Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

STO OBJEVŮ: Kalašnikov je zbraň, která postřílela nejvíc lidí na světě

Seriál
Žádnou jinou zbraní nebylo zastřeleno tolik lidí. Po celém světě rozšířená sovětská útočná puška AK-47 vzbuzuje kontroverze rovněž otázkami po svém původu. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Útočná puška AK-47 přezdívaná kalašnikov má na svědomí miliony životů po celém...

Útočná puška AK-47 přezdívaná kalašnikov má na svědomí miliony životů po celém světě. | foto: Profimedia.cz

V říjnu 2017 byla v Moskvě slavnostně odhalena socha Michaila Kalašnikova – vynálezce automatické pušky AK-47, daleko známější pod neoficiálními názvy kalašnikov či kalach. Konstruktér slavné zbraně byl v té době už čtyři roky mrtev. V požehnaném věku 94 let zemřel nikoli na střelné zranění, ale na plicní embolii.

Před smrtí ho pronásledovaly výčitky svědomí a pochybnosti. „Moje duševní bolest je nesnesitelná,“ napsal Kalašnikov pravoslavnému patriarchovi Kirillovi. „Je to stále jedna nevyřešená otázka: kolik lidí připravil můj automat o život a jsem vinen smrtí těchto lidí, byť nepřátel?“

Patriarcha prý starému muži odpověděl, že pokud zbraň slouží k obraně vlasti, stojí církev za jejím konstruktérem i za vojáky, kteří ji používají. Otázkou zůstává, jak je tomu v ostatních případech. I víc než sedmdesát let po svém vynálezu je totiž AK-47 jednou z nejoblíbenějších zbraní teroristů, diktátorských režimů, narkobaronů a dalších „zlých mužů“ celého světa.

Povedený kompromis

Pro AK-47 bychom správně měli používat množné číslo. Takzvaný „Kalašnikovův automat vzor 1947“ totiž během skoro tři čtvrtě století prošel tolika proměnami a modifikacemi, že se v tom vyznají jen specialisté na zbraně. Vyráběl a vyrábí se v desítkách zemí světa, s licencí i „načerno“.

A příběh ani zdaleka nekončí. V prosinci 2018 se v Rusku do sériové výroby dostala nová útočná puška AK-12, která je vlastně jen přepracovanou a vylepšenou AK-47. Místo dřeva jsou použity plasty a dá se připojit spousta moderního příslušenství. Ovšem základní princip zůstává stejný.

Častým omylem je tvrzení, že AK-47 je samopal. Ve skutečnosti jde o útočnou pušku. V čem je rozdíl? I samopal je automatický – umožňuje střelbu dávkami bez průběžného natahování závěru po každém výstřelu.

Používá ale pistolový náboj, který je proti puškovému náboji kratší, menší a mívá zaoblenou kulku. Tato lehká zbraň umožňující střelbu „od boku“ má výhodu při boji na krátkou vzdálenost a v nepřehledném terénu. Tedy třeba ve městě nebo v zákopech, kde je nejefektivnější „kropení“ bez míření.

100 divů světa

Válečné konflikty se však vedou spíš ve volné krajině. Střelec tam potřebuje zbraň s větším dostřelem (zhruba kolem 300 metrů) a s možností přesnějšího míření, což samopal neumožňuje. Ale ani klasická puška tomu příliš nevyhovuje. Zaprvé se musí po každém výstřelu znovu nabít, zadruhé je příliš dlouhá a zatřetí má příliš velký zpětný ráz.

Kompromisem se proto postupně stala takzvaná útočná puška. Používá větší a výkonnější puškový náboj než samopal (i když většinou zkrácený) a sama je také zkrácená. A přesně to splňuje AK-47. Navíc jde o produkčně velmi levnou zbraň, která je rychle připravena ke střelbě a je odolná a spolehlivá.

Při střelbě dávkou má kadenci až 600 ran za minutu. I proto jde podle Guinnessovy knihy rekordů o nejrozšířenější zbraň světa.

Kdo od koho opisoval?

Prokousat se „rodokmenem“ AK-47 není jednoduché, ale základní příběh by se dal shrnout následovně. Začátkem druhé světové války začala sovětská armáda zavádět do výzbroje poloautomatické a automatické (samonabíjecí) pušky. Několik typů těchto pěchotních zbraní inspirovalo německého konstruktéra Hugo Schmeissera k vytvoření útočné pušky StG 44. Ve své době byla převratem, respektive vzorem všech pozdějších útočných pušek.

Tři otazníky

  • KOLIK LIDÍ AK-47 USMRTILA? Přesně se to neví, odhaduje se, že kulkou z „kalacha“ každoročně zemře asi 250 tisíc lidí.
  • KOLIK KONSTRUKTÉR VYDĚLAL? Vlastně nic, v tehdejším SSSR něco jako patenty neexistovalo. Kalašnikov dostával běžný důchod.
  • KOLIK AK-47 BYLO VYROBENO? Celosvětová čísla produkce se za 70 let blíží 100 milionům.

Nápadně se podobá i pozdější AK-47, a to včetně charakteristicky zakřiveného zásobníku. StG 44 však nacisté nestihli vyrobit dostatečný počet kusů. Do výzbroje začala být zaváděna až v roce 1944, takže druhou světovou válku už zásadním způsobem nezvrátila.

V červenci 1945 padla dokumentace zbrojovky v německém Suhlu do rukou Rudé armády a její ředitel Schmeisser byl unesen do Sovětského svazu. Tam už v té době Michail Kalašnikov pracoval na vývoji nové automatické zbraně pro pěchotu.

Vlastně za to mohla přesná střelba německých dělostřelců. Kdyby nebyl Kalašnikov jako tankista v říjnu 1941 zraněn, nezačal by se během rekonvalescence zajímat o konstrukci útočných pušek. V uralském Iževsku pak Sověti Schmeissera přinutili podílet se na konstrukční práci. Spory, jak dalece je AK-47 skutečně Kalašnikovův produkt, nechme odborníkům. Tato zbraň se každopádně stala ikonou Sovětského svazu.

Památník Michaila Kalašnikova, konstruktéra světově nejrozšířenější útočné pušky AK 47 v St. Petěrsburgu

Autor:
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

V Japonsku nesmíte selhat. Velká chyba je stěžovat si. Vědkyně o práci v ocelárně

Premium Sedm let studovala a pracovala v Japonsku, dostala se do výzkumného centra jedné z největších oceláren světa. „Zažila...

Jeho fosilie měl nálezce schované doma, dnes má dinosaurus svoji sochu

První objevenou kosterní fosilií dinosaura ze Severní Ameriky a zároveň i první relativně kompletní kostrou většího...

Obrovský potenciál i riziko nanotechnologií. Mají nečekané vlastnosti, říká vědkyně

Premium Nejen roušky, ale i opalovací krém, autolak nebo třeba oblečení. Nanotechnologie jsou všude kolem nás. „Materiály se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...