Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál
Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři vybrousili ve skvost. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Český křišťál má ve světě dobrou pověst a v mnoha zemích je ceněným artiklem. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě | foto: Profimedia.cz

V řezu historií se lidstvo snažilo sklo vyrobit mnoha způsoby. Ten nejdramatičtější? Atomovou bombou. Člověk měl brzy poznat daleko zásadnější dopady ničivé zbraně, přesto to byl v roce 1945 v Novém Mexiku zajímavý úkaz. Po testech nukleární pumy zůstala poušť lesklá, skelná.

„Oko kráteru vypadá jako zelené jezero, zem se roztavila a poté znovu ztvrdla. Vidíme nejroztodivnější tvary, vzduchové bubliny, červovité zkrouceniny, listy ztvrdlé ve vzduchu,“ psal magazín Time v reportáži ze srdce projektu Manhattan.

Mohutná exploze podle vědců pouštní písek vsála do svého nitra, roztavila ho ve vzduchu a tekuté sklo následně pršelo zpět na zemský povrch. V roce 1953 armáda poslala do akce buldozery a „zelené jezero“ zmizelo.

Na světě se však najdou jemu podobná ve všech vojenských prostorech, kde se experimentovalo se silnými výbuchy a nacházely se tam vhodné horniny. A historicky se nacházela na místech, kam dopadl meteorit či udeřil blesk.

I díky tomu může být ve šperku egyptského krále Tutanchamona žlutý skarab vyrobený z kusu skla, jehož stáří se odhaduje na 29 milionů let.

Revoluční Římané

Využít sklo uměli naši předci odpradávna. Sloužilo jako provizorní nože, hodilo se na hroty kopí či šípů. Stále to však bylo sklo nalezené, nikoli vyprodukované.

K tomuto poznání došly až přední starověké civilizace. Legendární římský válečník a především filozof Plinius starší ve svých spiscích hovoří o tom, že vynálezci skla jsou féničtí obchodníci, kteří na něj přišli při náhodném připravování večeře na břehu afrického kontinentu, tento zápis byl dlouho považován za obecnou pravdu.

100 divů světa

Pokud je však moderní vědě známo, starověký přírodovědec se mýlil. Obyčejný táborový oheň by na tavení křemičitých písků nestačil, prvenství v odhalení tajemství výroby skla se obvykle připisuje obyvatelům dnešní Sýrie.

Nicméně skutečnými průkopníky byli až Římané, to můžeme říci s jistotou. Právě oni si začali pomocí olověných rámečků zasazovat malé tabulky do oken, aby získali ochranu proti větru a dešti. Využívali i tak podstatný vynález, jakým je sklem kryté zrcadlo.

Dobře si osvojili i pokročilou techniku, jakou je foukání skla, byli schopní si připravovat číše lepších tvarů i kvalit, navíc za cenu dostupnou i běžným obyvatelům. Najednou mohli lidé poznat červené od bílého vína přímo v poháru, už to je přece zásadní výhoda průhledných stěn!

Český křišťál

Tři otazníky

  • TEPLOTA PŘI VÝROBĚ? Díky použití alkalických látek se teplota tání křemene snižuje z 2 000 °C na 1 000 °C; byl to zásadní objev, který lidem v historii umožnil vyrábět sklo.
  • NEPRŮSTŘELNÉ SKLO? Vzniká kombinací velmi pevných vrstev s vrstvami měkkými, které náraz pohlcují. Všechny vrstvy musí mít podobný index lomu, aby zůstaly průhledné.
  • RECYKLACE? Jistě! Sklo při ní neztrácí nic ze svých vlastností, navíc se ušetří až 50 % energie potřebné při výrobě skla nového.

Brzy se sklářské výtvory rovnaly cenou šperkům a drahému kamení, ba tyto komodity i převyšovaly. Ve středověku si výsostného postavení užívali Benátčané, své řemeslníky dokonce tamní panovníci přestěhovali na souostroví Murano a zakázali jeho opuštění, aby si pohlídali výrobní tajemství.

Konkurence přesto vyrostla a italské kouzelníky přerostla. V zemích českých. Sklářství má v tuzemsku kořeny zapuštěné už od konce 12. století, největší rozmach přišel s vládou Rudolfa II., panovník se zálibou ve všem pěkném a tajemném umělce z hutí miloval.

Karel IV. podporoval výrobu skla okenního, distribuoval vitráže na výzdobu kostelů i chrámů například Pražského hradu. Rudolf II. o pár století později dva rody huťmistrů povýšil do šlechtického stavu a o českém křišťálu se nesly zkazky po starém kontinentu.

Ceněný je dodnes. Lustry vybroušené na našem území visí v nejluxusnějších hotelích, sídlech, kostelech i mešitách po celém světě.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Co může Rusko nabídnout Česku jako nástupce gripenů a proč se tak nestane

Česko připravuje výběrové řízení na nové nadzvukové letouny, protože za šest let vyprší smlouva na pronájem JAS 39...

Číně se jako druhému státu světa podařilo úspěšně přistát na Marsu

Čína jako druhý stát světa po USA úspěšně přistála na planetě Mars. Zvládla to přitom na první pokus. Pojízdná...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Jako na drogách. Pravěké malíře stimuloval nedostatek kyslíku a světla

Proč se malíři ze starší doby kamenné vydávali do špatně osvětlených míst, kde navíc trpěli nedostatkem kyslíku? Podle...

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Žádná vzácná květinka. Kolik žilo celkem na Zemi tyranosaurů?

Nejznámější dinosaurus všech dob nebyl ve své době rozhodně „ohroženým“ druhem. Naopak mohl být rychle se šířícím...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...