Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

STO OBJEVŮ: Mendělejevova tabulka se stala základním kamenem chemie

Seriál
Skoro všichni si ze školy pamatujeme, že existuje Mendělejevova tabulka. Skoro nikdo však pořádně netuší, k čemu je tato periodická soustava prvků vlastně dobrá. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Čestný ředitel laboratoře jaderné reakce, Georgy Flyorov (vlevo) a akademik Akademie věd SSSR Yury Oganesyan. Společný institut pro jaderný výzkum (Periodická tabulka prvků Dmitrije Mendělejeva). | foto: Profimedia.cz

Pokud se chcete naučit hrát na kytaru nebo na klavír, na amatérské úrovni se klidně obejdete i bez not. Ale musíte pochopit to základní – na klávesách nebo na hmatníku jsou jednotlivé tóny seřazeny od nejnižšího po nejvyšší.

Hudba má prostě řád, umožňující vytvořit melodii. Jinak by to nebyla hudba, ale hluk. Asi jako když taháte kočku za ocas nebo řežete dřevo na kvílící cirkulárce.

Až do 6. března 1869 chemici připomínali ignoranty či blázny, pokoušející se hrát na hudební nástroj s chaoticky zpřeházenými klávesami či strunami. Znali sice jednotlivé chemické prvky, ale nechápali, že se za nimi skrývá řád.

Traduje se, že ruskému vědci Dmitriji Ivanoviči Mendělejevovi se periodická tabulka s vodorovnými a svislými sloupci zjevila ve snu. Jestli je to pravda, to se nikdy nedozvíme.

Mendělejev každopádně navázal na práce celé řady chemiků, kteří se prvky podle vlastností pokoušeli seřadit před ním. Jeho systém se ukázal jako nejlepší. Proto se prosadil a proto se jmenuje po něm.

Bílá místa

To, co na první pohled vypadá odtažitě, složitě a vědátorsky, se stalo základem moderní chemie, bez které by naše životy byly zcela jiné. Ruský chemik prvky přehledně seřadil podle rostoucí hmotnosti jejich atomů.

Je to podobné, jako když si doma uklidíte v knihovně, v šatně nebo v dílně. Díky vytvoření systému hned víte, kam pro co sáhnout a jak to najít i potmě, když vypadne proud. Až později se zjistilo, že hmotnost atomů je dána rostoucím počtem protonů v jejich jádře (takzvaným protonovým číslem).

Mendělejev o protonech ještě nic nevěděl (byly objeveny až dvanáct let po jeho smrti). Všiml si ale, že se v jeho tabulce přehledně a logicky mění různé chemické a fyzikální vlastnosti jednotlivých prvků.

Třeba oxidační číslo, elektronegativita nebo redoxní a acidobazické vlastnosti. K čemu to bylo dobré?

Rusovi to umožnilo předpovědět nové prvky, které v jeho době zatím ještě nebyly vědě známy. Dosud volná místa v tabulce pak byla postupně obsazována například galliem, skandiem nebo germaniem.

Periodická tabulka prvků Dmitrije Mendělejeva z roku 1871

Periodická tabulka prvků Dmitrije Mendělejeva z roku 1871

Lovci transuranů

Později začali vědci nové prvky sami vyrábět, což se dá udělat třeba bombardováním jader už existujících prvků atomy jiných prvků. Používá se k tomu cyklotron nebo urychlovač a vznikají stále těžší a těžší prvky se stále více protony. Protože v tabulce leží až za uranem (prvkem s 92 protony), říká se jim transurany. Už v polovině minulého století to bylo třeba americium, berkelium nebo californium.

Tři otazníky

  • PROČ NEMÁ NOBELOVU CENU? V roce 1906 ho na ni navrhli, ale komisi to rozmluvil švédský chemik Svante Arrhenius, který s geniálním Rusem vedl odborné spory.
  • VĚČNÁ SLÁVA? V roce 1955 byl v laboratoři univerzity v americkém Berkeley vyroben prvek s protonovým číslem 101. Získal název mendělevium.
  • DOSTAL SE DO NEBE? V jistém smyslu ano - na Měsíci nese jeho jméno kráter Mendělejev, který má průměr přes 300 kilometrů.

Postupně se objevilo několik stále přesnějších a podrobnějších variant periodické tabulky. Ta současná má 118 prvků uspořádaných do 18 skupin a 7 period. Přičemž 94 z nich (od vodíku po plutonium) se vyskytuje na světě přirozeně, zatímco 95. (americium) a další už byly vyrobeny uměle.

Hon na prvky pořád pokračuje, ale je stále obtížnější. Čím dál těžší prvky jsou totiž také čím dál nestabilnější. Často se jich podaří vyrobit jen několik málo atomů, které se navíc takřka okamžitě zase rozpadnou.

Praktický význam to nemá (nebo o něm zatím nevíme), ale umožňuje to lépe pochopit, na jakých principech příroda funguje. A taky si tak trochu hrát na boha.

100 divů světa
Autor:
  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Proč se volební modely a předpovědi tak často pletou

Proč se konečné výsledky voleb liší od průběžných volebních průzkumů? Každý předvolební průzkum je do značné míry...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

STO OBJEVŮ: Kostka pana Rubika se stala nejproslulejším hlavolamem

Seriál Hlavolam z barevných krychliček zasáhl koncem sedmdesátých let minulého století jako smršť všechny generace. Získal...

Čtvrté hromadné vymírání na konci triasu udělalo z dinosaurů vládce pevnin

Na přelomu triasu a jury před 201 miliony let nastalo jedno z největších vymírání druhů v historii Země. Byla to...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...