Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál
Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři vybrousili ve skvost. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Český křišťál má ve světě dobrou pověst a v mnoha zemích je ceněným artiklem. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě | foto: Profimedia.cz

V řezu historií se lidstvo snažilo sklo vyrobit mnoha způsoby. Ten nejdramatičtější? Atomovou bombou. Člověk měl brzy poznat daleko zásadnější dopady ničivé zbraně, přesto to byl v roce 1945 v Novém Mexiku zajímavý úkaz. Po testech nukleární pumy zůstala poušť lesklá, skelná.

„Oko kráteru vypadá jako zelené jezero, zem se roztavila a poté znovu ztvrdla. Vidíme nejroztodivnější tvary, vzduchové bubliny, červovité zkrouceniny, listy ztvrdlé ve vzduchu,“ psal magazín Time v reportáži ze srdce projektu Manhattan.

Mohutná exploze podle vědců pouštní písek vsála do svého nitra, roztavila ho ve vzduchu a tekuté sklo následně pršelo zpět na zemský povrch. V roce 1953 armáda poslala do akce buldozery a „zelené jezero“ zmizelo.

Na světě se však najdou jemu podobná ve všech vojenských prostorech, kde se experimentovalo se silnými výbuchy a nacházely se tam vhodné horniny. A historicky se nacházela na místech, kam dopadl meteorit či udeřil blesk.

I díky tomu může být ve šperku egyptského krále Tutanchamona žlutý skarab vyrobený z kusu skla, jehož stáří se odhaduje na 29 milionů let.

Revoluční Římané

Využít sklo uměli naši předci odpradávna. Sloužilo jako provizorní nože, hodilo se na hroty kopí či šípů. Stále to však bylo sklo nalezené, nikoli vyprodukované.

K tomuto poznání došly až přední starověké civilizace. Legendární římský válečník a především filozof Plinius starší ve svých spiscích hovoří o tom, že vynálezci skla jsou féničtí obchodníci, kteří na něj přišli při náhodném připravování večeře na břehu afrického kontinentu, tento zápis byl dlouho považován za obecnou pravdu.

100 divů světa

Pokud je však moderní vědě známo, starověký přírodovědec se mýlil. Obyčejný táborový oheň by na tavení křemičitých písků nestačil, prvenství v odhalení tajemství výroby skla se obvykle připisuje obyvatelům dnešní Sýrie.

Nicméně skutečnými průkopníky byli až Římané, to můžeme říci s jistotou. Právě oni si začali pomocí olověných rámečků zasazovat malé tabulky do oken, aby získali ochranu proti větru a dešti. Využívali i tak podstatný vynález, jakým je sklem kryté zrcadlo.

Dobře si osvojili i pokročilou techniku, jakou je foukání skla, byli schopní si připravovat číše lepších tvarů i kvalit, navíc za cenu dostupnou i běžným obyvatelům. Najednou mohli lidé poznat červené od bílého vína přímo v poháru, už to je přece zásadní výhoda průhledných stěn!

Český křišťál

Tři otazníky

  • TEPLOTA PŘI VÝROBĚ? Díky použití alkalických látek se teplota tání křemene snižuje z 2 000 °C na 1 000 °C; byl to zásadní objev, který lidem v historii umožnil vyrábět sklo.
  • NEPRŮSTŘELNÉ SKLO? Vzniká kombinací velmi pevných vrstev s vrstvami měkkými, které náraz pohlcují. Všechny vrstvy musí mít podobný index lomu, aby zůstaly průhledné.
  • RECYKLACE? Jistě! Sklo při ní neztrácí nic ze svých vlastností, navíc se ušetří až 50 % energie potřebné při výrobě skla nového.

Brzy se sklářské výtvory rovnaly cenou šperkům a drahému kamení, ba tyto komodity i převyšovaly. Ve středověku si výsostného postavení užívali Benátčané, své řemeslníky dokonce tamní panovníci přestěhovali na souostroví Murano a zakázali jeho opuštění, aby si pohlídali výrobní tajemství.

Konkurence přesto vyrostla a italské kouzelníky přerostla. V zemích českých. Sklářství má v tuzemsku kořeny zapuštěné už od konce 12. století, největší rozmach přišel s vládou Rudolfa II., panovník se zálibou ve všem pěkném a tajemném umělce z hutí miloval.

Karel IV. podporoval výrobu skla okenního, distribuoval vitráže na výzdobu kostelů i chrámů například Pražského hradu. Rudolf II. o pár století později dva rody huťmistrů povýšil do šlechtického stavu a o českém křišťálu se nesly zkazky po starém kontinentu.

Ceněný je dodnes. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Když má umřít Bambi, veřejnost se bouří. I když si to Bambi zaslouží

Neochota zabíjet roztomile a něžně vypadající zvířátka, i když je to zrovna zapotřebí, se může snadno obrátit proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

STO OBJEVŮ: Hruška pro zdokonalení železa se ujala nejdříve v armádě

Seriál Ocelový věk nastal díky vojenské zakázce. Ovšem pevnou slitinu železa, uhlíku a dalších prvků lidstvo využívá i mírově....

Kariéra od mikroskopu. Jak čtyři čeští vědci rozšiřují naše chápání světa

Premium Už v raném věku sbírali významná ocenění, dnes svým zanícením pro vědu neustále zvětšují naše povědomí o světě. Jak se...

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Češi zrekonstruovali slavný záběr Einsteinova zatmění Slunce

Čeští vědci omladili, vylepšili a obarvili jeden z nejslavnějších snímků v historii fyziky. Originál z roku 1919 byl...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ V AUTOMOTIVE S 13. A 14. PLATEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...