Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

STO OBJEVŮ: Pračka zachránila domácnosti od dřiny, ale že jí to trvalo

Seriál
Pračka. Schválně, zkuste dnes najít domácnost, kde ještě nepřebrala tu nutnou, namáhavou a – přiznejme si – otravnou práci. Ale že jí to trvalo! Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Automatická pračka navždy změnila náročnost domácího praní. Ale nechala na sebe...

Automatická pračka navždy změnila náročnost domácího praní. Ale nechala na sebe dlouho čekat... ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Strčit prádlo dovnitř, zaklapnout dvířka, zvolit program, zmáčknout knoflík… a můžeme jít. Co by za to dali naši předkové.

Odkdy lidstvo pere, nevíme. Možná od chvíle, kdy utkalo první halenu. A vyzkoušelo dost způsobů. Nohama prádlo ve vodě produpávalo. Bušilo jím o kameny, aby uvolnilo špínu, nebo naopak dřevěnými tlouky bušilo do něj. Na nečistoty zkoušelo leccos včetně moči.

Značný pokrok přinesla v 18. století valcha. Vydržela dlouho, leckdo z nás ji ještě pamatuje. Ale pořád zůstávala dřina, která zrodila i speciální povolání: pradlena.

Točíme klikou

A pračka? První mechanický britský patent nesl rok 1691. Od 18. století se vršily další modely a v historii se objevuje řada jmen. Mezi nimi hlavně Jacob Schäffer a Edward Beetham, muž, který nápad koupil, pak ho rozvinul a přidal účinnou propagaci.

Tehdejší pračky vesměs představovaly dřevěnou nádrž s lopatkami uvnitř, umělými prsty nebo válci, které prádlem míchaly. Později se přidaly bubnové pračky, jimiž se otáčelo. Velké nadšení z těch průkopnic nevládlo, často prádlo poškozovaly, navíc se klikou točilo ručně.

Byl to krok vpřed, ale pořád vyžadoval fyzickou práci. Elektromotor, který si v roce 1888 dal patentovat Nikola Tesla, nabídl šanci i pračkám. Zpočátku se pouze připojoval namísto kliky, teprve časem došlo na pračku rovnou pro elektřinu konstruovanou.

O to, kdo první přišel s myšlenkou zapojit elektrický proud do praní, se vedou spory. A odpověď se možná nenajde. K prvenství se s datem 1906 hlásila kupříkladu newyorská Nineteen Hundred Washer Co., tehdy už zkušený výrobce ručně ovládaných praček.

Na seznamu patentů figuruje v roce 1907 taky jistý L. P. Willsea, který svůj vynález charakterizoval jako „odstředivý stroj“ prohánějící vodu přes prádlo odstředivým tlakem.

Dlouho se pralo v ruce, v potoce a na valše, poté v pračce s klikou. Vynález automatické pračky nechal na sebe dlouho čekat. Dobová ilustrace

Pravý vynálezce?

Na zmíněném seznamu se objevují ještě další tři jména, než dojdeme k Alvovi J. Fisherovi a roku 1910. Většina zdrojů uvádí právě jeho jako pravého vynálezce elektrické pračky. Možné to je. V roce, kdy získal patent, jeho pračky Thor už čtyři roky komerčně vyráběla chicagská Hurley Electric Laundry Equipment Company, kde Fisher pracoval.

Tři otazníky

  • POKROK V EKOLOGII? Nabídla ho v roce 2007 technologie Xeros, vyvinutá v Leedsu. Špínu absorbují kuličky ze znovu použitelného nylonu s pomocí pouhé desetiny vody nutné v běžných pračkách.
  • NEPLATÍ? Prvenství A. J. Fishera ve vynálezu elektrické pračky odmítá L. Maxwell, majitel sbírky víc než 1 500 praček, zapsané v Guinnessově knize.
  • TAKY „NÁPAD“? V roce 1885 získala Sarah Sewell patent na pračku pohybující prádlem díky vahadlům, na jejichž koncích se houpaly děti.

V popisu k patentu stojí, že „perforovaný válec je otočně namontován uvnitř vany obsahující prací vodu“. Navíc patent už zmiňoval zajímavou vychytávku, kterou první pračky Thor ještě neměly: po osmi otočkách buben vždy rotoval v protisměru, aby se prádlo nespojilo do kompaktní hmoty. I to známe z dnešních praček.

Co naopak první elektrické pračky moc nezvládaly, byla manipulace s vodou. Plnění, vypouštění, vyváření, máchání, ždímání. Člověk u toho pořád musel být a pořád se trochu nadřel. I když se časem v elektrických pračkách objevilo ohřívání nebo se přidala odstředivka, velký kus fyzické práce a nutná přítomnost člověka zůstávaly. I to si leckdo z nás pamatuje.

Vývoj pokračoval. Už v roce 1937 se pod jménem Bendix objevila první automatická pračka s časovačem fází. Tehdy se ještě kotvila k podlaze, protože nebezpečně „chodila“. Hlavním úkolem výrobců bylo snížit cenu a dostat ji tak do běžných domácností.

Stalo se od 50. let. Co dál? Chytré dávkování vody i pracích prostředků, vestavěné sušičky, ovládání přes wi-fi… U spouštění pračky už ani nemusíme být. Jen to vyndávání a skládání prádla je tu dál s námi.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 41 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 6 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Jsou tu už skoro 40 let. Pamatujete si na starší verze Windows?

v diskusi je 31 příspěvků

27. května 2024

Operační systém Windows příští rok oslaví 40 let od svého vzniku. Za tu dobu si prošel mnoha...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...