Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Psychoanalýza se stala zaklínadlem minulého století

Seriál
To slovo se stalo ve 20. století takřka zaklínadlem: psychoanalýza. Máloco tak významně zasáhlo myšlení minulého století jako objev Sigmunda Freuda. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend DNES.
Sigmund Freud, který patřil mezi nejvýznamnější židovské intelektuály, žil v...

Sigmund Freud, který patřil mezi nejvýznamnější židovské intelektuály, žil v letech 1856 až 1939. Holešov nikdy nenavštívil, ale nyní tam bude mít sochu. | foto: Profimedia.cz

Kudy nahlédnout do hlubin lidského vnitřního světa? Přišel na to „vynálezce“ psychoanalýzy Sigmund Freud. Nešlo přitom primárně o jeho legendární pohovku, ta byla jen šikovnou pomůckou. Nešlo prvoplánově ani o sexualitu, která je s jeho metodou často spojována.

Freud s pacienty vedl volný, opakující se dialog. Prostřednictvím vyprávění, asociací a hlavně líčení snů se dostával k jejich dávným, hluboko v nevědomí zasutým zážitkům. A právě v jejich pojmenování viděl cestu, jak pacientovi pomoci očistit se od traumat.

Aby člověka dostatečně uvolnil, nechával ho ležet na gauči a sám seděl za jeho hlavou. Tak do dějin vstoupila slavná Freudova vyšetřovací pohovka.

Sex versus vtipálci

Základy psychoanalýzy a psychoterapie byly na světě. Freud k tomu stanovil nebo upevnil řadu pojmů. Pro jeho terapii bylo důležité rozdělení vrstev psychiky na vědomí, předvědomí a nevědomí, v němž hledal potlačené zdroje traumat. Zdroj energie člověka pak viděl v sexualitě a potřebě destrukce, agresivity.

Sexualita? V případech pacientů to byly špatné vzpomínky, které se jí týkaly. Zpočátku na ni velmi sázel. Utvrzovali ho v tom lidé trpící traumaty, jejichž kořeny nacházel v takto laděném nepříjemném, až drsném zážitku v dětství.

A i když sám časem přestal vliv sexuality démonizovat, to krátké spojení už na něm ulpělo, nejen v průpovídkách vtipálků. „Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde…“ Absolvent přírodních věd na vídeňské univerzitě se původně podílel na výzkumu nervového systému, zásadním se pro něj stal studijní pobyt v pařížské nemocnici. Přesněji setkání se syndromem hysterie a jejím léčením pomocí hypnózy.

100 divů světa

K dalším úvahám ho inspiroval vídeňský kolega Josef Breuer, který se nesnažil hypnózou jen léčit, ale hlavně její pomocí vysledovat příčiny nemoci. Metoda Freuda velmi zaujala. I když sám hypnózu brzy opustil, zůstal přesvědčený: nejdůležitější je pacientovi naslouchat. Je třeba dostat se do prehistorie jeho psychických potíží. K zasutým zážitkům, potlačeným vzpomínkám čili ke kořenům nemoci, o nichž soudil, že leží kdesi v nevědomí.

„Potlačené emoce bohužel nezanikají. Byly pouze donuceny mlčet. A z hloubi duše člověka stále ovlivňují,“ napsal.

Klíč k člověku

Freud citelně pomohl pohnout přístupem k lidem trpícím psychickými traumaty a vyloženě psychicky nemocným. Terapie na základě rozhovoru ostře kontrastovala s tehdy často drastickými způsoby léčby.

Tři otazníky

  • MORAVAN? Na svět Freud přišel a do tří let žil v Příboru. V rodném domě najdete muzeum a před ním měděnou pohovku, symbol jeho vyšetřovací praxe.
  • VTIPÁLEK? Freud proslul vtipem. Například tvrdil: „Předtím, než si diagnostikujete depresi a nízké sebevědomí, ujistěte se, prosím, že nejste obklopeni blbci.“
  • RODINA? S manželkou Marthou měl šest dětí, v jeho stopách šla Anna, která se stala významnou psychoanalytičkou.

Ale nesetkával se jen s nadšením. Se svým vyhroceným přesvědčením o roli nevědomí, sexuality, oidipovského komplexu i se svými terapeutickými postupy narazil i na kritiku. Jeho psychoanalýze bylo vytýkáno leccos – od přílišné subjektivity po špatnou možnost vědeckého ověření.

Přesto se stal natolik uznávanou osobností, že mu to zachránilo život. Byl Žid a po německém anšlusu Rakouska v roce 1938 mu hrozilo nebezpečí. Díky přátelům a diplomatickým zásahům z USA mohl emigrovat. Rok nato v Londýně zemřel.

O jeho psychoanalýzu se dodnes vedou spory. Moderní medicína řadu Freudových předpokladů vyvrátila, což kritikům hraje do karet. Ale nic to nemění na tom, že jeho objev specifické cesty do duše člověka mimořádně ovlivnil moderní pohled na příčiny lidského jednání a uvažování.

Freud ve své pracovně

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...