Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

STO OBJEVŮ: Nejstarší obraz bez barev a štětce kreslilo slunce. Na dvoře

Seriál
Pohled z okna v Le Gras. Shluk mlhavých tvarů je nejstarší známý snímek zachycující přirozený svět. Roku 1826 se tak zrodil fenomén fotografie. Tehdy se jí říkalo heliografie čili kresba sluncem. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

View from the Window at Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce | foto: Wikipedia.org, public domain

Muž, který mířil svou camerou obscurou z okna na dvůr statku Le Gras ve francouzské vesnici Saint-Loup-de-Varennes, se jmenoval Joseph Nicéphore Niépce. Sotva mohl tušit, že jeho dílko bude jednou zařazeno mezi sto fotografií, které změnily svět.

Niépce, předčasně penzionovaný důstojník Napoleona Bonaparta, byl stejně jako mnoho jeho současníků posedlý objevováním. Sestrojil třeba velociped s nastavitelným sedlem, ale víc ho zaujala litografie. Sám byl nevalný malíř, hledal tedy způsob, jak trvale zachytit obrazy promítané na podklad tehdy populární camerou obscurou.

Asfaltový nápad

Vyhlazený kámen, později sklo nebo cín pokrýval různými materiály a zkoušel, který je schopen obraz zafixovat. Dopracoval se k druhu asfaltu, u něhož zjistil, že osvětlené plochy ztvrdnou natolik, že se nedají směsí levandulového oleje a terpentýnu vymýt, zatímco neosvětlený měkký asfalt ano. Zachycená hra světla a stínu ve výsledku na podkladu zůstala.

Na nápadu, který zveřejnil už v roce 1802, pracoval dlouho dál, než se mu podařilo získat první kvalitnější otisk: v roce 1822 na skleněnou desku s asfaltem promítl a zachytil rytinu obrazu papeže Pia VII.

Deska se bohužel brzy rozbila, ale Niépce měl stejně jiný sen: trvale zafixovat obrazy přírody, které by camerou obscurou na asfaltový podklad promítal.

Stalo se jednoho letního dne v roce 1826. Na cínovou desku o rozměrech zhruba 20 × 16 centimetrů zaznamenal z okna pohled do dvora – na budovy, střechy a vzdálenou hrušeň. Asfaltový potah desky osvětloval plných osm hodin, což dokládají stíny rozložené po obou stranách dvora.

Šťastný Niépce, který svůj vynález nazval heliografií čili kreslením sluncem, obrázek odvezl do Anglie s nadějí, že bude oceněn a získá mu chybějící peníze. Královská akademie, jíž odmítl prozradit detaily svého nápadu, ho ovšem odmítla.

Zato nadchl ilustrátora přírody Francise Bauera, který v heliografii shledal velkou budoucnost. Niépceho obrázek si nechal. Snímek později putoval po dalších majitelích, ale časem zůstal uložen kdesi v pozůstalostech a zapomnělo se na něj.

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837 zobrazuje zátiší z Daguerrova...

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837 zobrazuje zátiší z Daguerrova ateliéru.

Za nejstarší dochovanou fotografii byl dlouho považován jiný Niépceho snímek, Prostřený stůl z roku 1829. Až v roce 1952 objevil po několika letech hledání Pohled z okna historik fotografie Helmut Gernsheim. Na zadní straně našel od Francise Bauera napsáno: „První úspěšný pokus Monsieura Niépceho, který trvale fixoval obraz přírody.“

Ať žije Daguerre!

Vynález, kterým fotografie vykročila na úspěšnou cestu, Niépcemu bohatství nepřinesl. Časem tedy přistoupil na spolupráci s další legendou fotografické historie – Louisem Daguerrem. I on měl za sebou první kroky kreslení světlem.

Tři otazníky

  • KDE JE POHLED TEĎ? Po neúspěšném jednání s Anglií prodal H. Gernsheim Pohled z okna v Le Gras Centru Harryho Ransoma, součásti Texaské univerzity v Austinu.
  • NEJSTARŠÍ SNÍMEK? V roce 2002 se ve Francii našla Niépceho fotografie odhadovaná na rok 1825, tedy starší než Pohled z okna. Nejde však o obraz přírody, nýbrž o kopii rytiny chlapce vedoucího koně.
  • KDY PŘIŠEL DIGITÁL? Historie digitálního záznamu obrazu sahá do 50. let 20. století. Významně ji v roce 1969 posunuli američtí vědci G. Smith a W. Boyle.

Daguerre, který je mnohými považován za pravého otce fotografie, proslul objevem, že obraz na osvícených deskách pokrytých vrstvičkou jodidu stříbrného lze vyvolat parami rtuti. K ustálení stačil roztok kuchyňské soli. Spolu s tím se mu zdařilo zkrátit expoziční dobu z několika hodin na užitečnější minuty.

Praktičtější a kvalitnější daguerrotypie se stala módní senzací. S ní se však dalo docílit vždy jediného obrázku.

To napravil další hrdina počátků fotografie, Angličan William Talbot. Po dlouhých experimentech s různými chemikáliemi docílil toho, že na chemicky připraveném papíře vyvolal negativní obraz, který se pak zkopírováním na další chemicky připravený papír proměnil v pozitiv.

Dalo se to opakovat, rodil se proces negativ–pozitiv. Velká zásluha, díky které byl Talbot spolu s Niépcem a Daguerrem v roce 1966 uveden do fotografické Síně slávy.

100 divů světa

Největší veletrh spotřební elektroniky CES, který se tradičně koná v Las Vegas, proběhne letos zcela online v termínu 11.-14. 1.

  • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Tři cestující přišli o hlavu. Nehoda, která dopadla lépe, než mohla

Před 30 lety došlo v Detroitu k nevšední události. Byla to nehoda, do které se zapletly dva stroje jedné letecké...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Největší a nejstarší z objevů, zkrocení ohně, spasil lidstvo

Seriál Kdy přesně člověk zkrotil oheň a začal jej používat jako zdroj tepla, světla a lepší potravy? Nevíme. Zato je jasné, že...

ROZSTŘEL: Česko je v nanotechnologiích na špici. Ale co z toho bude?

Nová chrupavka pro vaše bolavá kolena či kůže pro pacienty s popáleninami. To jsou cíle, na kterých pracuje český...

Český badatel řeší záhadu štěchovické atomovky. Stopy vedou do Německa

Premium Badatel Jaroslav Mareš rád rozplétá záhady českých dějin. Během posledního roku se věnoval legendárnímu příběhu...

Odvážný covidový experiment. Vědci navrhují očkování jednou dávkou

Mohla by stačit jedna dávka vakcíny místo dvou? Známý kritik amerického přístupu ke zvládnutí pandemie navrhuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...