osobitými žerty ovšem nepřestal. Poznámky ke svému vynálezu později uveřejnil v knize Nový diskurs o vyčichlém předmětu: Metamorfóza Ajaxu. Jenže z textu spíš čišely politické narážky na exkrementy otravující království, jmenovitě na hraběte z Leicesteru.

Harington si za to vysloužil další vyhnání od dvora, ale jeho vtip a osobní kouzlo se postaraly, že ho královna, kterou bavil, zase vzala na milost.

Traduje se, že právě po Haringtonovi se v Anglii splachovacím záchodům někdy říká john. Jenže ani Alžbětina přízeň tehdy nezajistila, aby se hygienický vynález udržel a rozšířil. Na další kolo dějin si musel počkat téměř 200 let.

Jak na zápach?

Poctivě řečeno, likvidování výkalů vodou sahá do minulosti mnohem dál než do 16. století. V západní Indii se našly z časů 2 600 let před naším letopočtem stopy kanálků, kterými protékající voda nečistoty zpod sedátek záchodků odplavovala. Podobnými zařízeními se mohl chlubit i starověký Egypt nebo antický Řím.

Naopak středověk si s hygienou hlavu nelámal. V lepším případě se trousilo do nádob vylévaných na ulici, výsadou hradních sídel se staly vysunuté prevéty čili výsernice. A tak to s hygienou šlo neutěšeně dál včetně alžbětinského Londýna.

Tři otazníky

  • FILMOVÁ HVĚZDA? Duch sira Johna Haringtona se osobně objevil ve slavném animovaném seriálu South Park. Poněkud rozzlobeně předvádí, jak se podle něj má na záchodě sedět.
  • POTOMEK? Fandové Hry o trůny ho znají: jmenuje se Kit Harington a zahrál si poctivého a spravedlivého Jona Snowa.
  • ODBORNÍK? Mezi vynálezci splachovacího záchodu se někdy objevuje jméno Thomase Crappera, ale zasloužil se „jen“ o podstatné vylepšení.

O významné posunutí Haringtonova nápadu se až v roce 1775 postaral skotský hodinář, stavitel varhan, mechanik a matematik Alexander Cumming. Vyřešil to, co Haringtonův prosakující kožený ventil nedokázal: splachovací toaletu obohatil o odtokovou rouru ve tvaru ležícího S.

V jejím ohybu se udržuje sloupec spláchnuté čisté vody, zabraňující šíření zápachu do místnosti. Ano, sifon. Cumming na něj získal patent.

Ale všechno to snažení předpokládalo, hlavně ve městech, dostatek fungující kanalizace. A na tu i Londýn, kdysi Alžbětin a Haringtonův, čekal až do druhé poloviny 19. století. Kontinentální Evropa včetně našich zemí nebyla o nic pokrokovější.

Až mnohem později modernizace splachovacích záchodů pokračovala k dnešním zázrakům, které umějí při sezení hřát, barevně svítit, měřit krevní tlak i hrát něžné melodie.

Portrét Thomase Crappera, popularizátora splachovací toalety v 19. století

  • Nejčtenější

Nejtěžší je sestup k vraku. Potápěči líčí detaily z identifikace ponorky U-72

Exkluzivně

Na konci června ohlásila česká potápěčská skupina Czech Diving Team úspěch, který vyřešil jednu z posledních záhad první světové války na Jadranu. V hloubce 85 metrů s jistotou identifikovali vrak...

5. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

Start Ariane 6 – kterak evropská kosmonautika dosáhla úrovně Severní Koreje

Pokud se podíváme na statistiku kosmických startů v roce 2023, tak v ní najdeme dvě entity, které uskutečnily tři starty do vesmíru. Evropa a Severní Korea. Což hodně vypovídá o stavu, do jakého se...

10. července 2024  17:49

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte vesmírné objekty podle obrázků?

Existuje řada krásných záběrů nebo jinak unikátních objektů v blízkém i vzdálenějším vesmíru, které pořídily dalekohledy umístěné ve vesmíru nebo sondy, které zkoumají Sluneční soustavu. Některé z...

11. července 2024

Podívejte se na elektrické létající taxi. Bude sloužit na olympiádě

Plovoucí přistávací plocha na řece Seině a lety elektrického létajícího taxi budoucnosti. Němečtí vývojáři společnosti Volocopter budou létat v rámci Letních olympijských her v Paříži se svým...

12. července 2024  12:45

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

KVÍZ: Poznáte vesmírné objekty podle obrázků?

Existuje řada krásných záběrů nebo jinak unikátních objektů v blízkém i vzdálenějším vesmíru, které pořídily dalekohledy umístěné ve vesmíru nebo sondy, které zkoumají Sluneční soustavu. Některé z...

11. července 2024

Zálohujte data nejen v notebooku správně, abyste se pak netloukli do hlavy

Premium

Zálohování dat je důležitou součástí jejich ochrany. Může vám to přijít jako zbytečné, nudné nebo donekonečna neustále se opakující. Pokud však uděláte následující, již se o zálohování nebudete muset...

11. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...